Jak uchronić nasze auto przed szkodliwym działaniem upału

Gdy przychodzi upragniona letnia pora, z radością oddajemy się wszystkim przyjemnościom związanym z ciepłą temperaturą. Jednak w momencie, kiedy przychodzą upały, zaczynamy dotkliwie odczuwać ich niekorzystne działanie. Gorące powietrze oraz palące słońce utrudniają funkcjonowanie nie tylko nam, ale również naszym sprzętom, w tym ukochanym czterem kółkom. O czym zatem powinniśmy pamiętać, gdy dopadnie nas żar letniego popołudnia?

Ostrożnie z klimatyzacją

Klimatyzacja to najpopularniejsze rozwiązanie, z którego korzystamy, gdy temperatura powietrza niebezpiecznie przekracza trzydziestkę. Ratuje to nas od wielu zagrożeń, przede wszystkim od zasłabnięcia czy udaru słonecznego. Powinniśmy zadbać jednak o to, by odpowiednio działała. Po pierwsze nie możemy zapominać o zrobieniu rzetelnego przeglądu całego układu klimatyzacji. Wiąże się to niestety z dodatkowymi kosztami, ale daje gwarancję, że nie przytrafi się nam nagła awaria podczas upalnego dnia. Samodzielnie możemy wykonać takie czynności jak czyszczenie skraplacza, odkażanie przewodów wentylacyjnych oraz naprężania paska napędowego sprężarki.
Czasem jednak klimatyzacja naraża nas i nasze auto na pewne niedogodności. Przyjemny, chłodny nawiew, który odczuwamy siedząc w klimatyzowanym samochodzie, często wywołuje różnego rodzaju infekcje (głównie z racji tego, że kierujemy go na wrażliwe części naszego ciała jak gardło czy płuca). Poza tym wychodząc w gorący żar powietrza możemy doznać szoku termicznego. Samochód za to zużywa bardzo dużo paliwa, bo aż o 20 % więcej. Aby oszczędniej i w zdrowszy dla nas sposób ochłodzić auto, powinniśmy zacząć od ustawienia najniższej temperatury, bez włączonego obiegu powietrza i utrzymać to do momentu, gdy nie poczujemy chłodu. Kiedy to nastąpi należy zmniejszyć poziom chłodzenia i otworzyć obieg powietrza. Oszczędzimy wówczas na paliwie i unikniemy infekcji i zawiania.

Pamiętajmy o silniku i elektryce

W gorące dni konieczne jest również zadbanie o silnik naszego auta. Najważniejsze jest, by uzupełniać płyn chłodzący. Nie zapominajmy też, że należy dolewać go do zbiornika wyrównawczego, a nie chłodnicy. Lepiej również nie mieszać wody z płynem, może bowiem dojść do korozji. Istotną kwestią jest również wymiana płynu hamulcowego – musi to jednak wykonać fachowiec w warsztacie samochodowym.
Kolejnym zadaniem, które warto zrealizować i to najlepiej przed sezonem letnim jest sprawdzenie wentylatora chłodnicy oraz silnika napędowego. Niezbędna jest również kontrola poziomu elektrolitów w akumulatorze, do którego czasem trzeba dolać wody destylowanej. Dotyczy to jednak tylko akumulatorów obsługowych.

Opony muszą być pod stałą kontrolą

Zima to czas, kiedy najczęściej obawiamy się o nasze opony, jednak latem również występują dla nich zagrożenia. Ostrzejsze zakręty na suchym asfalcie czy kałuże podczas gwałtownych burz (które często towarzyszą upałom) to czynniki, które znacząco mogą wpłynąć na nasz stan ogumienia. Szczególnie ważna jest kontrola ciśnienia w oponach, nie powinno być ono zbyt niskie. Pamiętajmy również, by nie szarżować na drogach, zwłaszcza tych, których nawierzchnia jest w kiepskim stanie. Może się to skończyć nie tylko uszkodzeniem naszego auta, ale przede wszystkim poważnym uszczerbkiem na naszym zdrowiu. Tym bardziej, że podczas upałów koncentracja nie jest tak dobra, a reakcje spowolnione. Jeźdźmy więc ostrożnie, ponieważ nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Przeczytaj także

Fiat Doblo (I, II, III, IV) - Cena wymiany rozrządu

Fiat Doblo (I, II, III, IV) - Cena wymiany rozrządu

Fiat Doblo to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 2000 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu kombivan, pick-up i furgon. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen Berlingo, Dacia Dokker, Mercedes-Benz Citan, Peugeot Partner,...

więcej

BMW X3 (E83, F25) - Cena wymiany łożyska koła przód/tył

BMW X3 (E83, F25) - Cena wymiany łożyska koła przód/tył

 BMW X3 to niemieckie auto typu SUV klasy średniej produkowane od 2003 roku do dnia dzisiejszego. W tym czasie powstały trzy generacje modelu. Pierwsza opisana skrótem E83, a druga F25 a trzecia G01. X3 to mniejszy brat modelu X5. W 2020 roku zaprezentowano elektryczną wersję iX3.

więcej

Mazda CX-5 (I, II) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Mazda CX-5 (I, II) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Mazda CX-5 to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2012 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu SUV. Głównymi konkurentami modelu jest Ford Kuga, Honda CR-V, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Mitsubishi Outlander, Nissan X-Trail, Subaru...

więcej

Opel Corsa C -  Cena wymiany filtra powietrza

Opel Corsa C - Cena wymiany filtra powietrza

 Niegdyś do najpopularniejszych samochodów segmentu aut miejskich należał Opel Corsa C. Jego sylwetka jak na ówczesne czasy była nowoczesna, a cena auta przystępna. Produkcja pojazdu rozpoczęła się w 2000 roku, a zakończyła się 6 lat później. Przyszły właściciel do wyboru miał nadwozie 3 i...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę