Co zrobić, gdy czuć zapach spalin w kabinie?

Obecność spalin w kabinie jest niebezpieczna dla zdrowia oraz wskazuje na problem występujący w samochodzie. Jeżeli kierowca lub pasażerowie odczuwają swędzenie oczu związane z gazami spalinowymi, poziom emisji spalin przekracza normy i może mieć negatywny wpływ na zdrowie.  

Znajdź warsztat i umów naprawę układu wydechowego

Przeglądaj 297654 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ

Jeżeli zapach spalin jest problemem ciągłym a nie chwilowym, najprawdopodobniej w układzie wydechowym znajduje się nieszczelność. Zapach podobny do zgniłych jaj może wskazywać na problem z katalizatorem. Ciężki zapach paliwa może wskazywać na usterkę sondy lambda, a spaliny dostawać się mogą np. przez uszkodzoną uszczelkę drzwi.

Jak to działa:

Układ wydechowy ma za zadanie odprowadzenie gazów powstałych w procesie spalania z silnika na zewnątrz samochodu. Składa się on z kilku różnych komponentów.

 • Kolektor wydechowy – przykręcony jest on do głowicy i ma za zadanie odprowadzenie spalin z komory spalania do reszty układu wydechowego. Liczba rur kolektora odpowiada liczbie cylindrów, jednak na końcu kolektora zostają one połączone w jedną większą.
 • Sondy lambda – mają za zadanie mierzenie ilości powietrza w spalinach, na podstawie których korygowana jest dawka paliwa wtryskiwana do cylindrów. Druga sonda lambda umieszczona za katalizatorem ma za zadanie sprawdzanie jego skuteczności na podstawie porównania jakości spalin przed i za reaktorem.
 • Katalizator – ma za zadanie utlenianie CO (tlenek węgla) i HC (węglowodory) oraz redukowanie NOx (tlenki azotu). Aby spełniać normy emisji spalin, wszystkie współczesne samochody wyposażone muszą być w katalizator spalin.
 • Tłumik – ma za zadanie redukowanie hałasu spowodowanego przez eksplozje zachodzące podczas procesu spalania w silniku.
 • Rura wydechowa – przechodzi przez elementy wymienione powyżej, odprowadzając strumień spalin za samochód.

układ wydechowy

Przyczyny usterki:

 • Nieszczelność wydechu – Jeżeli w kabinie czuć zapach spalin, najprawdopodobniej w układzie wydechowym występuje nieszczelność. Nieszczelność może wystąpić w praktycznie na każdym etapie drogi pokonywanej przez spaliny. Najczęściej zdarza się to w tłumiku, rurze wydechowej lub kolektorze. Jeżeli spaliny dostaną się do komory silnika, zostaną łatwo zassane przez układ wentylacji samochodu i wpuszczone do wnętrza. Ciągłe narażenie na kontakt z gazami spalinowymi jest niebezpieczne dla zdrowia i powinno być szybko zneutralizowane.
 • Uszkodzone uszczelki drzwi lub szyb – Uszczelki drzwi i szyb z czasem ulegają niszczeniu, a przez jej ubytki spaliny mogą dostawać się do wnętrza samochodu. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, dlatego warto szybko je wymienić.
 • Zużyty katalizator – jeżeli zapach przypomina zgniłe jajka, problem prawdopodobnie związany jest z zużytym reaktorem katalitycznym. Niesprawny katalizator nie będzie w stanie reagować z siarką, która zacznie wydobywać się z wydechu w swojej niezmienionej postaci. Reaktor katalityczny nie podlega naprawie, dlatego trzeba go wymienić.
 • Uszkodzona nagrzewnica – zapach palonego płynu chłodzącego w kabinie najprawdopodobniej związany jest z przeciekającą nagrzewnicą. Sama nagrzewnica może być pęknięta, jak również przewody prowadzące z i do niej. Nieszczelność może także wystąpić na uszczelkach nagrzewnicy. Najczęściej dodatkową oznaką nieszczelności jest kałuża płynu chłodniczego pod samochodem.
 • Uszkodzona sonda lambda – sonda lambda mierzy ilość powietrza w spalinach, określając tym samym jakość tworzonej mieszanki paliwowo-powietrznej. Komputer po otrzymaniu informacji od sondy koryguje wartości tak, aby w spalinach zostawało jak najmniej produktów niepożądanych, które nie wzięły udziału w procesie spalania. Jeżeli sonda ulegnie uszkodzeniu, komputer niepoprawnie dobierze dawkę paliwa i z wydechu będzie czuć mocny zapach paliwa, który może być wyczuwalny w kabinie.
 • Zatkany filtr kabinowy – Jest to rzadkość, ale może się zdarzyć, że filtr kabinowy jest tak zapchany, że powietrze ze spalinami może zostać wepchnięte do wnętrza przez pozostałe otwory w samochodzie. Jeżeli jednak zapach jest silny, zatkany filtr nie będzie problemem.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza układ wydechowy i pozostałe istotne elementy. Sprawdzeniu podlegają także wspomniane uszczelki, nagrzewnica, filtr kabinowy i inne. Diagnostyka może także wymagać podniesienia samochodu w celu sprawdzenia wycieków.

Jak to jest ważne?

Obecność spalin w kabinie samochodu jest poważną nieprawidłowością prowadzącą do pogorszenia stanu zdrowia kierowcy i pasażerów. W prawie wszystkich przypadkach, dalsza jazda z usterką będzie powodowała jej pogorszenie.

Wiesz już wszystko na ten temat?

UMÓW NAPRAWĘPrzeczytaj także

Jak rozpoznać zużyty pasek rozrządu?

Jak rozpoznać zużyty pasek rozrządu?

  Pytanie to jest jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców. W zasadzie określenie stopnia zużycia paska rozrządu na podstawie jego wyglądu jest praktycznie niemożliwe. Przebieg jest nie do ustalenia. Jego wygląd niemal nie zmienia się w trakcie użytkowania, wygląda on niemal...

więcej

Toyota Yaris I - Cena diagnostyki komputerowej

Toyota Yaris I - Cena diagnostyki komputerowej

 Produkcję pierwszej generacji Toyoty Yaris zainicjowano w 1999 roku, a zakończono sześć lat później, w roku 2005. Po roku od rozpoczęcia produkcji auto zdobyło tytuł Samochodu Roku 2000. Pojazd w 2003 roku przeszedł drobny facelifting. Do sprzedaży trafiły silniki benzynowe od 68KM do...

więcej

Mazda 3 I - Cena napełnienia klimatyzacji

Mazda 3 I - Cena napełnienia klimatyzacji

 Samochód klasy kompaktowej produkowany od 2003 - 2009. Mazda 3 jest następcą modelu 323. Zajął 2 pozycje na Europejski samochód roku w 2004. W roku 2006 auto przeszło delikatny facelifting. Oferowany w 4 odmianach benzynowych od 84KM do 260KM oraz 3 silników diesla o mocy od 90KM do 143KM.

więcej

Seat Leon I - Cena wymiany rozrządu

Seat Leon I - Cena wymiany rozrządu

 Produkowany w latach 1999 - 2005 Leon I to model samochodu posiadający cechy sportowe. Umiejscowiony został w segmencie samochodów kompaktowych typu C. W ofercie znalazło się 12 silników benzynowych o mocach od 55KM do 150KM oraz 6 silników diesla od 50KM do 110KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat