Co zrobić, gdy silnik faluje po włączeniu klimatyzacji?

Falowanie obrotów po włączeniu klimatyzacji może być związane zarówno z samym silnikiem jak i z układem klimatyzacji. Odpowiadać za to może zanieczyszczenie takich elementów jak silniczek krokowy, zawór EGR czy przepustnicy. Może to być także zbyt niska lub zbyt wysoka ilość czynnika chłodniczego, zużycie paska klinowego i sprężarki oraz presostatu. Jazda z wyłączoną klimatyzacją to rozwiązanie tylko tymczasowe. Najlepiej umówić się na diagnostykę i naprawę zanim wystąpią poważne awarie.

Dla większości z nas włączenie klimatyzacji latem przynosi ulgę. Chłodne powietrze wypełnia kabinę, uprzyjemniając jazdę samochodem. Jeżeli w samochodzie zaczynają falować obroty silnika po załączeniu klimatyzacji, to bez wątpienia jest z nim jakiś problem, który powinien zostać szybko naprawiony.

 

Jak działa klimatyzacja?

Najpierw trzeba zdać sobie sprawę, że działanie klimatyzacji nie opiera się tylko o jeden układ. Gdy kierowca włącza klimatyzację, silnik zostaje obciążony poprzez napędzanie kompresora klimatyzacji. Kompresor ten wytwarza ciśnienie w układzie, które któremu czynnik przemieszcza się w układzie i przechodzi przez różne stany skupienia.

Gdy silnik zostaje obciążony, jego prędkość obrotowa na biegu jałowym maleje. Zadaniem komputera jest automatyczne zwiększenie prędkości obrotowej do prawidłowej wartości przy ciągłym napędzaniu kompresora. Jeżeli taki element jak silniczek krokowy, przepustnicy czy zawór EGR zostanie zabrudzony, obroty silnika zaczną falować. Komputer silnika błędnie kalkuluje zapotrzebowanie na moc, powodując zwiększanie i zmniejszanie prędkości obrotowej – inaczej mówiąc falowanie.
Problemy z układem klimatyzacji również mogą się tak objawiać. Na przykład niski poziom czynnika chłodniczego wpływa na pracę kompresora, a kompresor na pracę silnika.

sprężarka klimatyzacji

Przyczyny falowania silnika po włączeniu klimatyzacji:

  • Zanieczyszczenie – wiele elementów silnika z czasem ulega zabrudzeniu, dodatkowo obciążając silnik np. zmniejszeniem przepływu powietrza. Gdy dochodzi do dodatkowego obciążenia sprężarką klimatyzacji, silnik nie radzi sobie z odpowiednim zwiększeniem prędkości obrotowej co skutkuje falowaniem obrotów. Główny wpływ na taki stan rzeczy ma zabrudzenie silniczka krokowego, zaworu EGR czy przepustnicy.
  • Niski poziom czynnika chłodniczego w układzie – zbyt niski poziom czynnika w układzie powoduje przerywanie pracy kompresora, który ma wpływ na pracę silnika. Cykliczna praca kompresora będzie powodowała falowanie prędkości obrotowej.
  • Zużycie kompresora klimatyzacji – pogorszona praca sprężarki klimatyzacji na skutek jej zużycia także powoduje falowanie prędkości obrotowej silnika po włączeniu klimatyzacji.
  • Zużyty pasek klinowy – jedną z częstych przyczyn falowania obrotów po włączeniu klimatyzacji jest zużyty pasek osprzętu. Jeżeli pasek jest rozciągnięty lub zużyty może zacząć się ślizgać. Powoduje to znaczne obciążenie silnika, które może prowadzić do falowania obrotów. Wymiana paska rozwiąże problem, zapewniając prawidłową pracę klimatyzacji.
  • Zużyty presostat – jest to czujnik ciśnienia, który zabezpiecza układ klimatyzacji przed zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem. W sytuacji zagrożenia wyłącza on sprężarkę aby nie uległa uszkodzeniu. Zużyty presostat może wpłynąć na pracę kompresora, a w konsekwencji na pracę silnika. Może powodować to dodatkowe obciążenie silnika, prowadzące do falowania obrotów.
  • Zbyt duża ilość czynnika chłodzącego – poziom czynnika chłodzącego musi być taki jak zaleca producent. Zarówno jego zbyt niski poziom opisany wcześniej jak i zbyt wysoki będzie powodował problemy.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza układ klimatyzacji oraz silnik i jego elementy mające związek z pracą klimatyzacji. Może okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie jazdy próbnej, jeżeli usterka występuje tylko w trakcie jazdy.

Jak to jest ważne?

Jeżeli obroty silnika zaczynają falować po włączeniu klimatyzacji, nie oznacza to nic dobrego. Jazda bez używania klimatyzacji może okazać się skuteczna, ale tylko na chwilę. Należy umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń np. drogich elementów jak sprężarka klimatyzacji.

 



Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Renault Scenic (II, III) - Cena wymiany oleju silnikowego

Renault Scenic (II, III) - Cena wymiany oleju silnikowego

Renault Scenic to auto typu minivan klasy średniej segmentu C, które produkowane jest od 1996 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu minivan. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen C4 Picasso, Ford C-Max, Opel Zafira, SEAT Altea i Toyota Verso....

więcej

BMW X3 G01 - Cena wymiany klocków hamulcowych

BMW X3 G01 - Cena wymiany klocków hamulcowych

BMW X3 to auto klasy średniej segmentu D, który produkowany jest od 2003 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu SUV i SUV Coupe. Głównymi konkurentami modelu jest Alfa Romeo Stelvio, Audi Q5, DS 7 Crossback, Lexus NX, Mercedes-Benz GLC i Volvo...

więcej

Seat Leon II - Cena wymiany świec żarowych

Seat Leon II - Cena wymiany świec żarowych

Produkcję Seat Leon II rozpoczęto w 2005 roku. W porównaniu do swojego poprzednika, druga generacja została całkowicie odmieniona stylistycznie. W 2009 roku samochód przeszedł facelifting. W ofercie znalazło się 11 silników benzynowych o mocach od 77KM do 195KM oraz 5 silników diesla od 77 do 170KM.

więcej

BMW X3 F25 - Cena ustawienia zbieżności kół

BMW X3 F25 - Cena ustawienia zbieżności kół

  Generacja F25 produkowana była w latach 2010-2017. BMW X3 to pośredni model w gamie SUV pomiędzy mniejszym X1, a większym X5. Z racji zwiększenia rozmiarów samochodu, model upodobnił się do X5. W 2014 roku auto poddano faceliftingowi. Samochód oferowany był z 4 silnikami benzynowymi od...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę