Szyberdach stanowił prawdziwy hit lat 80. i 90., gdy mało kto mógł sobie pozwolić na klimatyzację w samochodzie. Kiedy przychodziły pierwsze upały, wystarczyło uchylić to „magiczne” okno i w krótkim czasie w pojeździe stawało się przyjemnie chłodno. Dzisiaj posiadanie szyberdachu nie jest już koniecznością i dlatego wiele osób z niego rezygnuje. Czy słusznie? Jakie są zalety jego posiadania?
Szyberdach działa podobnie jak klimatyzacja – ciepłe powietrze jest wysysane z wnętrza, a na jego miejsce pojawia się chłodne. W porównaniu z otwartymi szybami takie rozwiązanie generuje o wiele mniej hałasu, przez co jazda jest komfortowa. Poza tym powietrze nie uderza bezpośrednio w kierowcę, co stanowi utrudnienie podczas jazdy. Według badań uchylenie klapy może zwiększyć przewietrzenie w samochodzie nawet o siedemdziesiąt procent, co stanowi znakomity wynik. Szyberdach świetnie sprawdza się również podczas innych pór roku, gdy chcesz pozbyć się zaparowanych szyb lub im zapobiec.
Z korzyści, jakie przynosi, świetnie zdają sobie sprawę palacze – wystarczy uchylić klapę i po chwili można zapomnieć o nieprzyjemnych dymie nikotynowym.
Nie należy zapominać także o walorach estetycznych – wielu posiadaczy aut uważa, że widok nieba nad głową znacznie poprawia samopoczucie podczas jazdy. W pogodne dni korzystanie z tego dodatkowego okna znacznie wpływa na wygląd wnętrza auta, które staje się jaśniejsze. A jeśli nawet nie podoba ci się ta opcja, zawsze możesz je zasłonić, prawda?
Rodzaje szyberdachów
Wśród szyberdachów możemy wyróżnić otwierane ręcznie i elektryczne. Ten drugi, popularny w nowych autach, jest niezwykle łatwy w użytkowaniu. Poza tym występują różne sposoby otwierania klapy – na zasadzie harmonijki (jednak wychodzi już z użycia), uchylanie okna lub całkowite odsunięcie szyberdachu. Ponadto w niektórych typach aut szyberdach można zwyczajnie ściągnąć i przechowywać np. w garażu. W nowszym wydaniu pojawiają się także wersje panoramiczne, składające się z kilku paneli, które zajmują z reguły znaczną część dachu.
Wady rozwiązania
Tak jak każdy inny element samochodu, szyberdachy mają również wady. Podstawową jest cena – auta kosztują po prostu więcej. Jeśli chcesz oszczędzić, możesz oczywiście spróbować instalacji na rynku wtórnym, co pozwoli ci zaoszczędzić sporą sumę. Zastanawiasz się, czy w twoim aucie da się zamontować szyberdach? Bez obaw! Rozwiązanie to jest do wykonania praktycznie w każdym samochodzie.
Trzeba też liczyć się z większym spalaniem paliwa, co wynika z większego oporu powietrza. Dodatkowo wielu kierowców skarży się na przeciekanie szyberdachu, co wynika z trefnych uszczelek. Zdarza się to jednak w starszych autach – dzisiaj bowiem stosuje się uszczelki silikonowe, które nie przepuszczają wody. Poza tym kupno nowych generuje minimalne koszty, a wymiany można bez problemu dokonać samodzielnie.
Czy opłaca się więc mieć szyberdach w samochodzie? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli element ten podoba ci się pod względem estetycznym i rozważasz jego instalację, jak najbardziej warto go zainstalować. Zalety są bowiem niewątpliwe. Nie jest to jednak konieczność i w dobie powszechnej klimatyzacji w autach, nie ma się co dziwić.
Toyota Avensis to japońskie auto osobowe klasy średniej produkowane w latach 1997-2018. W tym czasie powstało 5 generacji modelu. Auto występowało w nadwoziu sedan, liftback oraz kombi. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Ford Mondeo, Renault Laguna, Volkswagen Passat czy Mazda 6.
Zbudowany na platformie podłogowej PSA PF3. Produkcja tego modelu opiewała na lata 2007-2017. W 2011r. przeprowadzono pierwszy face lifting, a rok później kolejny. W ofercie modelu znalazły się 4 silniki benzynowe posiadające moc od 125KM do 211KM oraz 5 silników diesla od 110KM do 241KM.
Renault Clio II to popularny mały samochód miejski. Jego produkcja rozpoczęła się w 1998 roku i trwała aż do 2010. Dostępny był w nadwoziach hatchback oraz sedan. Najmniejszy silnik benzynowy to 1.1 o mocy 58 KM, a największy 3.0 V6 255 KM, który przy tej masie samochodu zmienia go w...
Nissan Micra V to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 2016 roku. Produkowane jest w nadwoziu hatchback. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen C3, Ford Fiesta, Mazda 2, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, SEAT Ibiza, Skoda Fabia, Toyota Yaris i Volkswagen Polo....