Złomowanie samochodów

Twój samochód nie nadaje się już do naprawy? Koszty przewyższają jego wartość? Zezłomuj swoje auto w polecanej firmie gwarantującej profesjonalny demontaż na części lub kasację pojazdu. Złomowanie auta może być opłacalne - za kompletny samochód właściciel zwykle otrzymuje kilkaset złotych, jednak musi on być w miarę kompletny. Dowiedz się, jakie procedury obowiązują w przypadku złomowania i jak przeprowadzić taką usługę, aby nie być stratnym.

złomowanie samochodów

Samochód, który już nie nadaje się do użytku, najlepiej jest zezłomować i wyrejestrować. Możesz oczywiście spróbować sprzedaży komuś, kto chce go wyremontować, ale takich śmiałków z reguły nie ma wielu. Jest to oczywiście najlepsza opcja, ponieważ najwięcej można na niej zarobić.

W przypadku, gdy chętnych brak, a ty nie chcesz już „użerać” się ze starym gruchotem, pozostaje ci zezłomowanie lub oddanie go do stacji demontażu pojazdów. W przypadku tej drugiej opcji zdarza się, że można uzyskać wyższą kwotę za auto, opłaca się więc obdzwonić kilka okolicznych punktów. Tym bardziej, że niektóre stacje oferują darmową lawetę, gdy pojazd nie jest już w stanie sam dojechać na miejsce. W takiej sytuacji dodatkowym udogodnieniem jest także kwestia dokumentów – przedstawiciel firmy przywiezie ci wszystko do domu, nie musisz więc nawet nigdzie jechać, aby dopełnić formalności.

Pojazd przeznaczony do złomowania musi być w miarę kompletny – waga musi przynajmniej w 90% odpowiadać tej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Po przyjęciu auta do kasacji właściciel otrzymuje zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic i karty pojazdu. Z tymi dokumentami i tablicami udajemy się do Wydziału Komunikacji i składamy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Mamy na to 30 dni. W momencie przyjęcia samochodu do kasacji i wydania przez punkt stosownego zaświadczenia, przestaje obowiązywać polisa OC.

Ile pieniędzy można uzyskać za zezłomowanie samochodu? Ceny są różne w zależności od rocznika i masy pojazdu. W przypadku starszych aut o wadze ok. 1,5 t można się więc spodziewać kwoty 500zł. W przypadku nowszych aut często dokonuje się wyceny indywidualnej. Możesz być jednak pewny, że majątku na takiej usłudze nie zbijesz.

Pamiętaj też, że taka wycena może działać w drugą stronę – jeśli oddajesz do zezłomowania auto niekompletne, poniżej 90% oryginalnej masy, przedsiębiorca może odliczyć od ceny końcowej opłatę za każdy brakujący kilogram (maksymalnie 10zł za 1kg). W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że pojazd zezłomowany jest za darmo.

Złomowanie auta to usługa sprawna i niewymagająca wielkiego wysiłku ze strony właściciela samochodu – wystarczy znaleźć odpowiedni punkt i się z nim skontaktować. Resztę załatwią już pracownicy firmy. Wystarczy już tylko iść do Wydziału Komunikacji, wyrejestrować pojazd i masz problem z głowy.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Skoda Citigo - Cena wymiany rozrządu

Skoda Citigo - Cena wymiany rozrządu

 Skoda Citigo to najmniejsz model produkowany przez czeskiego producenta. Jego produkcja rozpoczęła się w 2011 roku i trwa do dziś. Tym samym jest on bezpośrednim konkurentem w swojej klasie...

więcej

Nissan Qashqai I - Cena wymiany rozrządu

Nissan Qashqai I - Cena wymiany rozrządu

 Produkcja Nissana Qashqai I generacji ruszyła w 2007 roku i trwa do chwili obecnej, jednak w międzyczasie (2013 r.) model przeszedł facelifting. Kierowcy wybierać mogli pośród dwóch silników...

więcej

Hyundai i20 I - Cena wymiany rozrządu

Hyundai i20 I - Cena wymiany rozrządu

  Hyundai i20 to następca małego modelu miejskiego Getz. Stanowi on uzupełnienie w gamie pomiędzy modelami i10 i i30. Produkowany był w latach 2008-2014, a do dyspozycji kierowców...

więcej

Nissan Micra III - Cena wymiany rozrządu

Nissan Micra III - Cena wymiany rozrządu

 Nissan Micra produkowany w latach 2003-2010 to już trzecia generacja bardzo popularnego, małego auta miejskiego. Występował on w wersji nadwoziowej 3 i 5 drzwiowej oraz Coupe-Cabrio. Model...

więcej