Sprawdzenie samochodu przed zakupem

 Kupując samochód używany powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny , ponieważ może on wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji auta. Jak to zrobić? Warto przed zakupem umówić się na przegląd techniczny u dobrego, sprawdzonego mechanika. Profesjonalista bez trudu wskaże, co działa poprawnie, a gdzie może kryć się usterka.

Wiele warsztatów i serwisów prowadzi usługę sprawdzania aut i tworzenia na tej podstawie raportów. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w kwestiach samochodowych, zawsze możesz zlecić zadanie specjaliście, który dokona za ciebie gruntownej kontroli. Mimo to warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy oględzinach.

sprawdzenie samochodu przed zakupem

1. Podstawowe informacje

Jeżeli sprzedawca nie pozwala na sprawdzenie pojazdu przed kupnem, odpuść sobie taką ofertę. Na pewno ma coś do ukrycia. Na samym początku należy zweryfikować dane z dokumentacji przedstawionej przez właściciela samochodu. Warto zwrócić uwagę na numer VIN, dzięki któremu można poznać całą historię samochodu.

2. Karoseria

Dobrym pomysłem jest pomiar grubości powłoki lakierniczej. Jeśli wynik będzie się różnił od standardowego dla danego pojazdu, a co gorsza będzie odmienny w wybranych miejscach auta, to prawdopodobnie fragmenty karoserii były malowane lub wymieniane. Pamiętaj jednak, że w niektórych pojazdach takie rozbieżności występują, mimo, że lakier jest oryginalny. Warto więc zmierzyć również wielkość szczelin między poszczególnymi fragmentami nadwozia – tylko na tej podstawie można być pewnym, czy coś było wymieniane.

3. Szyby i opony

Szyby, jeśli nie były wymienione, pochodzą od określonego producenta i posiadają numer fabryczny, dzięki któremu można określić datę produkcji. Nie zapomnij więc tego sprawdzić! Następnie zajmij się pomiarem głębokości bieżnika, która sporo mówi o jeździe poprzedniego właściciela. Zwróć uwagę na stan zużycia opon, dzięki czemu będziesz w stanie dużo powiedzieć o eksploatacji auta.

4. Światła

Sprawdź, czy działają wszystkie światła, a także ewentualne pęknięcia i zaparowania. Ważne jest też, czy światła są oryginalne – jeśli nie, samochód ma prawdopodobnie przeszłość powypadkową. Jeżeli są zaparowane, to masz do czynienia z nieszczelnością, a to poważny problem, ponieważ może dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Może to być dowód kolizji lub wypadku.

5. Wnętrze pojazdu

Tapicerka mówi bardzo wiele o właścicielu pojazdu. Jeżeli są widoczne przybrudzenia, otarcia, pęknięcia plastikowych elementów, to niechybny znak, że auto było bardzo intensywnie użytkowane. Zwróć szczególną uwagę na kierownicę, a także popielniczkę – dokładne oględziny wyraźnie dowodzą, czy dbano o auto.

6. Elektronika

Na końcu warto sprawdzić działanie takich elementów, jak klimatyzacja, czy wycieraczki – są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania, a o ich awarię nietrudno.

7. Jazda próbna

Kiedy już wszystko sprawdziłeś i wydaje ci się, że jest ok, pozostaje jazda próbna. Właściciel, który się na nią nie zgadza, na pewno coś kręci – nie zgadzaj się więc na kupowanie pojazdu w ciemno! Podczas pracy samochodu zwróć uwagę na pracę silnika, wydawane odgłosy, zmianę biegów, czy luzy w kierownicy. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz pomyśleć o sfinalizowaniu umowy.

 

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Toyota Corolla IX - Cena wymiany rozrządu

Toyota Corolla IX - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Toyota Corolla IX rozpoczęto w 2001 roku, a zakończono w 2009 roku. Samochód do swojego poprzednika nie był absolutnie podobny, ponieważ jego sylwetka została zaprojektowana na...

więcej

Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Kupno auta to nie tylko spory wydatek, ale także często przyczyna stresu i poczucia niepewności. Czy pojazd jest rzeczywiście tak sprawny, jak przedstawia to sprzedający? Co trzeba będzie wymienić...

więcej

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Toyoty Auris I rozpoczęto w 2006 roku. Samochód należy do segmentu klasy C, czyli niższej klasy średniej. Auto pod względem technicznym było podobne do Toyoty Corolla. Samochód...

więcej

Toyota Corolla X - Cena wymiany rozrządu

Toyota Corolla X - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Toyota Corolla IX rozpoczęto w 2001 roku, a zakończono w 2009 roku. Samochód do swojego poprzednika nie był absolutnie podobny, ponieważ jego sylwetka została zaprojektowana na...

więcej