Szyberdach – hit czy kit?

Szyberdach stanowił prawdziwy hit lat 80. i 90., gdy mało kto mógł sobie pozwolić na klimatyzację w samochodzie. Kiedy przychodziły pierwsze upały, wystarczyło uchylić to „magiczne” okno i w krótkim czasie w pojeździe stawało się przyjemnie chłodno. Dzisiaj posiadanie szyberdachu nie jest już koniecznością i dlatego wiele osób z niego rezygnuje. Czy słusznie? Jakie są zalety jego posiadania?

Szyberdach działa podobnie jak klimatyzacja – ciepłe powietrze jest wysysane z wnętrza, a na jego miejsce pojawia się chłodne. W porównaniu z otwartymi szybami takie rozwiązanie generuje o wiele mniej hałasu, przez co jazda jest komfortowa. Poza tym powietrze nie uderza bezpośrednio w kierowcę, co stanowi utrudnienie podczas jazdy. Według badań uchylenie klapy może zwiększyć przewietrzenie w samochodzie nawet o siedemdziesiąt procent, co stanowi znakomity wynik. Szyberdach świetnie sprawdza się również podczas innych pór roku, gdy chcesz pozbyć się zaparowanych szyb lub im zapobiec.

Z korzyści, jakie przynosi, świetnie zdają sobie sprawę palacze – wystarczy uchylić klapę i po chwili można zapomnieć o nieprzyjemnych dymie nikotynowym.

Nie należy zapominać także o walorach estetycznych – wielu posiadaczy aut uważa, że widok nieba nad głową znacznie poprawia samopoczucie podczas jazdy. W pogodne dni korzystanie z tego dodatkowego okna znacznie wpływa na wygląd wnętrza auta, które staje się jaśniejsze. A jeśli nawet nie podoba ci się ta opcja, zawsze możesz je zasłonić, prawda?

Rodzaje szyberdachów

Wśród szyberdachów możemy wyróżnić otwierane ręcznie i elektryczne. Ten drugi, popularny w nowych autach, jest niezwykle łatwy w użytkowaniu. Poza tym występują różne sposoby otwierania klapy – na zasadzie harmonijki (jednak wychodzi już z użycia), uchylanie okna lub całkowite odsunięcie szyberdachu. Ponadto w niektórych typach aut szyberdach można zwyczajnie ściągnąć i przechowywać np. w garażu. W nowszym wydaniu pojawiają się także wersje panoramiczne, składające się z kilku paneli, które zajmują z reguły znaczną część dachu.

Wady rozwiązania

Tak jak każdy inny element samochodu, szyberdachy mają również wady. Podstawową jest cena – auta kosztują po prostu więcej. Jeśli chcesz oszczędzić, możesz oczywiście spróbować instalacji na rynku wtórnym, co pozwoli ci zaoszczędzić sporą sumę. Zastanawiasz się, czy w twoim aucie da się zamontować szyberdach? Bez obaw! Rozwiązanie to jest do wykonania praktycznie w każdym samochodzie.

Trzeba też liczyć się z większym spalaniem paliwa, co wynika z większego oporu powietrza. Dodatkowo wielu kierowców skarży się na przeciekanie szyberdachu, co wynika z trefnych uszczelek. Zdarza się to jednak w starszych autach – dzisiaj bowiem stosuje się uszczelki silikonowe, które nie przepuszczają wody. Poza tym kupno nowych generuje minimalne koszty, a wymiany można bez problemu dokonać samodzielnie.

Czy opłaca się więc mieć szyberdach w samochodzie? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli element ten podoba ci się pod względem estetycznym i rozważasz jego instalację, jak najbardziej warto go zainstalować. Zalety są bowiem niewątpliwe. Nie jest to jednak konieczność i w dobie powszechnej klimatyzacji w autach, nie ma się co dziwić.

Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Nissan Micra III - Cena wymiany świec żarowych

Nissan Micra III - Cena wymiany świec żarowych

 Nissan Micra produkowany w latach 2003-2010 to już trzecia generacja bardzo popularnego, małego auta miejskiego. Występował on w wersji nadwoziowej 3 i 5 drzwiowej oraz Coupe-Cabrio. Model ten był chętnie wykorzystywany przez szkoły nauki jazdy oraz ośrodki egzaminacyjne. Samochód...

więcej

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator to niezwykle ważne urządzenie w każdym pojeździe – kiedy przychodzą chłody za oknem, zostaje on poddany ciężkiej próbie i dlatego trzeba o niego dbać. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, o jakiejkolwiek jeździe można zapomnieć. Czy wiesz jednak, jak zbudowane jest to urządzenie? Nie...

więcej

Honda CR-V II - Cena wymiany klocków hamulcowych

Honda CR-V II - Cena wymiany klocków hamulcowych

   Model produkowany w latach 2001 - 2006. Powstał na bazie płyty podłogowej Hondy Civic VII. W 2005 auto przeszło facelifting. Honda CR-V II oferowała 2 silniki benzynowe o mocy od 150KM do 162KM oraz silnik wysokoprężny o mocy 140KM.

więcej

Opel Astra H - Cena wymiany płynu hamulcowego

Opel Astra H - Cena wymiany płynu hamulcowego

 Opel Astra H to trzecia generacja jednego z najpopularniejszych modeli samochodów na świecie, produkowana w latach 2004-2014. Gama dostępnych silników jest obszerna i składa się z 9 silników benzynowych o przedziale pojemności skokowej 1.4-2.0 oraz 8 silników diesla gdzie najmniejszy to...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat