Kup ubezpieczenie assistance

Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Odtwarzacze fal radiowych w samochodach dają nam dzisiaj ogromne możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają mnogością opcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jednak potrzebujemy aż tylu gadżetów? A może wystarczyłby zwykły tuner?

Nadawanie cyfrowe

Całkiem niedawno przechodziliśmy proces cyfryzacji, który wymagał w większości przypadków wymiany telewizorów lub kupna specjalnych dekoderów DVB-T. Również radio odbiera już w nowoczesnej technologii – a w Polsce przynajmniej wszystkie ważniejsze stacje. Przy kupnie radia samochodowego zwróć więc uwagę, czy ma ono funkcję DAB, która znacznie przewyższa możliwościami tradycyjną technologię analogową. Jakość dźwięku jest nieporównywalna. Warto zaopatrywać się w taki sprzęt, ponieważ jest on wyznacznikiem przyszłości i wkrótce całkowicie zastąpi fale radiowe FM. Co ciekawe, lepsze urządzenia będą też w stanie odebrać DVB-T, czyli telewizję cyfrową, a to już stanowi spory atut.

Odtwarzanie muzyki

Do podstawowych funkcji radia należy też odtwarzanie w własnej muzyki. Dawniej rolę tę spełniał odtwarzacz kaset magnetofonowych, jednak odszedł do lamusa wraz z nadejściem płyt CD. Te, choć również tracą na znaczeniu, nadal należą do popularnych i dlatego wielu kierowców chce w swoich urządzeniach mieć odtwarzacz CD. Zwróć uwagę, aby odbierał on także nośniki stworzone na komputerze, takie jak CD-R.

Filmy

Niektóre nowoczesne odtwarzacze samochodowe pozwalają także na odbiór płyt DVD, czy odczytanie plików wideo z pendrive’a, karty pamięci i iPoda. I co ciekawe, wcale nie należą one do specjalnie drogich.

Złącza

Współcześnie to absolutny pewnik, który musi znaleźć się w radiu samochodowym. Najczęściej złącze występuje w formie wejścia AUX lub USB. Pierwsze rozwiązanie opiera się na podłączeniu do radia jakiegokolwiek odtwarzacza MP3/MP4 za pomocą kabla z końcówką mini jack. Radio pełni wtedy funkcję wzmacniacza. W przypadku portu USB możesz przemieszczać się między plikami z poziomu radia. Wystarczy tylko podłączyć pendrive’a, kartę pamięci lub telefon.

Dodatkowe opcje

Dla osób, które lubią gadżety, świetnym rozwiązaniem jest technologia Bluetooth. Dzięki jej zastosowaniu można puścić z poziomu urządzenia np. film, który pasażerowie obejrzą na telefonach. Poza tym dobrze sprawdza się w roli zestawu głośnomówiącego.

Możesz też zdecydować się na odtwarzacz z wbudowaną nawigacją, jednak jest to spory wydatek. Pod względem ekonomicznym o wiele bardziej opłaca się kupienie osobnych urządzeń.

Dla miłośników głośnego słuchania muzyki niezbędnym elementem radia będzie korektor, który pozwoli na zmianę ustawień dźwięku w zależności od muzyki. W podstawowych wersjach do wyboru jest tylko kilka opcji, ale przy większej inwestycji będziesz miał możliwość manualnego ustawiania tonów dźwięku. A do tego oczywiście odpowiednie ustawienie bassu i już można jechać choćby na koniec świata.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

BMW E39 - najczestsze usterki

BMW E39 - najczestsze usterki

Często można się spotkać z opinią, że niemieckie auta są najlepsze na świecie, bo niezawodne i solidnie wykonane. Również marka BMW kojarzy się z tymi przymiotami. W przypadku samochodów używanych trzeba jednak liczyć się z usterkami i awariami, a już zwłaszcza w naszym kraju. W polskich...

więcej

Co to znaczy „odgrzybianie klimatyzacji”?

Co to znaczy „odgrzybianie klimatyzacji”?

 Zbliżają się wielkimi krokami upalne dni, a co za tym idzie, klimatyzacje pójdą w ruch. Współcześnie większość kierowców absolutnie nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez stosowanie tego urządzenia. I nie ma się co dziwić – komfort jazdy jest nieporównywalnie większy, a to wpływ znacznie...

więcej

Co zrobić ze starymi oponami?

Co zrobić ze starymi oponami?

Każdy kierowca prędzej, czy później, musi wymienić opony w swoim aucie. Pojawia się wtedy niemały problem – co zrobić ze starym ogumieniem? Niestety, wyrzucenie go w standardowy sposób jako zwykłe odpady nie wchodzi w grę – wymagana jest utylizacja. Wiele osób zwyczajnie składuje opony w garażu,...

więcej

Gradobicie - naprawa uszkodzeń

Gradobicie - naprawa uszkodzeń

Pogoda w naszym kraju bywa zmienna, przez co często dochodzi do wypadków i kolizji na drodze. Czasem jednak twoje auto może ulec uszkodzeniu, mimo że nigdzie nim nie jechałeś. Jeśli nie garażujesz auta, a doszło do silnego gradobicia, to może cię czekać niemiła niespodzianka w postaci wgnieceń w...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ