Co zrobić, gdy jedna z opon zużywa się szybciej niż pozostałe?

Zwiększone zużycie jednej z opon może być oznaką innej usterki w samochodzie. Przyczyna może być tak błaha jak nieodpowiednie ciśnienie powietrza w oponie, ale także poważniejsza jak uszkodzone zawieszenie czy zła geometria kół. Jazda ze zużytą oponą grozi wybuchem i niebezpieczeństwem na drodze. Zwiększone zużycie jednej z opon w samochodzie nie jest nigdy dobrym znakiem. Zwiększone zużycie opony oznacza skrócenie jej żywotności, a dodatkowo może oznaczać, że w samochodzie jest jakaś poważniejsza usterka. Jeżeli kierowca zauważy, że opona zużywa się bardziej niż pozostałe, nie powinien lekceważyć tej oznaki.

 

Jak to działa:

Opony są jedynym elementem łączącym samochód z nawierzchnią. Z uwagi na ciągły kontakt i tarcie ulegają zużyciu. Dzięki odpowiedniemu zawieszeniu, geometrii i ciśnieniu powietrza, opony stykają się z drogą w najlepszy dla nich sposób oraz powodując jak najmniejsze zużycie. Jeżeli któreś z kół odbiegnie od założeń konstruktorów, nastąpi zwiększone zużycie opony.

dlaczego opony ścierają się nierówno

Dlaczego jedna z opon zużywa się szybciej?

  • Nieodpowiednie ciśnienie w oponie – opony zaprojektowane są pod konkretne ciśnienie powietrza. Jeżeli ciśnienie powietrza w oponie jest zbyt niskie, zwiększy się zużycie na zewnętrznych stronach bieżnika oraz mogą pojawić się pęcherze lub balony. Jeżeli ciśnienie w oponie będzie zbyt wysokie, opona styka się z nawierzchnią jedynie środkową częścią bieżnika. Może to powodować delikatne podskoki oraz dalsze uszkodzenia opony.
  • Zła geometria kół – geometria kół pozwala ustawić je pod odpowiednimi kątami do drogi, umożliwiając kierowcy równą jazdę na wprost i przewidywalne zachowanie na zakrętach. Odpowiednia geometria wpływa także na zmniejszenie zużycia opon. Jeżeli kąty konkretnego koła nie są ustawione poprawnie, może nastąpić szybsze zużycie bieżnika w stosunku do pozostałych kół.
  • Uszkodzone zawieszenie – wiele elementów zawieszenia takich jak amortyzatory, stabilizatory, wahacze czy sworznie mają wpływ na zużycie opon. Zawieszenie łączy koła z nadwoziem przenosząc ciężar całej konstrukcji na każde z nich. Jeżeli których z elementów zawieszenia ulegnie uszkodzeniu, dane koło może zostać bardziej obciążone powodując zwiększone zużycie opony.

Jak to się robi:

Przed demontażem koła, mechanik sprawdza stan zawieszenia w poszukiwaniu przyczyny zmiany geometrii. Jeżeli któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu, mechanik dokona naprawy a następnie zmieni oponę na nową. Dodatkowo sprawdzi stan pozostałych opon w celu upewnienia się, że ich poziom zużycia jest zbliżony do siebie. Opony powinno się wymieniać parami na każdej osi.

Jak to jest ważne?

Usterki związane z oponami są niezwykle ważne. Mocno zużyta opona narażona jest na pęknięcie w trakcie jazdy powodując duże zagrożenie. Zwiększone zużycie jednej opony może być spowodowane uszkodzeniem zawieszenia, którego zaniedbanie spowoduje pogłębienie się problemu.

 


Przeczytaj także

BMW X6 F16 - Cena ustawienia zbieżności kół

BMW X6 F16 - Cena ustawienia zbieżności kół

  Produkcja BMW X6 F16 rozpoczęła się w 2014 roku i trwa do dnia dzisiejszego. To kontynuacja nowo powstałego segmentu samochodów SAC. Poza nieznacznym zwiększeniem rozmiaru jest to odświeżony X6 E71. Do oferty ponownie trafiły 3 silniki benzynowe od 306KM do 575KM oraz 3 silniki diesla o...

więcej

Peugeot 307 II - Cena ustawienia zbieżności kół

Peugeot 307 II - Cena ustawienia zbieżności kół

 Drugą generację Peugeota 307 produkowano w latach 2005 – 2012. Samochód należy do segmentu C, czyli niskiej klasy średniej. Auto uzyskało tytuł Samochodu Roku 2002. Wygląd nadwozia 307 II zmienił się po liftingu, który przeprowadzono w 2005 roku. Do wyboru były 4 silniki benzynowe od 88KM...

więcej

Ford Mondeo Mk4 - Cena ustawienia zbieżności kół

Ford Mondeo Mk4 - Cena ustawienia zbieżności kół

 Forda Mondeo Mk4 produkowano w latach 2007-2014. Mino upływu lat samochód wygląda elegancko, a przede wszystkim nowocześnie. Do oferty trafiło 9 silników benzynowych od 1.6 110KM do 2.0 EcoBoost 240KM oraz 9 silników diesla 1.6 - 2.2.

więcej

BMW X1 I - Cena ustawienia zbieżności kół

BMW X1 I - Cena ustawienia zbieżności kół

 Nowy model X1 I produkowany był w latach 2009-2015. Kolejno na rynek trafił nowszy model X1 II generacji. Auto zakwalifikowano w segmencie SUV, to mniejszy od X3 i jeszcze większego X5 samochód w ofercie BMW. Do wyboru kierowcy mieli 8 silników benzynowych od 150KM do 258KM oraz 7 diesli...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę