LPG - Zalety i wady, hybrydy, adaptacja i bezpieczeństwo

Zasilanie gazem LPG ma swoje zalety jak i wady. Ważne, aby skonfrontować ze sobą wszelkie za i przeciw i podjąć odpowiednią dla siebie decyzję. Mimo wszystko, spory zysk na paliwie zdaje się przyćmić wszelkie wady zasilania paliwem alternatywnym. Łącząc LPG z autem hybrydowym możemy zyskać kolejne korzyści.

zalety i wady lpg

Zalety i wady instalacji gazowej LPG

Zalety:

  • Zysk rośnie wraz z ilością pokonywanych kilometrów
  • Oszczędność tym większa im większa pojemność silnika
  • Dużo większy zasięg samochodu na obu paliwach
  • Tańsza codzienna eksploatacja
  • Stosunkowo szybki zwrot z inwestycji
  • Pozytywny wpływ na ekologię (LPG jest mniej szkodliwe)

Wady:

  • Jednorazowa inwestycja na poziomie kilku tys. zł.
  • Zmniejszenie przestrzeni bagażowej przez butlę LPG
  • Zwiększenie kosztów serwisu, przeglądu rejestracyjnego i OC/AC
  • Kolejna rzecz w samochodzie, która może ulec uszkodzeniu
  • Utrudniony wjazd na parkingi podziemne
  • Większe zużycie paliwa LPG
  • Ryzyko awarii silnika i podzespołów na skutek nieprawidłowo dobranej i zamontowanej instalacji LPG
  • Długi zwrot z inwestycji w przypadku bardzo małych pojemności silnika

Jak widać, przed dokonaniem wyboru należy skonfrontować zalety i wady montażu instalacji LPG. Ostatecznie jedna perspektywa obniżenia o połowę bieżących kosztów jazdy potrafi przewyższyć wszystkie wady.

LPG a propan-butan

Jest to dokładnie ten sam gaz tylko w innym stanie skupienia. LPG to po prostu Propan-Butan w fazie ciekłej (Liquefied petroleum gas).

Adaptacja LPG

Nowoczesne systemy zasilania LPG są już zdolne do autoadaptacji. Auto zostaje wyposażone w przygotowany pod konkretny silnik sterownik LPG, jednak zawiera on pewne podstawowe mapy. Te mapy z założenia powinny spełnić wymagania, a kierowcy są różni i stan ich samochodów też. Trochę działa to na zasadzie PowerBoxa do chip tuningu. Dlatego najnowsze sterowniki adaptują się podczas jazdy pod konkretny styl jazdy kierowcy oraz kondycję silnika. Dzięki temu jeżeli kierowca nie dba zbytnio o samochód, proces spalania gazu będzie dostosowywał się do aktualnego stanu silnika. W przypadku braku autoadaptacji samochód pewnie mógłby kontynuować jazdę jedynie na benzynie. Autoadaptacja pozwala także dostroić układ LPG, co może być niewykonalne podczas jego pobytu w serwisie LPG.

Czy LPG jest bezpieczne?

Istnieje wiele teorii jakoby instalacja LPG miała doprowadzić do wybuchu lub spłonięcia samochodu, szczególnie podczas wypadku. Jeżeli chodzi o butlę LPG, jest ona zdecydowanie mocniejsza niż większość elementów w samochodzie. W efekcie zderzenia, często wypada ona z samochodu w nienaruszonym stanie. Gdyby nawet doszło do jej uszkodzenia, wyposażona jest w zawory bezpieczeństwa, które regulują ciśnienie znajdującego się wewnątrz gazu. Tak samo przewody doprowadzające gaz nie są w stanie wyrządzić dodatkowej szkody w trakcie zderzenia. Gdyby istniało ryzyko wożenia w bagażniku tykającej bomby, z pewnością nie byłoby to homologowane.

LPG do Hybrydy

Połączenie samochodu hybrydowego z instalacją LPG to przepis na najtańsze podróżowanie bez ograniczeń. Silniki benzynowe stosowane w hybrydach są najprostszymi niewysilonymi konstrukcjami, stąd ich dobra tolerancja LPG. Wyobraź sobie, że już sam układ hybrydowy pozwala podróżować za ok. 25-30zł/100 km. Podziel to teraz na pół przy podróżowaniu z autogazem. 15zł/100 km? Spalanie na poziomie skutera, a nadal zabierzesz rodzinę i bagaże. W przypadku hybryd warto pamiętać, że ich zalety kończą się po wjechaniu na autostradę. Takie połączenie sprawdzi się idealnie np. jako Taxi lub do jazdy w koło komina.

Wiesz już wszystko na ten temat?

ZNAJDŹ WARSZTAT

 



Przeczytaj także

Ile kosztuje montaż LPG? Fakty i mity oraz wpływ na OC/AC

Ile kosztuje montaż LPG? Fakty i mity oraz wpływ na OC/AC

 Czy inwestycja w LPG zwróci się w Twoim przypadku? NIewiele osób zdaje sobie sprawę, że montaż instalacji LPG ma wpływ nawet na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. W dodatku gaz tankowany zimą różni się od tego tankowanego latem.

więcej

LPG do Diesla, jak tankować? Zalety i wady fabrycznej instalacji gazowej oraz okres homologacji butli LPG

LPG do Diesla, jak tankować? Zalety i wady fabrycznej instalacji gazowej oraz okres homologacji butli LPG

 Instalację LPG można zamontować nawet w samochodzie z silnikiem diesla. Niektóre marki oferują nawet fabryczne instalacje gazowe montowane już przed pierwszą sprzedażą auta. W tym artykule dowiesz się jakie są wady i zalety takiego rozwiązania, a także kiedy należy zmienić ziornik LPG i...

więcej

Jak dbać o instalację gazową LPG?

Jak dbać o instalację gazową LPG?

 Powiedzenie jak dbasz, tak masz nie wzięło się z nikąd. Obecność instalacji LPG w samochodzie wiąże się z dodatkowymi przeglądami i serwisem o którym nie wolno zapomnieć. W tym artykule dowiesz się jak dbać o instalację gazową, aby służyła wiele lat.

więcej

Instalacja LPG – fakty i mity

Instalacja LPG – fakty i mity

Ceny paliw od zawsze spędzają kierowcom sen z powiek. Wielu posiadaczy aut stosuje różne metody, aby jak najmniej tracić na eksploatacji. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest instalacja LPG – litr gazu kosztuje w końcu o wiele mniej, niż benzyny. Technologia instalacji LPG jest coraz...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę