Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu? Jaka jest cena przeglądu? Jak często należy wykonywać przegląd techniczny auta? Jak wygląda przegląd auta z gazem? Jaki jest koszt przeglądu auta z gazem? Sprawdź!

 

 Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Przegląd techniczny auta – jak często?

Ważny przegląd techniczny pojazdu to warunek dopuszczenia go do ruchu drogowego. Taki przegląd wykonuje się co roku. Są jednak dwa wyjątki:

  1. Nowe samochody pierwszy raz bada się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, potem przed upływem kolejnych dwóch, a następnie już co roku, jak wszystkie inne.
     
  2. Zabytkowe pojazdy bada się raz, przed rejestracją.

Jeśli minął termin ważności badań technicznych, nasz samochód uznawany jest za niesprawny i nie ma prawa poruszać się po drogach. Jeśli siedzimy za kierownicą pojazdu bez przeglądu technicznego w momencie kontroli drogowej, zapłacimy mandat wynoszący do 500 zł, a patrol policji zatrzyma dowód rejestracyjny.

Przegląd techniczny auta

W listopadzie 2017 weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań technicznych samochodu, w maju 2018 - kolejne. Jeśli robiłeś przegląd kilka lat temu i pamiętasz różne historie, zapomnij o tym. Jakie przepisy dotyczące przeglądu samochodu obowiązują obecnie?

Po pierwsze, opłatę za przegląd wnosimy z góry, zanim wjedziemy na kanał, więc zapłacimy nawet wtedy,  kiedy kontroler nie dopuści naszego samochodu do ruchu.

Po drugie, informacja o usterce, która nie pozwoliła na podbicie przeglądu, od razu trafia do  internetowej bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i jest udostępniona wszystkim stacjom kontroli, zatem nie można podjechać na inną stację, licząc na przeoczenie jej pracownika.

Po trzecie, zmienił się nadzór nad stacjami diagnostycznymi. Stacje są nadzorowane przez Transportowy Urząd Techniczny, co ma przyczynić się do zwalczania patologii.

Koszt przeglądu technicznego – ile płacimy?

Od maja 2018 za kontrolę samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t płacimy 126 zł.

Ile kosztuje przegląd auta z gazem?

Przegląd techniczny auta z instalacją LPG/CNG kosztuje 162 zł. Auta na gaz muszą przechodzić badania diagnostyczne co roku, niezależnie od wieku. Podczas badania w Stacji Kontroli Pojazdów należy przedstawić świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Przegląd techniczny auta po terminie badania

Przeoczyć termin badania technicznego zdarza się każdemu. Jeśli zorientujemy się kilka dni po terminie, zapłacimy ustawowe 126 zł. Jeśli jednak termin przeglądu upłynął ponad trzydzieści dni temu, musimy zapłacić podwójną stawkę: 252 zł. To będzie bolesne dla kieszeni, warto więc termin przeglądu wpisać we wszystkie posiadane kalendarze.

Więcej o kosztach związanych z przeglądem samochodu dowiesz się z artykułu https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/ile-kosztuje-przeglad-samochodu/

Przegląd techniczny auta – bez pieczątki

Odpowiedzialni kierowcy przed dorocznym przeglądem samochodu w stacji diagnostycznej jadą do zaprzyjaźnionego warsztatu i proszą o przegląd i naprawę ewentualnych usterek. Wtedy na przegląd  jadą wyluzowani jak kojoty. Jeśli nie jesteś w tej grupie i właśnie przeżyłeś szok, bo diagnosta odmówił podbicia przeglądu i wskazał ci usterkę, oto co musisz zrobić: masz 14 dni na to, by naprawić to, co zepsute i wrócić na przegląd rejestracyjny samochodu. Nie opłaca się obrażać na stację, która odmówiła podbicia przeglądu. Jeśli wrócimy do nich, zapłacimy tylko za przegląd tej jednej, konkretnej rzeczy, która była do naprawy, co kosztuje ok. 20 zł. Na innej stacji będzie trzeba zapłacić 126 zł za kompletne badanie.

 

Przeczytaj także

Toyota Yaris II - Cena wymiany świec zapłonowych

Toyota Yaris II - Cena wymiany świec zapłonowych

 Toyotę Yaris drugiej generacji produkowano w latach 2005 - 2011. W porównaniu do swojego poprzednika sylwetkę auta zmodernizowano, lecz pomimo to przypominała Toyotę I generacji. Pojazd sklasyfikowano jako auto małe. W 2009 roku Yaris II podano faceliftingowi. Do oferty trafiły 3 silniki...

więcej

Ford Mondeo Mk4 - Cena wymiany świec zapłonowych

Ford Mondeo Mk4 - Cena wymiany świec zapłonowych

 Forda Mondeo Mk4 produkowano w latach 2007-2014. Mino upływu lat samochód wygląda elegancko, a przede wszystkim nowocześnie. Do oferty trafiło 9 silników benzynowych od 1.6 110KM do 2.0 EcoBoost 240KM oraz 9 silników diesla 1.6 - 2.2.  

więcej

Suzuki SX4 - Cena wymiany filtra paliwa

Suzuki SX4 - Cena wymiany filtra paliwa

  Suzuki SX4 to kompakt segmentu C mimo, że wyglądem przypomina crossovera z właściwościami SUV'a. Jego włoskim bliźniakiem jest Fiat Sedici, a sam SX4 dzieli płytę podłogową z mniejszym modelem Swift. Pierwsza generacja produkowana była w latach 2006-2013. Do dyspozycji klientów...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Darmowa porada mechanika