Pobierz darmową aplikację mobilną

Lakierowanie zderzaka, cena

Średnia cena usługi: od 383,33 PLN do 516,67 PLN

Zderzak ze względu na swoje umiejscowienie jest narażony na wiele uszkodzeń i to nie koniecznie przy kolizji. W wielu przypadkach nie pozostaje więc nic innego, jak lakierowanie całości. Jest to zadanie niełatwe, wymagające doświadczenia i profesjonalnego sprzętu – nie warto więc próbować samodzielnych poprawek. Jak wykonać taki zabieg, aby efekt był zadowalający? Podpowiadamy krok po kroku, jak wygląda proces lakierowania zderzaka.

Najczęściej na lakierowanie decydujemy się w wyniku uszkodzeń lakieru lub po kolizji. W przypadku elementów, które można bez problemu zdemontować, takich jak lusterka, czy przedni błotnik, nie ma z naprawą większego problemu. Wystarczy odłączyć je od reszty pojazdu i wykonać niezbędne czynności. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku części trudnych do odseparowania – wtedy lakierowanie wykonuje się bezpośrednio na pojeździe. Szkopuł tkwi w tym, żeby zabezpieczyć sąsiadujące z nimi fragmenty karoserii i szyby przy pomocy specjalnej folii oraz taśmy samoprzylepnej (ale takiej, która nie zostawia kleju po oderwaniu). Dzięki temu nie uszkodzisz nic, a ponadto będziesz miał o wiele mniej sprzątania na końcu.

W przypadku zderzaka pierwszą czynnością jest dokładne mycie z szamponem, aby pozbyć się błota i innych zanieczyszczeń. Jeśli zderzak posiada wgniecenia, trzeba je wyrównać, co w większości przypadków nie stanowi problemu – z reguły zderzaki są wykonane z elastycznego tworzywa, które pod wpływem podgrzania da się formować. Po ostygnięciu można odtłuścić powierzchnię i przystąpić do matowania papierem ściernym. Drobne rysy można bez problemu zeszlifować ręcznie, z kolei większe uszkodzenia traktuje się już raczej szlifierką.

Teraz można już przystąpić do szpachlowania zniszczonych powierzchni. Po wyschnięciu znowu całość matujemy do uzyskania gładkiej powierzchni. Nakładamy podkład (przeważnie dwie warstwy) i pozostawiamy na całą dobę do pełnego wyschnięcia. Znów szlifujemy papierem ściernym i myjemy zderzak. Jeśli wszystko jest w porządku, przystępujemy do malowania. Po wyschnięciu nakładamy lakier bezbarwny i znowu czekamy. Na końcu wystarczy przy pomocy pasty polerskiej wykończyć zabieg, aby osiągnąć estetyczny wygląd i pozbyć się wtrąceń w lakierze. Jak widać więc, jest to proces dość skomplikowany, wymagający posiadania wiedzy, ale także cierpliwości. Wszystkie cykle nakładania i schnięcia zajmują bowiem sporo czasu i nie każdy się na to zdecyduje. Z reguły fachowcy wykonują takie usługi o wiele szybciej.

Na rynku istnieje wiele typów lakieru, a także metod ich nakładania. Dla amatora takich zabiegów może to być więc nie lada wyzwaniem. Żeby uniknąć uchybień i niezadowalającego efektu końcowego, lepiej postawić na profesjonalny serwis blacharsko-lakierniczy, gdzie kolor zostanie dobrany odpowiednio, a cały proces wykonany prawidłowo. W takich kwestiach nie warto ryzykować.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz