Co zrobić, gdy świeci się kontrolka ABS?

Świecąca kontrolka ABS oznacza, że kontrola nad blokowaniem kół podczas hamowania jest nieaktywna. Kontrolka ABS może być wywołana przez awarię czujnika prędkości obrotowej kół, niesprawną pompę ABS lub zawór hydrauliczny, awarię modułu ABS lub zbyt niski poziom płynu hamulcowego. Usterki układu hamulcowego powinny być jak najszybciej usuwane z uwagi na ważna rolę jaką odgrywa w samochodzie.

Jeżeli w samochodzie wystąpi problem z układem ABS, kontrolka ABS zaświeci się na desce rozdzielczej. Symbol ABS to zazwyczaj napis ABS umieszczony w kółku, z dwoma łukami po bokach przypominającymi nawias. Może to także prowadzić do skojarzenia ze szczękami hamulca bębnowego i bębna.

Jak działa kontrolka ABS?

Samochody zostały wyposażone w układ ABS, aby kierowca miał kontrolę nad samochodem podczas gwałtownego hamowania. Jest to automatyczny system, który wykrywa moment zablokowania się kół. Układ zmniejsza siłę hamowania tak aby koła mogły się toczyć, a kierowca mógł zmieniać kierunek jazdy. Jak każdy układ w samochodzie, ABS może ulec awarii.

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka ABS?

Przyczyny awarii ABS:

  • Awaria czujnika prędkości obrotowej kół - układ ABS działa w oparciu o informacje odbierane z czujnika prędkości kół, który umieszczony jest w piaście. Czujnik ten mierzy prędkość obracających się kół po czym wysyła te informacje do systemu ABS. Gdy system ABS wykryje, że jedno z kół obraca się wolniej od pozostałych, zmniejsza ciśnienie w układzie hamulcowym wyrównując prędkość wszystkich kół. Jeżeli czujnik prędkości koła lub jego okablowanie ulegnie uszkodzeniu, system ABS nie otrzyma informacji na temat prędkości koła i nie będzie w stanie skutecznie odblokowywać go podczas hamowania.

    Czujnik prędkości obrotowej kół składa się z dwóch zasadniczych elementów. Metalowego pierścienia z zębami umieszczonego na przegubie lub piaście koła oraz samego czujnika skanującego obracające się zęby. Jako, że czujnik umieszczony jest blisko układu hamulcowego, narażony jest na wysokie temperatury generowane przez hamulce. Jest to jedna z głównych przyczyn pojawienia się kontrolki ABS.
  • Niesprawna pompa ABS lub zawór – gdy czujnik prędkości obrotowej koła informuje ABS o różnej prędkości kół, dalszą rolę przejmuje zawór hydrauliczny. Odpowiada on za zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia płynu hamulcowego w poszczególnych kołach, tak aby koła nie traciły przyczepności z podłożem. Każdy zawór i pompa może ulec zużyciu, a w przypadku układu hamulcowego może to być spowodowane np. brudnym płynem hamulcowym.
  • Awaria modułu ABS – Korozja na module ABS może spowodować przerwanie przesyłu informacji z czujnika prędkości obrotowej do ABS. Korozja jest popularnym problemem który może także dotknąć przewody czujnika prędkości zamontowanego przy kole. Rzadko, ale zdarza się, że awarii ulega komputer umieszczony w module, który może wymagać wymiany.
  • Niski poziom płynu hamulcowego – ciśnienie w układzie regulowane jest za pomocą płynu hydraulicznego. Jeżeli poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym jest zbyt niski, lub układ jest zabezpieczony, układ ABS nie będzie działał poprawnie.

Jak to się robi:

Mechanik za pomocą skanera diagnostycznego łączy się z układem ABS w poszukiwaniu wadliwego elementu wywołującego kontrolkę ABS. Sprawdzeniu podlegają bezpieczniki oraz pozostałe elementy układu.

Jak to jest ważne?

Jeżeli w samochodzie zaświeci się kontrolka ABS, a towarzyszyć temu będzie pogorszenie hamowania, wibracje i pisk hamulców, samochód powinien zostać jak najszybciej przekazany do warsztatu samochodowego.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią układu ABS, uszkodzonymi czujnikami prędkości kół czy uszkodzonym modułem kontroli trakcji. Aby uniknąć...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę