Pobierz darmową aplikację mobilną

ABS naprawa

 ABS jest bardzo ważnym systemem, jaki występuje w większości nowoczesnych samochodów. Jego zadanie jest bardzo ważne – podczas gwałtownego hamowania nie dopuszcza do zablokowania kół, a więc zapewnia sterowność samochodu. Najczęściej awarii ulega sterownik i pompa ABS – naprawa wymaga specjalistycznej naprawy, dlatego warto postawić na doświadczonego fachowca. Chcesz wiedzieć, jak wygląda taka naprawa? Zaraz się wszystkiego dowiesz!

Wielu kierowców nie wyobraża sobie współcześnie jazdy bez ABS. Gdy więc dochodzi do awarii układu, od razu udają się do warsztatu, aby zlikwidować problem. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę w serwisie, sprawdź kilka podstawowych elementów, a być może unikniesz niepotrzebnych kosztów naprawy.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić bezpieczniki, ponieważ przepalone mogą uniemożliwić pracę systemu. Tym bardziej, że nowy bezpiecznik kosztuje grosze. Następnie sprawdź wszystkie połączenia czujników, znajdujące się przy kołach i pod samochodem. Czujniki w wielu autach nie są dobrze zabezpieczone, przez co ulegają zabrudzeniu. W konsekwencji tracimy sygnał i występują błędy w odczycie. Podobnie sprawa się przedstawia, jeśli założymy koło o innym rozmiarze – komputer bowiem dostanie odczyt o innym pomiarze prędkości i dojdzie do blokady systemu. Jeśli wcześniej twoje auto brało udział w kolizji lub w wypadku, może dojść do przetarcia przewodów, a to również wpływa negatywnie na ABS.

Wiele starszych aut jeździ natomiast bez ABS-u – w części z nich system występuje, jednak został świadomie wyłączony. Przyczyna? Nieprawidłowe działanie. A że naprawa układu nie należy do tanich, wielu posiadaczy aut woli z niego zrezygnować, niż tracić pieniądze. Tymczasem problemy z systemem są najczęściej wynikiem uszkodzenia tzw. koronki, czyli pierścienia, który współpracuje z czujnikiem obrotów koła. Jeśli wybierzesz się do ASO, prawdopodobnie usłyszysz, że trzeba wymienić półoś lub piastę, a to już kosztowna sprawa. Często można jednak uniknąć takich nakładów finansowych i kupić same koronki, o czym serwisy oczywiście nie informują (zwyczajnie naciągają klientów).

Zdarza się także, że ABS włącza tryb awaryjny w wyniku awarii układu hydraulicznego. Może tak się stać na przykład w wyniku wycieku płynu hydraulicznego – system wyłącza się, a na tablicy zegarów wyświetla się pomarańczowa kontrolka.

Wielu kierowców korzysta z systemu ABS, ale mało kto wie, jak on funkcjonuje i z czego się składa. Jego punktem centralnym jest elektroniczne sterowanie, które zbiera informacje z czujników i na ich podstawie decyduje o działaniu pompy. Prawidłowa praca systemu nie jest możliwa bez czujników prędkości kół. To one obliczają ilość obrotów i przekazują te dane do sterownika. Elektronika jest o wiele bardziej precyzyjna od wcześniejszych rozwiązań, ponieważ może odblokować tylko wybrane koło, a nie wszystkie cztery.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe są sprzętem niezbędnym podczas zimowej wyprawy w góry. Korzysta się z nich raczej rzadko, ale jeśli już to w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc wiedzieć jak to...

więcej

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz