Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka w samochodzie ciągle jest wystawiona na liczne zabrudzenia. Plamy od napojów, słodkości, czy szminki są bardzo trudne do wywabienia. Tym bardziej, jeśli masz nowsze auto, wyposażone w dużo elektroniki. Łatwo bowiem można przemoczyć materiał i doprowadzić do spięcia. Jak więc lepiej czyścić tapicerkę – w warsztacie, czy samodzielnie? I czy domowe sposoby przynoszą spodziewane efekty?

W warsztacie korzysta się przede wszystkim z odkurzacza piorącego, który szybko i skutecznie usunie cały brud. Wychodzi więc o wiele ekonomiczniej, niż w przypadku kupna specjalnych pianek. Urządzenie nie rozciera brudu po całości, lecz odsysa go wraz ze środkami chemicznymi. Ile kosztuje taka usługa? Około 150 zł. Jeśli twoje auto jest więc mocno zabrudzone, to idealne rozwiązanie dla ciebie. W przypadku pojedynczych plam możesz natomiast spróbować samodzielnego czyszczenia. Pamiętaj jednak, że po wizycie u specjalisty wnętrze twojego auta będzie wyglądać jak nowe. Sam nigdy nie osiągniesz takiego rezultatu.

Proces prania tapicerki należy rozpocząć od odkurzania na sucho. Zajrzyj do wszystkich zakamarków, gdzie może gromadzić się brud i piach. Jeśli uda ci się oczyścić z nich auto, to połowę sukcesu masz już na koncie. Na twojej tapicerce są plamy? Usuń je metodą tamponowania przy pomocy odpowiednich odplamiaczy. Zacznij proces czyszczenia od podsufitki. Pamiętaj, aby jej nie przemoczyć – możesz bowiem osłabić klej, który ją podtrzymuje. Następnie spryskaj całą powierzchnię specjalnym środkiem do rozpuszczania brudu i wyczyść tapicerkę przy pomocy szczotki. Jeśli masz odkurzacz piorący, możesz go teraz użyć, by pozbyć się zanieczyszczeń i detergentów.

Przed przystąpieniem do czyszczenia, przekalkuluj sobie koszty zakupu potrzebnych rzeczy. Niektóre produkty dostępne na rynku kosztują nawet koło 100 zł, a w takim przypadku lepiej już zdecydować się na profesjonalną usługę. Jeśli sięgniesz po środki z niższej półki, z pewnością oszczędzisz, ale możesz też być niezadowolony z ich działania. Warto więc zasięgnąć opinii innych osób, aby nie kupić kompletnego bubla. Z reguły spraye są mniej wydajne od płynów do czyszczenia, ale za to lepiej się rozprowadzają. Jeśli masz tapicerkę ze skóry, musisz być wyjątkowo ostrożny – możesz łatwo ją zniszczyć zwykłymi preparatami. W tym przypadku potrzebne są specjalistyczne detergenty.

Warto też pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, zaopatrz się w dobrą szczotkę do tapicerki. Z reguły do środków czyszczących dołączone są najzwyklejsze, jednak przy ich pomocy nie uda ci się usunąć całego brudu. Lepiej więc kupić ją osobno w markecie lub sklepie motoryzacyjnym. Po drugie, kup też gumowe rękawice, które uchronią twoje dłonie przed negatywnym działaniem środków chemicznych. Przeważnie nie są zbyt szkodliwe, ale lepiej uważać. I po trzecie, podczas czyszczenia nie dopuść do przemoczenia tapicerki. Pod fotelami znajduje się sporo elektryki, którą łatwo można zniszczyć. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby dobrze wykonać takie czyszczenie, pozostaw to specjalistom.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ