Instalacje LPG, auto gaz

Interesuje Cię założenie instalacji gazowej w samochodzie? A może Twoje auto już ją posiada i wymaga ona naprawy? Aby mieć pewność, że działa prawidłowo, warto skorzystać z polecanego serwisu instalacji LPG. Dla doświadczonego gazownika parownik, mikser, czy wtryski gazu nie stanowią problemu. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ono spore oszczędności przy dłuższej eksploatacji. Jak to jednak wygląda pod względem kosztów? I czy to prawda, że gaz negatywnie wpływa na silnik?

instalacje lpg

Koszty instalacji


Należy pamiętać, że w przypadku zwykłej instalacji gazowej samochód mimo wszystko spala na początku benzynę. Zimny silnik uruchamia się przy jej pomocy i dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury płynu chłodniczego, przełącza się na gaz. Dlatego zimą, przy krótkim dystansie, nie ma mowy o jakichkolwiek korzyściach z LPG. Pojazd bowiem nie zdąży się nawet rozgrzać.
Zwykła instalacja do czterocylindrowego silnika to koszt ok. 3000zł. Auto będzie jeździło na gazie przy umiarkowanych obrotach – w przypadku natomiast szybkiej jazdy lub na wolnych obrotach silnik spala wyłącznie benzynę, co już się kompletnie nie opłaca. Możesz temu zapobiec poprzez bezpośredni wtrysk gazu (ok.8500zł), dzięki któremu prawie w ogóle nie zużywa się benzyny. Gazu można używać w trakcie rozruchu i w każdych warunkach drogowych. Taka inwestycja z pewnością się zwróci, jeśli dużo jeździsz samochodem. Niestety taki osprzęt pasuje tylko do wybranych samochodów.

Obsługa serwisowa


Po założeniu instalacji gazowej czekają nas niestety wyższe koszty przeglądu technicznego – rzędu 160zł.Częściej trzeba wymieniać świece i przewody zapłonowe. Czasami konieczna jest także wymiana filtra gazu i pompy benzyny. Po 10 latach użytkowania trzeba się także liczyć z kupnem nowego zbiornika lub legalizacją starego, który kosztuje od 200 do 1000zł.

Czy „niszczy silnik”?


Przy zakładaniu instalacji LPG można spotkać się z hasłem, że niszczy ona silnik. Sam gaz nie czyni jednak żadnej szkody. Wyższa temperatura spalania mieszanki może za to doprowadzić do szybszego zużycia głowicy i zaworów. Na tempo erozji ma wpływ wiele czynników, ale najważniejsze to ustawienia instalacji i silnik samochodu. Przez pierwsze 60-200 tys. km wystarczy regulacja luzu zaworowego. Później konieczna jest już regeneracja głowicy.
Należy pamiętać, że wszelkie negatywne reakcje samochodu, np. szarpanie, gaśnięcie, czy niższe osiągi są konsekwencją złego montażu lub nieprawidłowej regulacji systemu. Dobrze zainstalowany układ powinien działać niezauważalnie, nie ma też mowy o gorszych wynikach pojazdu.


Założenie instalacji LPG to poważny krok w stronę oszczędności. Zanim jednak do niego przystąpisz, zastanów się, czy to ma w ogóle sens. W przypadku auta z małym silnikiem, którym pokonujesz niewielkie dystanse, daj sobie spokój – ta inwestycja ci się nie zwróci. Natomiast przy dużym przebiegu i „paliwożernym” samochodzie możesz na tym sporo zyskać. Najważniejsze jednak, aby udać się do odpowiedniego serwisu, który zna się na rzeczy. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że dobrze robisz.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jakie świece do LPG?

Jakie świece do LPG?

Zasilanie gazowe stwarza nieco inne warunki pracy dla silnika spalinowego przystosowanego pierwotnie do spalania benzyny. Wynika to z innych właściwości tego paliwa. Jednym z podzespołów, który...

więcej

Instalacja LPG – fakty i mity

Instalacja LPG – fakty i mity

Ceny paliw od zawsze spędzają kierowcom sen z powiek. Wielu posiadaczy aut stosuje różne metody, aby jak najmniej tracić na eksploatacji. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest instalacja...

więcej

LPG – legalizować czy wymieniać?

LPG – legalizować czy wymieniać?

Każdy, kto posiada instalację LPG w swoim aucie wie, że butla jest homologowana na dziesięć lat. Po tym okresie trzeba ją ponownie zalegalizować lub wymienić. Które rozwiązanie jest bardziej...

więcej

BMW X5 E70 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

BMW X5 E70 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Żywotność zawieszenia pneumatycznego przewidziana jest na 10 lat lub na przebieg około 200 000 km. Jednak długość eksploatacji jest w dużej mierze uzależniona od jakości dróg na jakich użytkowane...

więcej