Diesel LPG

LPG w silniku diesla jest paliwem dodatkowym. Gaz dodany do mieszanki paliwa powoduje efektywniejsze wykorzystanie oleju napędowego. Czy jednak montaż instalacji LPG w samochodzie z jednostką wysokoprężną nie jest już lekką przesadą? Otóż nie! Z połączenia tych dwóch rozwiązań może wyjść naprawdę ekonomiczne auto. Niestety, nie każdy pojazd z dieslem ma taką możliwość. Zanim więc popędzisz do warsztatu, dowiedz się, czy taka opcja jest dla ciebie dostępna.

Instalacja gazowa stosowana w silnikach diesla różni się nieznacznie od tej dedykowanej „benzyniakom”. W jej skład wchodzi jednostka sterująca, zestaw czujników, wtryskiwacze i zbiornik LPG. Oczywiście zamontowanie jej w autach z silnikami wysokoprężnymi nie oznacza, że stosowany będzie wyłącznie gaz – wręcz przeciwnie. Zastosowanie takiej opcji jest oczywiście możliwe, jednak wymagałoby poważnej ingerencji w silnik, byłoby więc zwyczajnie nieopłacalne.

Założenie instalacji LPG w silniku diesla wymaga oczywiście wgrania odpowiedniego oprogramowania do komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Aby silnik mógł prawidłowo działać, do komory spalania wtryskiwany jest zarówno gaz, jak i olej napędowy. Tego drugiego jest zaledwie 5-30% w mieszance paliwowej – tyle tylko, ile potrzeba do zainicjowania procesu spalania. Jest to tzw. instalacja dual fuel. Niestety, nie należy ona do tanich w montażu.

Istnieje jednak tańsza opcja, czyli układ diesel gaz. Polega ona na tym, że rozruch odbywa się wyłącznie przy pomocy oleju napędowego, natomiast w trakcie jazdy do komory spalania dostaje się mieszanka z ropy i gazu. Czym się różni od dual fuel? Przede wszystkim proporcją rodzajów paliw – zawartość gazu wynosi w mieszance maksymalnie 30%. Poza tym jednostka napędowa nie wymaga w tym przypadku praktycznie żadnej modyfikacji. Jest to rozwiązanie proekologiczne, ponieważ paliwo wypala się niemal w stu procentach, a co za tym idzie, mamy mniejszą emisję spalin.

Eksperci wskazują, że zastosowanie instalacji gazowej przy silnikach diesla ma duży wpływ na osiągi pojazdu – wielu z nich twierdzi, że moment obrotowy i moc jednostki napędowej wzrasta nawet o 30%! Dodatkowo rozwiązanie to stanowi ulgę dla portfela przy częstej eksploatacji auta – zastąpienie części oleju napędowego przez gaz oznacza spore oszczędności.

Zanim jednak wybierzesz się do warsztatu w celu zamontowania instalacji LPG, dobrze przekalkuluj sprawę. Założenie gazu w samochodzie zasilanym dieslem to koszt około 4,5 tys. zł. Żeby „odrobić” tę kwotę w postaci oszczędności podczas tankowania, trzeba by więc przejechać kilkadziesiąt tysięcy kilometrów (w przypadku auta o średniej pojemności silnika i przy założeniu o jeździe miejskiej). Rozwiązanie to będzie więc dla ciebie opłacalne tylko wtedy, gdy masz silnik o dużej pojemności i jeździsz głownie po terenach zurbanizowanych. Prawda jest jednak taka, że przy obecnych realiach najlepiej się sprawdzi dla samochodów ciężarowych, wykonujących duże przebiegi.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

LPG – legalizować czy wymieniać?

LPG – legalizować czy wymieniać?

Każdy, kto posiada instalację LPG w swoim aucie wie, że butla jest homologowana na dziesięć lat. Po tym okresie trzeba ją ponownie zalegalizować lub wymienić. Które rozwiązanie jest bardziej...

więcej

Seat Leon II - Cena wymiany rozrządu

Seat Leon II - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Seat Leon II rozpoczęto w 2005 roku. W porównaniu do swojego poprzednika, druga generacja została całkowicie odmieniona stylistycznie. W 2009 roku samochód przeszedł facelifting. W...

więcej

Seat Leon I - Cena wymiany rozrządu

Seat Leon I - Cena wymiany rozrządu

 Produkowany w latach 1999 - 2005 Leon I to model samochodu posiadający cechy sportowe. Umiejscowiony został w segmencie samochodów kompaktowych typu C. W ofercie znalazło się 12 silników...

więcej

Instalacja LPG – fakty i mity

Instalacja LPG – fakty i mity

Ceny paliw od zawsze spędzają kierowcom sen z powiek. Wielu posiadaczy aut stosuje różne metody, aby jak najmniej tracić na eksploatacji. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest instalacja...

więcej