Przygotowanie samochodu do wyjazdu wakacyjnego

Wakacje to czas długo wyczekiwanego odpoczynku. Często planujemy wyjazd w góry, nad morze lub za granicę. Wycieczka samochodem to bardzo popularna forma podróży, sami decydujemy gdzie i kiedy mamy ochotę się wybrać. Jednak zanim udamy się na wymarzony wypoczynek, warto się przygotować, aby po drodze nie zaskoczyła nas przykra niespodzianka. Dotyczy to zwłaszcza naszego auta. Warto uszykować sobie listę spraw, które należy wcześniej zrealizować.

Po pierwsze – sprawdź stan techniczny swojego samochodu

Przed wybraniem się w dłuższą podróż należy skontrolować nasz pojazd. Weźmy pod uwagę, że w drodze nie zawsze będzie możliwość szybkiej naprawy, zatem zajrzyjmy do wnętrza auta i zorientujmy się, czy wszystko jest na swoim miejscu i nie czekają nas niespodziewane przeszkody. Postarajmy się dokładnie przeanalizować w jakiej kondycji jest samochód, którym będziemy podróżować. Ważne jest również, żeby w wyposażeniu nie zabrakło takich elementów jak: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, linka holownicza oraz dobrze zaopatrzona apteczka. Nie zapominajmy także o podstawowych narzędziach (nigdy nie wiadomo, czy nie będzie konieczności drobnej naprawy), żarówkach na wymianę, no i zapasowej ilości paliwa.

Po drugie – sprawdź wcześniej czy auto pomieści cały bagaż

Często zdarza się nam pakować na ostatnią chwilę. Wówczas pojawia się wiele dodatkowych rzeczy, których przedtem nie wzięliśmy pod uwagę. Bywa to powodem niepotrzebnych nerwów i kłótni, a przecież chcemy się cieszyć wyjazdem od samego początku. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić pojemność bagażnika naszego samochodu. Pamiętajmy, że najpierw należy załadować najcięższe bagaże, a najlżejsze na samym końcu. Jeśli zabieramy sprzęt sportowy, jak na przykład rowery, najlepiej umieścić go na bagażniku na dachu pojazdu lub na tyle samochodu. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, czy wszystko jest dobrze przymocowane. Warto także przejechać próbnie krótszy odcinek drogi i upewnić się, że nic nam nie wypadnie.

Po trzecie – weź pod uwagę potrzeby pasażerów

Jeśli wybieramy się w podróż z małym dzieckiem lub zabieramy ze sobą ukochanego pupila, musimy sprawdzić, czy wszystko jest dostosowane do ich potrzeb. Dziecku należy zapewnić odpowiedni fotelik (i oczywiście zapiąć pasy bezpieczeństwa). Powinniśmy również rozważyć taką formę wyjazdu, która nie będzie dla niego męcząca. Podobnie w przypadku przewożenia czworonogów. Kotu warto przygotować wygodny transporterek, w którym będzie miał przestrzeń. Najlepiej, by był wykonany z siatki, co pozwoli mu obserwować otoczenie. Z kolei psy zazwyczaj są bardzo ruchliwe, dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych pasów bezpieczeństwa.

Po czwarte – pamiętaj o ubezpieczeniu

Podróż oprócz przyjemności to niestety również okazja do częstych wypadków. W takiej sytuacji musimy zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i współpasażerom. Dotyczy to szczególnie wszystkich tych, którzy wybierają się za granicę. Nowe miejsca i obcy język mogą okazać się dużą przeszkodą, więc upewnijmy się, że posiadamy polisy OC i AC. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na szybką pomoc w przypadku kradzieży, awarii czy wypadku. Spokój i bezpieczeństwo to warunki udanej wyprawy. Szerokiej drogi!

Przeczytaj także

Chevrolet Aveo T250 - Cena wymiany świec zapłonowych

Chevrolet Aveo T250 - Cena wymiany świec zapłonowych

Chevroleta Aveo T250 nie trzeba przedstawiać, po tym jak popularnym miejskim autem stała się poprzednia generacja T200. 2 generacja tego modelu produkowana była w latach 2006-2011, a samo nadwozie zyskało na atrakcyjności. Auto nadal oferowane było jedynie z silnikami benzynowymi o pojemnościach...

więcej

Citroen C4 Cactus - cena wymiany tarcz hamulcowych

Citroen C4 Cactus - cena wymiany tarcz hamulcowych

Citroen C4 Cactus to auto klasy miejskiej segmentu B, które było produkowane od 2014 do 2020 roku. Do dnia dzisiejszego powstała 1 generacja modelu, produkowanego w nadwoziu crossover. Głównymi konkurentami modelu jest Fiat 500x, Opel Mokka, Renault Captur, Kia Stonic, Nissan Juke, Honda HR-V i...

więcej

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

Toyota Auris I - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Toyoty Auris I rozpoczęto w 2006 roku. Samochód należy do segmentu klasy C, czyli niższej klasy średniej. Auto pod względem technicznym było podobne do Toyoty Corolla. Samochód facelifting przeszedł w 2009 roku. W ofercie znalazło się 6 silników benzynowych od 100KM do 147KM oraz...

więcej

Seat Leon I - Cena wymiany filtra powietrza

Seat Leon I - Cena wymiany filtra powietrza

 Produkowany w latach 1999 - 2005 Leon I to model samochodu posiadający cechy sportowe. Umiejscowiony został w segmencie samochodów kompaktowych typu C. W ofercie znalazło się 12 silników benzynowych o mocach od 55KM do 150KM oraz 6 silników diesla od 50KM do 110KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę