Co zrobić, gdy zobaczysz wyciek czystego płynu pod samochodem?

 Aby samochód mógł poprawnie funkcjonować potrzebuje różnych płynów. Znajomość tych płynów może być przydatna podczas rozmowy z mechanikiem, dzięki czemu łatwiej będzie mu ocenić skalę problemu występującego w Twoim samochodzie. Większość płynów, które wykorzystuje samochód wymieniane lub uzupełniane są pod maską silnika. Niektóre płyny są niebezpieczne dla środowiska i zagrażają bezpieczeństwu, także należy jak najszybciej usunąć nieszczelność u mechanika.

 

Przyczyny wycieku płynu pod samochodem:

  • Woda z układu klimatyzacji – Plama przezroczystej cieczy z przodu samochodu może okazać się wodą. Układ klimatyzacji podczas pracy kondensuje parę wodną w ciecz, która kapie z elementów samochodu na ziemię. Jest to naturalne zjawisko fizyczne i nie jest powodem do niepokoju. Dla pewności warto sprawdzić poziom cieczy chłodzącej w zbiorniczku wyrównawczym, aby mieć pewność, że to na pewno tylko woda z atmosfery.
  • Nieszczelne przewody hamulcowe – Przezroczysty płyn znajdujący się pod samochodem może być płynem hamulcowym. Świeży płyn hamulcowy jest bardzo przezroczysty. Z upływem czasu staje się żółty, a nawet brązowy. Jeżeli dotkniesz płynu hamulcowego, jest on zdecydowanie bardziej gładki i śliski niż woda. Sztywne przewody hamulcowe z upływem czasu mogą rdzewieć, a elastyczne zacząć parcieć i przepuszczać płyn hamulcowy. Wycieki płynu hamulcowego w okolicy kół mogą być spowodowane zużyciem uszczelek cylinderków hamulcowych. Wyciek płynu hamulcowego jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do utraty ciśnienia w układzie hamulcowym i pozbawić możliwości hamowania.
  • Przeciekający zbiornik paliwa – Przezroczysty płyn kapiący z tyłu samochodu może być paliwem. Benzynę poznasz po jej zapachu i tęczowych efektach, gdy ta rozleje się po asfalcie. Wyciek paliwa jest niebezpieczny dla ekosystemu dlatego warto szybko go usunąć. Tak samo jak przewody hamulcowe, szyjka zbiornika i sam zbiornik może zardzewieć i zacząć przepuszczać paliwo.

zbiorniczek płyn hamulcowy

Jak to się robi:

W pierwszej kolejności mechanik identyfikuje rodzaj płynu i miejsce wycieku. Poinformowanie mechanika jaki to płyn może usprawnić pracę i skrócić czas poszukiwań. Jeżeli wyciek płynu będzie wodą, mechanik powinien sprawdzić układ klimatyzacji i chłodzenia czy wszystko na pewno działa poprawnie. Jeżeli będzie to płyn hamulcowy, mechanik może wymienić przewody hamulcowe jeżeli one będą odpowiedzialne za wyciek. Jeżeli będzie konieczność wymiany przewodów hamulcowych to warto wymieniać je całymi kompletami. Da nam to gwarancję, że za niedługi czas nie zacznie przeciekać inny przewód hamulcowy. Oczywiście układ hamulcowy musi zostać odpowietrzony, płyn hamulcowy uzupełniony lub wymieniony i miejsce wycieku ponownie skontrolowane. Jeżeli wyciek będzie dotyczył paliwa, mechanik sprawdzi i wymieni szyjkę zbiornika lub cały zbiornik w zależności od potrzeby. Podczas takiej naprawy, jak i każdej innej mechanik powinien sprawdzić stan pozostałych elementów samochodu i ewentualnie zalecić ich wymianę jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jak to jest ważne?

Wszystkie wycieki płynów z samochodu są istotne i trzeba je kontrolować, a szczególnie te które pochodzą ze środkowej części samochodu lub tyłu. Wyciekające paliwo lub płyn hamulcowy mogą prowadzić do pożaru, lub utraty możliwości hamowania. Samochodem w którym zauważymy wyciek paliwa lub płynu hamulcowego nie powinniśmy jeździć, póki nieszczelność nie zostanie usunięta przez mechanika. Znajomość wyciekającego płynu przyspieszy naprawę usterki, a kierowca szybciej odzyska swój sprawny samochód.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy powietrze nie leci z nawiewu?

Co zrobić, gdy powietrze nie leci z nawiewu?

Systemy wentylacji pojazdu odpowiada za dostarczanie powietrza do kabiny samochodu. Brak nawiewu może być spowodowany szybkimi w naprawie usterkami jak; przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik. Może jednak okazać się, że awarii uległ silnik dmuchawy lub zatkał się wlot powietrza. Jazda z...

więcej

Co zrobić, gdy płyn hamulcowy wycieka koło pedału sprzęgła?

Co zrobić, gdy płyn hamulcowy wycieka koło pedału sprzęgła?

Układ hydrauliczny sprzęgła korzysta z tego samego zasobu płynu co układ hamulcowy. Oznacza to, że wyciek płynu z okolic sprzęgła, może wpłynąć na pracę obu systemów. Usterka może pochodzić od wycieku z gumowych lub metalowych przewodów pompy hamulcowej, lub przecieku w samej pompie sprzęgła....

więcej

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...

więcej

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Zbyt niski poziom oleju silnikowego może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika i kosztownej naprawy, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do warsztatu. Do obniżenia poziomu oleju może doprowadzić wyciek oleju przez nieszczelność układu, zużyte pierścienie tłokowe, prowadnice...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę