Opony używane

 

Kiedy przychodzi czas na wymianę opon, mamy do wyboru dwie drogi: kupić nowe lub używane. Niestety, zakup nowego ogumienia generuje spore koszty, a na to nie każdego stać. W takiej sytuacji można zdecydować się na wersję używaną, pod warunkiem, że jest w dobrym stanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie kupić kompletnego bubla.

 opony używane

Wiek opony można łatwo sprawdzić poprzez numer DOT. Jest to czterocyfrowa liczba, która symbolizuję tydzień oraz rok produkcji opony. Warto się upewnić, czy oznaczenie to znajduje się na oponie, jeszcze przed jej zakupem. Niestety, niemożliwy jest do ustalenia pełny zakres zużycia opon, a to już nieco komplikuje sprawę.

Producenci samochodowi sugerują, aby wymieniać opony w aucie co 5 lat.
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i tym samym zapobiec wypadkom, należy więc dokonać tego w odpowiednim momencie. W celach bezpieczeństwa sugerujemy zmienić ogumienie, kiedy bieżnik starty jest do 3 mm w przypadku opon letnich, natomiast do 4 mm w przypadku opon zimowych. Również, kiedy opona jest popękana oraz posiada wybrzuszenia, powinniśmy udać się do serwisu.

W serwisie opon używanych można nabyć najlepsze ogumienie za niewielką cenę. Nic więc dziwnego, że argument ten przekonuje wiele osób. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że często jest ono jedynie do wyrzucenia. Usterki opon można tak naprawdę zauważyć dopiero po ich założeniu, a wtedy jest już za późno na reklamacje. Często sprzedawcy reklamują swój towar jako niezawodny i w dobrym stanie, prawda jednak przedstawia się zupełnie inaczej.

Jeśli zdecydujesz się już na opony używane, nie wybieraj starszych, niż 6 lat. Z pewnością straciły już swoje właściwości. Najlepiej jednak decydować się na jak najnowsze zestawy, które będzie można użytkować przez kilka sezonów. Zwróć uwagę, czy nie mają widocznych uszkodzeń i wybrzuszeń – jeśli coś zauważysz, kategorycznie ich nie kupuj! Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście bieżnik, który powinien być równomierny. Jego wysokość powinna wynosić minimum 5mm – co prawda, dopuszczalny jest dużo niższy wskaźnik, ale chodzi przede wszystkim o zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć cztery takie same opony, a przynajmniej po dwie na oś.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, dobrze się zastanów nad wszystkimi opcjami. Jeśli masz wystarczającą kwotę, postaw na zestaw tańszych opon, ale nowych. Z pewnością posłużą ci dobrze przez kilka lat. Natomiast z używanego ogumienia korzystaj tylko w przypadku sprawdzonego serwisu – nie opłaca się inwestować w opony nieznanego pochodzenia. Jeśli trafisz na opony bez uszkodzeń, spełniające wszystkie wymogi, a do tego dobrej marki, to taki zakup jak najbardziej się opłaca. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że zapewniasz bezpieczeństwo na drodze sobie i innym.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej