Głowice samochodowe naprawa

Głowica stanowi jeden z najważniejszych elementów silnika samochodowego, ponieważ odpowiada za wtrysk mieszanki paliwowej. Jej kluczowym zadaniem jest szczelne zamknięcie komory spalania. Kiedy dojdzie do awarii tego elementu, pojawia się problem, ponieważ naprawa i wymiana nie należą do łatwych i są przede wszystkim bardzo drogie. Jakie usterki najczęściej dotyczą głowicy? I jak im zapobiegać?

głowice samochodow

Jak każdy element mechaniczny, głowica ulega niestety awariom. Najczęściej pojawiają się problemy z uszczelką, znajdującą się między głowicą a blokiem silnika. Jej zadaniem jest uszczelnianie i zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w komorze spalania. Takie umiejscowienie sprawia, że jest ona poddawana stale ogromnym obciążeniom (zwłaszcza termicznym). Jeśli dojdzie do wypalenia uszczelki, objawi się to szarpaniem na niskich obrotach i przed rozgrzaniem, a także spadkiem mocy. Przy jej wymianie należy sprawdzić stan głowicy i w razie potrzeby poddać ją częściowej regeneracji.

Jeśli z kolei dojdzie do zerwania napędu rozrządu, praca tłoków i zaworów nie będzie synchronizowana, a w efekcie dojdzie do ich kolizji. Może się to skończyć naprawdę źle. Przy odrobinie szczęścia do wymiany będą wygięte zawory i popychacze, może jednak się zdarzyć, że koniecznością będzie montaż nowego wałka rozrządu i regeneracja pozostałych elementów. Wtedy właśnie potrzebne jest planowanie głowicy.

Zerwanie rozrządu wiąże się z ogromnymi kosztami, sięgającymi sum kilku tysięcy złotych. W takiej sytuacji zasadne wydaje się pytanie - czy nie lepiej wymienić cały silnik? Otóż, nowy może kosztować nawet 10 tys. zł. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na używany, sporo zaoszczędzimy, ale nie będziemy mieli pewności, że jest w dobrym stanie.

Demontaż głowicy nie jest trudny i wykona go praktycznie każdy mechanik. Przy odrobinie wiedzy i posiadaniu potrzebnych narzędzi, możesz spróbować zrobić to także sam w warunkach garażowych. Pamiętaj, aby przy tej czynności wymienić od razu uszczelkę, pasek rozrządu i olej z filtrem.

Regeneracja głowicy bywa bardzo skomplikowaną usługą – często koniecznością jest odtworzenie pękniętej powierzchni głowicy, naprawa gniazd zaworowych, wymiana prowadnic, a także sprawdzenie stanu łożyskowania wałka rozrządu. Regenerację kończy standardowo szlifowanie płaszczyzny głowicy. Są to wysoce specjalistyczne czynności, dlatego powinien je wykonywać wyłącznie specjalista posiadający odpowiednie narzędzia. Tylko wtedy naprawa będzie miała pozytywne skutki.

Naprawa lub wymiana głowicy wiąże się z ogromnymi kłopotami dla posiadacza samochodu. Niestety, są to drogie usługi, które stanowią spore obciążenie dla budżetu. Mimo to nie należy oszczędzać na regeneracji i oddać auto do sprawdzonego warsztatu z profesjonalną obsługą. Analogiczną sprawą są materiały, które powinny być dobrej jakości – inaczej czeka cię ponowna wizyta u mechanika i kolejne rachunki za naprawę.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Toyota Rav4 III - Cena wymiany rozrządu

Toyota Rav4 III - Cena wymiany rozrządu

 Produkowana w latach 2006 - 2012 Toyota Rav4 III znacznie odróżniła się od swojej wcześniejszej wersji. Przede wszystkim zwiększono rozmiar pojazdu, a sylwetkę unowocześniono. Konstrukcja...

więcej

Toyota Avensis II - Cena wymiany rozrządu

Toyota Avensis II - Cena wymiany rozrządu

 Toyota Avensis drugiej generacji to samochód klasy średniej produkowany w latach 2002 - 2009. Konstrukcyjne auto niewiele różni się od swojego poprzednika, jednak jego sylwetka została...

więcej

Toyota Rav4 II - Cena wymiany rozrządu

Toyota Rav4 II - Cena wymiany rozrządu

 Druga generacja Toyoty Rav4 ukazała się pierwszy raz w 2000 roku. Samochód w porównaniu do wcześniejszej generacji lekko się powiększył, a jego sylwetka została odświeżona. W 2004 roku auto...

więcej

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Toyoty Auris I rozpoczęto w 2006 roku. Samochód należy do segmentu klasy C, czyli niższej klasy średniej. Auto pod względem technicznym było podobne do Toyoty Corolla. Samochód...

więcej