Pobierz darmową aplikację mobilną

Centralne zamki

Zamek centralny jest najważniejszym elementem ochronnym Twojego pojazdu. Nie pozwala potencjalnym złodziejom oraz włamywaczom dostać się do auta, a także ułatwia szybkie zamykanie i otwieranie drzwi. W wyniku tego, niedziałający zamek centralny jest sytuacją niepokojącą, ponieważ zmniejsza poziom bezpieczeństwa w Twoim pojeździe.

Jak ten system działa?

System zamka centralnego jest wyjątkowo prostym systemem. Kiedy wciskając odpowiedni przycisk (znajdujący się na Twoich kluczach lub wewnątrz pojazdu) zamykasz lub otwierasz drzwi pojazdu, system wysyła specjalny sygnał do siłownika sterującego zamkiem centralnym. Drzwi, po odebraniu wysłanego sygnału, zamykają się lub otwierają na Twoje życzenie, przy pomocą specjalnie zamontowanego systemu mechanicznego.
 

Najczęstsze powody uszkodzenia zamka centralnego:

  • Wypalony bezpiecznik: Bezpiecznik jest to opornik, który działa jak elektryczne zabezpieczenie zamka. Przyjmuje on duże dawki prądu elektrycznego i przemienia je w mniejsze, bardziej kontrolowalne dawki elektryczności, które siłownik zamku centralnego może odebrać. Wypalenie bezpiecznika nie jest wcale zjawiskiem rzadkim. Wypalony bezpiecznik sprawia, że prąd przestaje płynąć w systemie zamka, co sprawia, przez co przestaje on działać i staje się bezużyteczny.
  • Zepsuty przełącznik zasilania zamka: Przełącznik zasilania zamka jest dosyć prostym przełącznikiem elektrycznym. Reaguje on na wciśnięcie przycisków włącz/wyłącz wysyłając prosty sygnał to siłownika zamku. Podobnie jak przełącznik światła, przełącznik zasilania może się zużyć w wyniku częstego używania.
  • Zakłócenia w siłowniku zamka centralnego: Siłownik zamka centralnego jest tą częścią systemu, która faktycznie kontroluje zamki w drzwiach. Siłownik złożony jest z zestawu kół zębatych oraz mechanizmu zębatkowego, które otwierają zamki. Kiedy siłownik otrzymuje sygnał od przełącznika zasilania zamka, mały silniczek zaczyna obrazać koła zębate. Mechanizm zębatkowy jest w stanie przekształcać ruch obrotowy w ruch pionowy, który zamyka i otwiera zamki. Tak jak w przełączniku zasilania, mogą wystąpić usterki w działaniu siłownika zamka centralnego w skutek częstego używania.

Doświadczony mechanik często po samym dźwięku dochodzącym z zamka centralnego potrafi stwierdzić, czy problem leży w bezpieczniku, w przełączniku zasilania czy w siłowniku zamka centralnego. Po zdiagnozowaniu usterki systemu, element powodujący usterkę zostaje wymieniony. W rzadkich przypadkach zepsuty siłownik zamka może zostać naprawiony, jednak przeważnie każda z części systemu musi zostać zastąpiona nową, jeśli nie działa poprawnie.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Awaria centralnego zamka

Awaria centralnego zamka

Centralny zamek to absolutne must have dla każdego szanującego się posiadacza auta. Użytkowanie tego ulepszenia znacznie poprawia komfort życia. Niestety, element ten ulega często usterkom, które...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz