Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Odtwarzacze fal radiowych w samochodach dają nam dzisiaj ogromne możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają mnogością opcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jednak potrzebujemy aż tylu gadżetów? A może wystarczyłby zwykły tuner?

Nadawanie cyfrowe

Całkiem niedawno przechodziliśmy proces cyfryzacji, który wymagał w większości przypadków wymiany telewizorów lub kupna specjalnych dekoderów DVB-T. Również radio odbiera już w nowoczesnej technologii – a w Polsce przynajmniej wszystkie ważniejsze stacje. Przy kupnie radia samochodowego zwróć więc uwagę, czy ma ono funkcję DAB, która znacznie przewyższa możliwościami tradycyjną technologię analogową. Jakość dźwięku jest nieporównywalna. Warto zaopatrywać się w taki sprzęt, ponieważ jest on wyznacznikiem przyszłości i wkrótce całkowicie zastąpi fale radiowe FM. Co ciekawe, lepsze urządzenia będą też w stanie odebrać DVB-T, czyli telewizję cyfrową, a to już stanowi spory atut.

Odtwarzanie muzyki

Do podstawowych funkcji radia należy też odtwarzanie w własnej muzyki. Dawniej rolę tę spełniał odtwarzacz kaset magnetofonowych, jednak odszedł do lamusa wraz z nadejściem płyt CD. Te, choć również tracą na znaczeniu, nadal należą do popularnych i dlatego wielu kierowców chce w swoich urządzeniach mieć odtwarzacz CD. Zwróć uwagę, aby odbierał on także nośniki stworzone na komputerze, takie jak CD-R.

Filmy

Niektóre nowoczesne odtwarzacze samochodowe pozwalają także na odbiór płyt DVD, czy odczytanie plików wideo z pendrive’a, karty pamięci i iPoda. I co ciekawe, wcale nie należą one do specjalnie drogich.

Złącza

Współcześnie to absolutny pewnik, który musi znaleźć się w radiu samochodowym. Najczęściej złącze występuje w formie wejścia AUX lub USB. Pierwsze rozwiązanie opiera się na podłączeniu do radia jakiegokolwiek odtwarzacza MP3/MP4 za pomocą kabla z końcówką mini jack. Radio pełni wtedy funkcję wzmacniacza. W przypadku portu USB możesz przemieszczać się między plikami z poziomu radia. Wystarczy tylko podłączyć pendrive’a, kartę pamięci lub telefon.

Dodatkowe opcje

Dla osób, które lubią gadżety, świetnym rozwiązaniem jest technologia Bluetooth. Dzięki jej zastosowaniu można puścić z poziomu urządzenia np. film, który pasażerowie obejrzą na telefonach. Poza tym dobrze sprawdza się w roli zestawu głośnomówiącego.

Możesz też zdecydować się na odtwarzacz z wbudowaną nawigacją, jednak jest to spory wydatek. Pod względem ekonomicznym o wiele bardziej opłaca się kupienie osobnych urządzeń.

Dla miłośników głośnego słuchania muzyki niezbędnym elementem radia będzie korektor, który pozwoli na zmianę ustawień dźwięku w zależności od muzyki. W podstawowych wersjach do wyboru jest tylko kilka opcji, ale przy większej inwestycji będziesz miał możliwość manualnego ustawiania tonów dźwięku. A do tego oczywiście odpowiednie ustawienie bassu i już można jechać choćby na koniec świata.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie odpuszcza?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie odpuszcza?

 Jeżeli hamulec ręczny nie chce odpuścić, nie uda nam się nigdzie pojechać samochodem. Jazda z zaciśniętym hamulec ręcznym doprowadzi do przegrzania układu hamulcowego i uszkodzenia elementów ciernych. Aby uniknąć wysokich kosztów naprawy warto umówić się jak najszybciej do warsztatu...

więcej

Kiedy zmienić opony na letnie

Kiedy zmienić opony na letnie

Zbliża się wiosna, a wraz z nią przyszedł moment na zmianę opon na letnie. Jest to absolutna konieczność, jeśli chcesz sobie zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony zimowe mogą w takich warunkach stracić szybko przyczepność, a stąd już niedaleko do wypadku. Warto więc tego dopilnować.

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na bieżąco kontrolować. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu tej czynności, możemy być pewni, że nasze...

więcej

Jakie opony na zimę? Wąskie czy szerokie?

Jakie opony na zimę? Wąskie czy szerokie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym coraz więcej osób zastanawia się, jakie opony wybrać – wąskie, czy szerokie? Najczęściej można spotkać się z przekonaniem, że te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy śniegu i mrozie. Czy jednak na pewno? Według badań nie do końca tak jest....

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ