Car audio, nawigacje samochodowe

Nie jesteś zadowolony ze sprzętu audio w swoim aucie? A może planujesz zakup nawigacji samochodowej i potrzebujesz porady w kwestii wyboru modelu? Wybór na rynku jest tak duży, że przy zakupach tego typu można dostać potężnego bólu głowy… Na co zwrócić uwagę w sprzęcie car audio i nawigacji GPS – lepiej zainwestować w coś lepszego, czy szukać oszczędności? I na jakie parametry się zdecydować?

car audio nawigacje samochodowe

Radio

Radia samochodowe różnią się zasadniczo pod względem rozmiaru. Urządzenie o tradycyjnej wysokości ma symbol 1-DIN i mieści się w kieszeni o wymiarach 50x180x160 mm. W niektórych autach, zwłaszcza pochodzenia azjatyckiego, można spotkać się także z radiem 2-DIN, które jest dwa razy wyższe, a więc zajmuje dużo więcej miejsca. Pojawia się w nich przede wszystkim spory wyświetlacz, który pozwala na oglądanie materiałów audiowizualnych, a także wiele innych, przydatnych opcji.

Dla każdego, kto lubi słuchać muzyki, ważna jest moc sprzętu. Współcześnie dostępne na rynku radia samochodowe mają najczęściej oznaczenia 4x20W, 4x40W, 4x50W – czwórka oznacza możliwość podłączenia dokładnie tylu głośników, a druga liczba maksymalną moc w Watach.
Przy normalnych wymaganiach nie musisz jednak stawiać na zbyt dużą moc odtwarzacza – 4x40W w zupełności ci wystarczy.

Zwróć uwagę, aby twoje urządzenie miało tuner RDS – to bardzo ważne. Przy jeździe na dalekie dystanse nie będziesz musiał zmieniać częstotliwości radia, ponieważ dostroi się automatycznie. Poza tym na wyświetlaczu pojawią się niezbędne informacje, takie jak np. nazwa stacji radiowej, co również bywa przydatne.

MP3

Jeśli nie chcesz żałować pieniędzy na sprzęt, możesz zainwestować w dobry system car audio, obsługujący pliki MP3. Niestety, to sporo kosztuje. Istnieją jednak tańsze rozwiązania. Dobrą opcją jest kupno transmitera FM, który podłącza się bezpośrednio do zapalniczki, a z głośników płynie od razu nasza ulubiona muzyka. Nieco droższą opcją jest emulator zmieniarki, który podpina się do radia. Dzięki niemu można wysyłać utwory bezpośrednio z telefonu i łączyć się za pomocą Bluetooth. Zawsze możesz też wymienić radio na nowsze, aby obsługiwało ten typ plików.

Nawigacja

Nawigację kupuje się ze względu na mapy, należy więc sprawdzić ten element w pierwszej kolejności. Potrzebujesz sprzętu do podróży w ramach kraju? W takim przypadku wystarczy w zupełności nawigacja z mapą Polski. Zawsze możesz w przyszłości uzupełnić oprogramowanie, więc to żaden problem i nie ma sensu przepłacać za coś, czego nie będziesz używał.

Aktualizacje to bardzo ważny element, o którym nie należy zapominać. Na drogach ciągle coś się zmienia, co jakiś czas dochodzi do przebudowy, czy zmiany organizacji ruchu. Właśnie temu służy „odnawianie” map co jakiś czas.

Nawigacje samochodowe z reguły posiadają wbudowaną pamięć, jednak jest ona niewielka. Musisz się więc liczyć z koniecznością kupienia karty pamięci, którą włożysz do urządzenia. Najlepiej postawić na bardziej pojemny odpowiednik, który pozwoli ci na aktualizowanie oprogramowania i wgrywanie kolejnych map.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Odtwarzacze fal radiowych w samochodach dają nam dzisiaj ogromne możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają mnogością opcji,...

więcej

Citroen C5 II - Cena wymiany rozrządu

Citroen C5 II - Cena wymiany rozrządu

  Zbudowany na platformie podłogowej PSA PF3. Produkcja tego modelu opiewała na lata 2007-2017. W 2011r. przeprowadzono pierwszy face lifting, a rok później kolejny. W ofercie modelu znalazły...

więcej

Radio samochodowe – jakie wybrać?

Radio samochodowe – jakie wybrać?

Współcześnie ma rozmaite możliwości i opcje – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. To już nie tylko odbieranie fal radiowych, ale także odtwarzanie własnej muzyki, czy DVD, a nawet nawigacja...

więcej

Co zrobić, gdy radio nie działa?

Co zrobić, gdy radio nie działa?

 Awaria radia nie uniemożliwia korzystania z samochodu, jednak może znacząco wpływać na skupienie kierowcy np. podczas dłuższych podróży. W związku z usterką systemu car audio warto sprawdzić...

więcej