Kiedy zmienić opony na letnie

Zmiana opon na letnie powinna być zależna wyłącznie od warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, iż miękkie zimowe opony które świetnie sprawują się zimą, w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza bardzo szybko się zużywają. Opony zimowe nie są dostosowane do szybkiej i bezpiecznej jazdy w warunkach letnich.

Kiedy zmienić opony na letnie?

W okresie poprzedzającym zmianę opon na letnie, pogoda jest zazwyczaj bardzo zmienna. Są dni, że za oknem pada śnieg, a są dni kiedy słonko grzeje i temperatura potrafi być nie wiele niższa niż +20 stopni. Za nim zima pogodzi się ze swoim odejściem, zazwyczaj jest jeszcze kilka razy na przemian zimno i ciepło. Nie łatwo jest dobrać odpowiedni moment wymiany.

A więc kiedy zmienić opony na letnie?

Producenci opon mówią, że opony letnie tracą swoje właściwości poniżej +7 stopni. Nawet w dni kiedy robi się ciepło, to w nocy, nad ranem i wieczorem, często temperatura jest bliska zera, albo nawet ujemna. W związku z tym, nawet jeśli w południe temperatura przekroczy +7 stopni, to nie znaczy, że czas zmienić opony. Gdybyś zmienił, to przez większą część czasu jeździłbyś poniżej +7 stopni, a wtedy zimówki są znacznie lepsze.

Opony zimowe lepiej zmienić wcześniej, a na opony letnie później. Wcześniej i później - to znaczy wcześniej/później w stosunku do innych. Po co Ci kolejki i tłok? Po co zmieniać wtedy kiedy zmieniają wszyscy? Lepiej poczekać aż  przyjdzie wiosna i zmienić wtedy, po wszystkich.

Wiem, mówi się, że opony zimowe bardzo szybko się zużywają jak jest cieplej niż +7 stopni. Niby tak, ale nie popadajmy w przesadę. Zmiana 2 tygodnie później nie wpłynie istotnie na ich zużycie jeśli nie robisz dziesiątek tysięcy kilometrów każdego miesiąca.

Lepiej zaczekać aż w kwietniu przyjdzie ostatnie ochłodzenie i dopiero kiedy po nim przyjdzie prawdziwa wiosenna pogoda, utrzyma się tydzień lub dwa i w prognozach nie widać już śniegu, to dopiero wtedy zmień opony na letnie. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia lub początek maja.

Opony letnie które będziemy zakładać do naszego samochodu powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6mm. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty to opona nie trzyma się dobrze nawierzchnii. Zwiększa się droga hamowania, oraz wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg na warstwie wody.

wyszukaj warsztat zmieniający opony

Idzie zima ? Kiedy zmienić opony na zimowe ?