Naprawy powypadkowe

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Po oszacowaniu strat i zgłoszeniu się do ubezpieczyciela należy zabrać się za naprawę powypadkową samochodu. Nie wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim od znalezienia sprawdzonego warsztatu - potrzeba doświadczenia, aby naprawić auto po wypadku. Zastanawiasz się, czy pieniędzy z odszkodowania wystarczy na kompletną naprawę samochodu? Podpowiadamy, jak wygląda cała procedura od zaistnienia zdarzenia drogowego aż do odzyskania sprawnego pojazdu.

naprawy powypadkowe

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku? Przede wszystkim staraj się zachować spokój, aby nie doszło do niepotrzebnej awantury z drugim uczestnikiem ruchu. Na samym początku włącz światła awaryjne i zgaś silnik. Oznacz miejsce wypadku przy pomocy trójkąta ostrzegawczego. W przypadku kolizji zjedź z drogi, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom. W nocy dobrze jest też założyć kamizelkę odblaskową, aby być widocznym.

Zrób zdjęcia dokumentujące szkody i spisz dane świadków. Może to być bardzo pomocne w przypadku niezgodności co do winy sprawcy. Jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu ubezpieczyciela, żeby spełnić wszystkie wymagane warunki. W ciągu siedmiu dni powinien przeprowadzić postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego, a w ciągu trzydziestu wypłacić odszkodowanie. Pamiętaj, aby nie naprawiać auta, dopóki ubezpieczyciel nie przeprowadzi oględzin.

Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego warsztatu w celu naprawy powypadkowej. Jeżeli chodzi o pieniądze z polisy przeznaczone na likwidacje szkód, masz dwie opcje do wyboru: gotówkową i bezgotówkową. W pierwszym przypadku środki są wypłacane właścicielowi samochodu, w drugim natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się bezpośrednio z warsztatem. Obydwie formy mają swoje wady i zalety.

W przypadku, gdy byłeś sprawcą wypadku, a posiadasz wykupione AC, powinieneś powiadomić swojego ubezpieczyciela o chęci naprawy samochodu z polisy. Z kolei jako poszkodowany zgłaszasz się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jeżeli chcesz szybko dokonać naprawy samochodu, powinieneś zdecydować się na gotówkę z polisy. Ubezpieczyciel przyśle wtedy do ciebie rzeczoznawcę, który dokona wyceny naprawy i na jej podstawie wypłaci środki. Należy się przy tym zorientować, czy w kosztorys został wliczony VAT, ponieważ pominiecie tego aspektu przenosi na nas obowiązek podatkowy. Jeśli nie zgadzasz się z dokonaną wyceną, przyjmij mimo wszystko pieniądze - w trakcie czynności warsztatowych możesz starać się o ponowną wycenę.

Opcja bezgotówkowa polega na odstawieniu samochodu do warsztatu, z którym ubezpieczyciel ma umowę i odebranie auta po wykonaniu naprawy – wtedy nie interesują nas żadne kwestie finansowe. Co ciekawe, z reguły klient w ogóle nie dostaje wyceny naprawy, dowiaduje się jedynie, co zostało naprawione i wymienione.

Jaką opcję więc wybrać? Jeśli posiadasz nowe, najwyżej pięcioletnie auto, zdecyduj się na naprawę bezgotówkową. Z kolei w przypadku starszych aut dobrze jest wybrać formę kosztorysową i skorzystać z dobrej jakości zamienników oraz niezależnego warsztatu. Zwłaszcza, jeśli masz znajomego mechanika.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza,...

więcej

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej