Spawanie plastików

Pęknięty zderzak, reflektor, owiewka? Potrzebne spawanie plastiku? Jest wiele plastikowych elementów naszego pojazdu, które mogą zostać uszkodzone, a klejenie ich na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który profesjonalnie zespawa dany element. Tym bardziej, że nie jest to droga usługa, a jej efekty często potrafią zadziwić.

Chwila nieuwagi przy cofaniu i trach! Zderzak jest pęknięty, a ty się wściekasz, bo wymiana będzie sporo kosztowała. Całe szczęście jest inna opcja, czyli spawanie plastiku, którą dobry fachowiec przeprowadzi szybko i profesjonalnie. A ty zaoszczędzisz całkiem sporo kasy.

Większość elementów plastikowych używanych we współczesnych autach to tzw. tworzywa termoplastyczne. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość naprawy w wysokich temperaturach – proces ten bardzo przypomina spawanie. Reszta plastików z kolei jest chemo- i termoutwardzalna, można więc je tylko kleić i laminować.

W przypadku spawania plastiku panuje jedna, prosta zasada – naprawiać można je takim samym materiałem, z jakiego zostały wytworzone. Zanim więc przystąpisz do pracy, sprawdź rodzaj tworzywa – jego symbol powinien być wytłoczony na wewnętrznej stronie danego elementu plastikowego. Duże powierzchnie termoplastyczne naprawia się za pomocą tzw. metody ciągnionej, która polega na nagrzaniu naprawianego materiału, a także pręta spawalniczego za pomocą specjalnej dmuchawy. Należy przy tym uważać, aby nie podgrzać przypadkiem boków spawanego elementu. Z kolei metoda wahadłowa polega na naprzemiennym podgrzewaniu materiału spawanego i spawalniczego, co pozwala położyć spoinę na naprawdę małych i trudno dostępnych miejscach.

Plastiki chemo- i termoutwardzalne nie mogą być spawane. Aby naprawić pęknięcia na elementach z nich wykonanych, klei się je najpierw klejem szybkowiążącym, a potem za pomocą żywicy poliestrowej wlepia klin z takiego samego tworzywa na wewnętrznej stronie elementu. Czasem jednak to nie wystarcza – w przypadku zderzaków zrobionych z laminatów stosuje się specjalną tkaninę wzmacniającą z włókien szklanych, którą przykleja się na uszkodzenie.

W każdym samochodzie występują jednak takie elementy plastikowe, których nie klei się i nie spawa. Mowa przede wszystkim o kloszach przednich i tylnych lamp. Mimo, że da się je naprawić w ten sposób, to nie praktykuje się takich działań, ponieważ naprawiane miejsce załamuje światło, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku trzeba więc kupić po prostu nowy klosz.

Naprawa plastików w samochodach poprzez spawanie i klejenie wiąże się z wieloma zaletami – nie trzeba wymieniać danego elementu na nowy, co nieraz sporo kosztuje, a efekt często jest tak dobry, że wręcz niezauważalny. Warto jednak pamiętać, aby taką usługę zawsze zlecać dobremu i sprawdzonemu fachowcowi, co gwarantuje odpowiedni poziom obsługi klienta.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie...

więcej

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie pneumatyczne to duże udogodnienie, dzięki któremu można podróżować autem w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Niestety takie rozwiązanie ma też swoją cenę, a układ wymaga opieki...

więcej

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

 Jakie są objawy zużycia amortyzatorów? Jak wydłużyć ich żywotność? Czym grozi jazda autem, w którym są one skrajnie wyeksploatowane? Ile kosztuje wymiana amortyzatorów w największych...

więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Przy coraz większych upałach klimatyzacji w samochodach to absolutna konieczność. Ta przydaje się również w trakcie zimy czy jesienią, aby skutecznie pozbyć się zaparowanych szyb. Jak serwisować...

więcej