Radio samochodowe – jakie wybrać?

Współcześnie ma rozmaite możliwości i opcje – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. To już nie tylko odbieranie fal radiowych, ale także odtwarzanie własnej muzyki, czy DVD, a nawet nawigacja GPS. Wybór nie jest więc prosty. Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, zobacz, na c powinieneś zwrócić uwagę.

Rodzaje radia

Radia samochodowe różnią się zasadniczo pod względem rozmiaru. Urządzenie o tradycyjnej wysokości ma symbol 1-DIN i mieści się w kieszeni o wymiarach 50x180x160 mm. W niektórych autach, zwłaszcza pochodzenia azjatyckiego, można spotkać się także z radiem 2-DIN, które jest dwa razy wyższe, a więc zajmuje dużo więcej miejsca. Skąd tak duży rozmiar? Dawniej stosowano w tym typie urządzenia zarówno odtwarzacz kaset, jak i płyt CD. Współcześnie jednak, gdy nie są one już potrzebne, spora powierzchnia została zupełnie inaczej wykorzystana i stanowi to jej ogromną zaletę. W radiu 2-DIN pojawia się przede wszystkim spory wyświetlacz, który pozwala na oglądanie materiałów audiowizualnych, a także wiele innych, przydatnych opcji.

Moc

Drugi ważny parametr, jeśli nie najważniejszy. W końcu posiadanie radia wiąże się z chęcią głośnego słuchania muzyki. Współcześnie dostępne na rynku radia samochodowe mają najczęściej oznaczenia 4x20W, 4x40W, 4x50W – czwórka oznacza możliwość podłączenia dokładnie tylu głośników, a druga liczba maksymalną moc w Watach. Pamiętaj, że moc wyjściowa głośników powinna być nieco większa, niż odtwarzacza – nigdy odwrotnie! Możesz je bowiem bezpowrotnie zniszczyć. To bardzo ważne! Moc ta nie powinna być też zbyt duża w stosunku do odtwarzacza, bo nie pozwoli na wykorzystanie jego możliwości. Jeśli się więc na tym za dobrze nie znasz, zapytaj specjalistę, który na pewno ci doradzi. Przy normalnych wymaganiach nie musisz jednak stawiać na zbyt dużą moc odtwarzacza – 4x40W w zupełności ci wystarczy.

Radio

Zwróć uwagę, aby twoje urządzenie miało tuner RDS – to bardzo ważne. Przy jeździe na dalekie dystanse nie będziesz musiał zmieniać częstotliwości radia, ponieważ dostroi się automatycznie. Poza tym na wyświetlaczu pojawią się niezbędne informacje, takie jak np. nazwa stacji radiowej, co również bywa przydatne. Świetnym rozwiązaniem jest też system EON, który po wprowadzeniu wcześniejszych ustawień, automatycznie będzie wyszukiwał dla ciebie odpowiednie programy radiowe. Prawda jednak jest taka, że w Polsce na razie kiepsko to działa. Poza tym warto też pamiętać o dwóch dodatkowych opcjach: TP i TA. Dzięki pierwszemu na twoim wyświetlaczu będą się wyświetlać informacje o godzinach nadawania pożądanych programach radiowych, a drugi z kolei, nawet, gdy będziesz słuchał muzyki z odtwarzacza, w odpowiednim momencie ją wyciszy i włączy program radiowy. Podstawową sprawą, która MUSI znaleźć się współcześnie w każdym samochodowym radiu, jest autowyszukiwanie i zapamiętywanie kanałów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia codzienne użytkowanie urządzenia.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka SERVICE?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka SERVICE?

Świecąca kontrolka Service może oznaczać drobny problem, jak również poważną usterkę silnika. Aby uniknąć kosztownej napraw należy jak najszybciej umówić się do warsztatu na diagnostykę. Mechanik poprzez podłączenie komputera odczytuje błędy i określa wagę usterki. Mogą one dotyczyć emisji,...

więcej

Jak ocenić stan klocków i tarcz hamulcowych ?

Jak ocenić stan klocków i tarcz hamulcowych ?

Hamulce są w każdym aucie jeśli nie najważniejszym to jednym z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo pasażerów. Nasze bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od jego stanu. Regularne sprawdzanie należy do podstawowych elementów obsługi technicznej pojazdu.  

więcej

Istotne parametry opon samochodowych

Istotne parametry opon samochodowych

Opony samochodowe to części eksploatacyjne samochodu, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wymagają systematycznej kontroli zużycia bieżnika jak i stanu ciśnienia powietrza. Potwierdza to fakt, że opony są elementem sprawdzanym podczas corocznego badania technicznego...

więcej

Jak założyć stację kontroli pojazdów?

Jak założyć stację kontroli pojazdów?

Stacja diagnostyczna może być bardzo opłacalnym interesem, choć jej prowadzenie wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Od czego należy zacząć, by już wkrótce cieszyć się z własnej stacji kontroli pojazdów?

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ