Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza? Wszystko zależy od czynników, na które zwrócimy największą uwagę. To, co dla ciebie jest najistotniejsze, dla drugiej osoby może nie mieć w ogóle znaczenia. Postaramy się jednak przytoczyć najczęściej używane argumenty obydwu stron.

1. W przypadku przechodzonego auta – manual

Przy kupnie używanego samochodu nigdy nie masz pewności, jak działa automatyczna skrzynia biegów. Jeśli chcesz uniknąć niemiłej niespodzianki, lepiej zdecyduj się na ręczną przekładnię. Fakt, że komfort jazdy jest dużo mniejszy, ale za to manual o wiele lepiej znosi eksploatację i rzadziej się psuje. Wszystko zależy oczywiście od techniki jazdy i szacunku do auta.

2. Automat więcej pali

To chyba najczęstszy argument kierowców. Zużycie paliwa przy automatycznej skrzyni biegów jest sporo większe. Należy jednak pamiętać, że w większość zależy to od stylu jazdy i pewnych przyzwyczajeń. W nowoczesnych automatach podstawę stanowi komputer, który optymalizuje obroty, aby pojazd był jak najbardziej oszczędny.

3. Komfort jazdy

Tutaj zdecydowanie wygrywa automatyczna skrzynia biegów. Wyobraź sobie jazdę przez zakorkowane miasto na manualnej przekładni. Ciągłe hamowanie, wrzucanie „jedynki” i „dwójki” i tak w kółko… A jeszcze na dodatek może ci zgasnąć silnik. Po dłuższym czasie można naprawdę się wkurzyć. W przypadku miejskiej jazdy automat to prawdziwy luksus dla kierowcy. Natomiast, jeśli lubisz dynamiczną jazdę na terenach niezurbanizowanych, albo masz sportowe zacięcie, zdecyduj się na ręczną skrzynię biegów. W takiej sytuacji poradzi sobie ona o wiele lepiej.

4. Osiągi

Jeszcze kilka lat temu panowało powszechnie przekonanie, że manualne przekładnie mają o wiele lepsze osiągi. Współcześnie nie ma to jednak przełożenia na rzeczywistość. Automaty radzą sobie równie dobrze, a w wielu sytuacjach nawet lepiej. Wystarczy tylko przywołać przykład wyprzedzania, czy jazdy po drogach nieutwardzonych.

5. Podatność na awarie

Automatyczne skrzynie biegów są tworzone przy pomocy najnowocześniejszych technologii, dlatego nie psują się zbyt często. Jeśli jednak już dojdzie do awarii, to mamy spory problem. Takie auto musi być natychmiast serwisowane. Nie zastosujesz też w jego przypadku metody „na zapych”, po którą nadal się często sięga. Koszty napraw są o wiele wyższe, niż w przypadku ręcznej przekładni. Może pojawić się też problem ze znalezieniem odpowiedniego warsztatu, który obsługuje dany model.

6. Koszty

Względy ekonomiczne często grają kluczową rolę przy wyborze. W przypadku automatycznej skrzyni biegów z reguły zapłacimy za auto więcej. Nie są to jednak ogromne różnice i jeśli mamy zapas gotówki, to możemy pokusić się o automat. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Trudno więc rozsądzić, która opcja jest lepsza.



Znajdź warsztat i umów wizytę