ABS, EPS, TDI – czy wiesz, co to jest?

Współczesne auta są wspomagane przez wiele systemów, mających swoje specyficzne oznaczenia. Wiele z nich, mimo że wiele razy słyszanych, tak naprawdę niewiele nam mówi. Tymczasem znajomość skrótów może być bardzo pomocna przy kupnie auta – warto je więc znać. Pozwoli ci to wybrać wymarzone cztery kółka, z całym potrzebnym osprzętem.

Skrótów wykorzystywanych w kwestiach motoryzacyjnych jest naprawdę wiele. Warto jednak skupić się na tych najważniejszych dla większości kierowców.

ABS - układ stosowany w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. Jest on elementem układu hamulcowego.

A/C – klimatyzacja.

AB (airbag) - poduszka powietrzna. Wchodzą one w skład biernych systemów bezpieczeństwa, mają zamortyzować uderzenie w elementy auta podczas wypadku.

ACC – aktywny tempomat, który nie tylko potrafi utrzymać żądaną prędkość, ale także zachować bezpieczną odległość przed autem znajdującym się z przodu. W razie potrzeby skutecznie wyhamowuje pojazd.

ASR - system, którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania. W fazie przyspieszenia pojazdu, jeśli jakieś koło ma tendencje do poślizgu, układ za pośrednictwem swojego kalkulatora optymalizuje poślizg opon.

AT – automatyczna skrzynia biegów.

CR – w pełnej nazwie common rail. Jest to system bezpośredniego wtrysku paliwa w samochodach z silnikiem wysokoprężnym (Diesla).

DPF lub FAP - filtr cząstek stałych, montowany w układach wydechowych nowoczesnych silników wysokoprężnych. Oczyszcza gazy spalinowe z cząstek sadzy.

EBS – elektroniczny system hamulcowy.

ESP/ESC - układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

FWD – oznaczenie aut z napędem na przednią oś.

HHC - system zapobiegający staczaniu się pojazdu podczas podjeżdżania na wzniesienie oraz zjeżdżania ze wzniesienia. System działa razem z układem hamulcowym.

ISOFIX - system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach samochodu.

KM – liczba koni mechanicznych.

MSR - system antypoślizgowy uzupełniający ASR. Zapobiega on poślizgowi kół, gdy kierowca hamuje silnikiem.

MT – ręczna skrzynia biegów.

RWD – napęd na tylne koła.

SBC - elektrohydrauliczny układ hamulcowy, pozwalający na dużo szybszą reakcję niż w przypadku urządzenia konwencjonalnego. Dzięki niemu samochód może efektywnie skrócić swoją drogę hamowania.

SRS - system bezpieczeństwa biernego, w skład którego wchodzą napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z airbagami.

TDI - turbodoładowany Diesel z bezpośrednim wtryskiem; jednostka silnikowa, zazwyczaj wyposażona w intercooler, zasilana bezpośrednim wtryskiem do komory spalania.

TSI - oznaczenie podwójnie doładowanych silników benzynowych.

UVW – masa nieobciążonego pojazdu.

VTEC - system kontrolujący czas i wznios zaworów w zależności od obrotów silnika, stopnia otwarcia przepustnicy.

ZEV – pojazd o zerowej emisji spalin.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Audi A3 – najczęstsze usterki

Audi A3 – najczęstsze usterki

Wiele osób marzy o małym, eleganckim autku, które nie zajmuje dużo miejsca, dobrze się prowadzi i idealnie nadaje się do miejskiej jazdy. Warunki te spełnia niewątpliwie Audi A3, który od lat cieszy się na polskim rynku dużą popularnością. Marka ta jest kojarzona z niezawodnością i komfortem,...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?