Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Odtwarzacze fal radiowych w samochodach dają nam dzisiaj ogromne możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają mnogością opcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jednak potrzebujemy aż tylu gadżetów? A może wystarczyłby zwykły tuner?

Nadawanie cyfrowe

Całkiem niedawno przechodziliśmy proces cyfryzacji, który wymagał w większości przypadków wymiany telewizorów lub kupna specjalnych dekoderów DVB-T. Również radio odbiera już w nowoczesnej technologii – a w Polsce przynajmniej wszystkie ważniejsze stacje. Przy kupnie radia samochodowego zwróć więc uwagę, czy ma ono funkcję DAB, która znacznie przewyższa możliwościami tradycyjną technologię analogową. Jakość dźwięku jest nieporównywalna. Warto zaopatrywać się w taki sprzęt, ponieważ jest on wyznacznikiem przyszłości i wkrótce całkowicie zastąpi fale radiowe FM. Co ciekawe, lepsze urządzenia będą też w stanie odebrać DVB-T, czyli telewizję cyfrową, a to już stanowi spory atut.

Odtwarzanie muzyki

Do podstawowych funkcji radia należy też odtwarzanie w własnej muzyki. Dawniej rolę tę spełniał odtwarzacz kaset magnetofonowych, jednak odszedł do lamusa wraz z nadejściem płyt CD. Te, choć również tracą na znaczeniu, nadal należą do popularnych i dlatego wielu kierowców chce w swoich urządzeniach mieć odtwarzacz CD. Zwróć uwagę, aby odbierał on także nośniki stworzone na komputerze, takie jak CD-R.

Filmy

Niektóre nowoczesne odtwarzacze samochodowe pozwalają także na odbiór płyt DVD, czy odczytanie plików wideo z pendrive’a, karty pamięci i iPoda. I co ciekawe, wcale nie należą one do specjalnie drogich.

Złącza

Współcześnie to absolutny pewnik, który musi znaleźć się w radiu samochodowym. Najczęściej złącze występuje w formie wejścia AUX lub USB. Pierwsze rozwiązanie opiera się na podłączeniu do radia jakiegokolwiek odtwarzacza MP3/MP4 za pomocą kabla z końcówką mini jack. Radio pełni wtedy funkcję wzmacniacza. W przypadku portu USB możesz przemieszczać się między plikami z poziomu radia. Wystarczy tylko podłączyć pendrive’a, kartę pamięci lub telefon.

Dodatkowe opcje

Dla osób, które lubią gadżety, świetnym rozwiązaniem jest technologia Bluetooth. Dzięki jej zastosowaniu można puścić z poziomu urządzenia np. film, który pasażerowie obejrzą na telefonach. Poza tym dobrze sprawdza się w roli zestawu głośnomówiącego.

Możesz też zdecydować się na odtwarzacz z wbudowaną nawigacją, jednak jest to spory wydatek. Pod względem ekonomicznym o wiele bardziej opłaca się kupienie osobnych urządzeń.

Dla miłośników głośnego słuchania muzyki niezbędnym elementem radia będzie korektor, który pozwoli na zmianę ustawień dźwięku w zależności od muzyki. W podstawowych wersjach do wyboru jest tylko kilka opcji, ale przy większej inwestycji będziesz miał możliwość manualnego ustawiania tonów dźwięku. A do tego oczywiście odpowiednie ustawienie bassu i już można jechać choćby na koniec świata.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka w samochodzie ciągle jest wystawiona na liczne zabrudzenia. Plamy od napojów, słodkości, czy szminki są bardzo trudne do wywabienia. Tym bardziej, jeśli masz nowsze auto, wyposażone w dużo elektroniki. Łatwo bowiem można przemoczyć materiał i doprowadzić do spięcia. Jak więc lepiej...

więcej

Kobieta u mechanika samochodowego

Kobieta u mechanika samochodowego

Każde odwiedziny warsztatu samochodowego to dla większości pań duży stres. Poza pewnymi wyjątkami, z reguły wszystkie mamy problem z rozróżnieniem poszczególnych części naszego auta. Nic w tym dziwnego, szczegółowa wiedza na ten temat to domena mężczyzn. Podczas wizyt u mechanika często...

więcej

Przegląd serwisowy Audi A6

Przegląd serwisowy Audi A6

 Audi A6 to auto cenione na całym świecie za świetny wygląd, luksusowe wyposażenie, ale także niebywały komfort jazdy. Zakup takiego pojazdu bardzo kusi – prestiż modelu jest niezaprzeczalny. Niestety, jest to kosztowny wydatek, w dodatku trudny w utrzymaniu. Czy warto? Spójrz na listę...

więcej

Coraz mniej kierowców potrafi to zrobić!

Coraz mniej kierowców potrafi to zrobić!

Jedziesz sobie spokojnie swoim samochodem, a tu nagle trach… złapałeś gumę. Stajesz na poboczu, wysiadasz z pojazdu i pojawia się problem – w okolicy ani żywej duszy, a do najbliższej stacji daleko. Pomoc drogowa? To najprostsze rozwiązanie. Możesz jednak w zupełności poradzić sobie sam i to w...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ