Radio samochodowe – dodatkowe opcje i gadżety

Odtwarzacze fal radiowych w samochodach dają nam dzisiaj ogromne możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają mnogością opcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jednak potrzebujemy aż tylu gadżetów? A może wystarczyłby zwykły tuner?

Nadawanie cyfrowe

Całkiem niedawno przechodziliśmy proces cyfryzacji, który wymagał w większości przypadków wymiany telewizorów lub kupna specjalnych dekoderów DVB-T. Również radio odbiera już w nowoczesnej technologii – a w Polsce przynajmniej wszystkie ważniejsze stacje. Przy kupnie radia samochodowego zwróć więc uwagę, czy ma ono funkcję DAB, która znacznie przewyższa możliwościami tradycyjną technologię analogową. Jakość dźwięku jest nieporównywalna. Warto zaopatrywać się w taki sprzęt, ponieważ jest on wyznacznikiem przyszłości i wkrótce całkowicie zastąpi fale radiowe FM. Co ciekawe, lepsze urządzenia będą też w stanie odebrać DVB-T, czyli telewizję cyfrową, a to już stanowi spory atut.

Odtwarzanie muzyki

Do podstawowych funkcji radia należy też odtwarzanie w własnej muzyki. Dawniej rolę tę spełniał odtwarzacz kaset magnetofonowych, jednak odszedł do lamusa wraz z nadejściem płyt CD. Te, choć również tracą na znaczeniu, nadal należą do popularnych i dlatego wielu kierowców chce w swoich urządzeniach mieć odtwarzacz CD. Zwróć uwagę, aby odbierał on także nośniki stworzone na komputerze, takie jak CD-R.

Filmy

Niektóre nowoczesne odtwarzacze samochodowe pozwalają także na odbiór płyt DVD, czy odczytanie plików wideo z pendrive’a, karty pamięci i iPoda. I co ciekawe, wcale nie należą one do specjalnie drogich.

Złącza

Współcześnie to absolutny pewnik, który musi znaleźć się w radiu samochodowym. Najczęściej złącze występuje w formie wejścia AUX lub USB. Pierwsze rozwiązanie opiera się na podłączeniu do radia jakiegokolwiek odtwarzacza MP3/MP4 za pomocą kabla z końcówką mini jack. Radio pełni wtedy funkcję wzmacniacza. W przypadku portu USB możesz przemieszczać się między plikami z poziomu radia. Wystarczy tylko podłączyć pendrive’a, kartę pamięci lub telefon.

Dodatkowe opcje

Dla osób, które lubią gadżety, świetnym rozwiązaniem jest technologia Bluetooth. Dzięki jej zastosowaniu można puścić z poziomu urządzenia np. film, który pasażerowie obejrzą na telefonach. Poza tym dobrze sprawdza się w roli zestawu głośnomówiącego.

Możesz też zdecydować się na odtwarzacz z wbudowaną nawigacją, jednak jest to spory wydatek. Pod względem ekonomicznym o wiele bardziej opłaca się kupienie osobnych urządzeń.

Dla miłośników głośnego słuchania muzyki niezbędnym elementem radia będzie korektor, który pozwoli na zmianę ustawień dźwięku w zależności od muzyki. W podstawowych wersjach do wyboru jest tylko kilka opcji, ale przy większej inwestycji będziesz miał możliwość manualnego ustawiania tonów dźwięku. A do tego oczywiście odpowiednie ustawienie bassu i już można jechać choćby na koniec świata.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

Jaki silnik do gazu?

Jaki silnik do gazu?

Popularność instalacji LPG w naszym kraju nie maleje. Polska jest jednym z wiodących krajów w Europie w ilości aut zasilanych tzw. „błękitnym paliwem”. Decydują o tym oczywiście względy ekonomiczne, bo między innym dzięki niskiej akcyzie, cena litra gazu wynosi mniej niż połowę ceny benzyny...

więcej

Wyjazd wakacyjny - jak przygotować samochód?

Wyjazd wakacyjny - jak przygotować samochód?

Właśnie rozpoczął się sezon wakacyjny, a wraz z nim wzmożony ruch na drogach. Zanim ruszysz w drogę, powinieneś odpowiednio przygotować swój pojazd na letnie eskapady. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie urlopu i niepotrzebnych kosztów. Zapewnij sobie bezstresowy odpoczynek i...

więcej

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

więcej

NOS - czyli wtrysk podtlenku azotu

NOS - czyli wtrysk podtlenku azotu

Największym producentem systemów wtrysku podtlenku azotu do silników jest "Nitrous Oxide Systems", dla tego też zwyczajowo na wtrysk podtlenku azotu mówi się NOS. Działanie instalacji polega na wtryskiwaniu do układu ssącego silnika utleniacza jakim jest podtlenek azotu (N2O) wraz z dodatkową...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ