Pobierz darmową aplikację mobilną

Wymiana oleju skrzynia biegów automatyczna

Masz samochód z automatyczną skrzynią biegów? Nowoczesne automaty to precyzyjne i skomplikowane urządzenia, które wymagają ręki doświadczonego fachowca. Do ich prawidłowego działania potrzebny jest więc specjalny olej, który smaruje wewnętrzne części skrzyni i przekazuje sygnały z jednostki sterującej do elementów wykonawczych.

Jak wygląda wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów? Przede wszystkim powinien mieć odpowiednią klasyfikację i być czysty. Niestety olej wraz z użytkowaniem ulega zabrudzeniu – dostają się do niego opiłki metalu i inne zanieczyszczenia. Oczywiście, jest od tego specjalny filtr, ale nie wyłapuje wszystkiego w stu procentach. Okresowo trzeba więc go wymieniać.

Na początku należy odkręcić i wymontować miskę olejową i zlać olej, który się w niej znajduje. Potem montujemy miskę ponownie i wlewamy do niej olej. Należy przy tym skontrolować stan uszczelki i wymienić ją, jeśli jest taka potrzeba. Często jest dołączona do filtra oleju automatycznej skrzyni biegów, który wymienia się obowiązkowo za każdym razem przy wykonywaniu wymiany.

Po wlaniu oleju i sprawdzeniu jego poziomu, trzeba wykonać jazdę próbną i skontrolować, czy skrzynia biegów działa prawidłowo i czy nie ma wycieków. Dopiero po wykonaniu tej czynności można ponownie sprawdzić poziom oleju.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest bardzo ważną czynnością, której nie należy zaniechać, ponieważ może prowadzić do problemów ze zmianą biegów, a nawet całkowitą awarią przekładni. Lepiej więc nie dopuszczać do takiego stanu, ponieważ koszty naprawy są naprawdę spore. Jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? Standardowo producenci zalecają robić to co 30-60 tys. km przebiegu. Nieco inaczej jest w przypadku nowych samochodów – wtedy wymiany dokonuje się dopiero po 100 tys. przejechanych kilometrów.

Pamiętaj, aby zawsze na czas wymieniać olej w skrzyni biegów, zanim dojdzie do nieprawidłowości przy jej działaniu. Jeśli już zauważyłeś pierwsze oznaki usterki, koniecznie udaj się do serwisu, aby wykonać usługę. Jest to bardzo ważne, ponieważ poważne zaniechanie może prowadzić do kosztownej naprawy.

Coraz więcej warsztatów proponuje usługę dynamicznej wymiany oleju. Czy jest bardziej opłacalna? Tradycyjna metoda, nazywana statyczną, została opisana powyżej – polega na spuszczeniu około 40% oleju i dolaniu do reszty nowego. W układzie krąży więc duża część starego płynu. Według badań rozwiązanie to jest niezbyt efektywne i może prowadzić przy większych usterkach do poważnej awarii przekładni. Z kolei dynamiczna wymiana pozwala na usunięcie oleju niemal w 100%. Najpierw skrzynię czyści się specjalnym preparatem, a dopiero później wtłacza olej pod ciśnieniem. Tym sposobem problem jest rozwiązany, a ty możesz spokojnie jeździć swoim autem z automatem.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza?...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz