Wymiana końcówki drążka, cena

Średnia cena usługi: od 35,02 PLN do 66,25 PLN | sprawdź w okolicy

wymiana końcówki drążka

 Jak w większości małych, eksploatacyjnych elementów samochodu, zużycie końcówek drążków kierowniczych zależy głównie od stylu jazdy kierowcy, jakości końcówek, czy samego samochodu. Najbardziej zabójcze dla końcówek drążków kierowniczych jest wjeżdzanie z dużą prędkością na wysokie krawężniki, czy skręcanie kół podczas postoju, kiedy to opór jest największy. Zużyte końcówki drążków kierowniczych objawiać się będą na wiele sposobów. Pojawi się hałas w postaci stuków z przodu samochodu, prowadzenia auta zostanie znacznie pogorszone, uszkodzenia będą najbardziej odczuwalne podczas powolnej jazdy po nierównościach. Dodatkowo na kierownicy pojawią się wibracje, a samochod może sciągać w jedną ze stron. Jeżeli dojdzie już do wymiany, to należy pamiętać, aby wymienić końcówki po obu stronach samochodu. Dodatkowo, po wymianie należy dokonać ustawienia zbieżności i geometrii kół.

Twoje auto wymaga wymiany końcówki drążka kierowniczego? Kontrola jego stanu i profesjonalny serwis są niezwykle istotne, aby uniknąć luzu na kierownicy - może ona powodować niebezpieczną jazdę. Jest to specyficzny element układu kierowniczego, ponieważ wymaga wymiany o wiele częściej od pozostałych części. Po czym poznać, że doszło do usterki drążka i jak często go wymieniać? Czy można taką czynność wykonać w warunkach garażowych?

wymiana końcówki drążka

Końcówka drążka to element łączący zwrotnicę koła z systemem kierowniczym, dzięki czemu możemy skutecznie prowadzić auto. To właśnie dzięki niej pojazd skręca w dowolnym kierunku, gdy tak zdecydujemy. Umożliwia to mechanizm, nazywany przegubem kulowym, który odpowiada za ruch zawieszenia koła i skręt zwrotnicy.

Ponieważ jest to typowy element eksploatacyjny, z czasem ulega zużyciu. Niestety, nie da się precyzyjnie określić, po jakim zassie należy go wymienić – zależy to od wielu czynników, m.in. modelu samochodu, producenta części, a także warunków eksploatacji. Bez większych problemów można za to rozpoznać objawy usterki drążka. Objawem uszkodzenia układu kierowniczego są hałasy i stuki z okolic komory silnika i, co ważne, można je usłyszeć nie tylko w trakcie jazdy, ale także postoju. Problem zwiastują także wibracje i drżenie kierownicy, których pojawienie się sugeruje sprawdzenie końcówki drążka.

Przy zakupie nowego drążka warto postawić na dobrą firmę – chęć oszczędności w postaci kiepskiej jakości zamienników mija się z celem. Jak wymienić końcówkę drążka? Potrzebny jest to tego kanał lub ewentualnie podnośnik. Wymiany najlepiej dokonywać parami, co gwarantuje nam porównywalne zużycie elementu po obu stronach. Zacznij od poluzowania wszystkich śrub w kole, które zamierzasz zdjąć. Następnie zaciągnij hamulec ręczny i podłóż klin pod drugie koło. Możesz teraz unieść auto podnośnikiem – kiedy to zrobisz, dla pewności podłóż pod pojazd jakieś deski lub cegły. Skręć koła, co pozwoli ci uzyskać dostęp do końcówki drążka. Przy pomocy kluczy poluzuj śrubę kontrującą, a następnie odkręć nakrętkę końcówki drążka. Możesz teraz wyjąć go z koła za pomocą ściągacza. Zdejmij opaski zabezpieczające osłony przegubu drążka i odsuń je w kierunku jego końca. Następnie odkręć drążek od przekładni. Teraz możesz na jego miejsce zamontować nowy i zabezpieczyć go osłoną. Przykręć nową końcówkę (chyba, że stara jest w dobrym stanie) na ustaloną długość do piasty koła. Na końcu wystarczy już tylko założyć koło, przykręcić je, opuścić auto i dokręcić śruby. Tak samo postępuj przy drugim kole.

Po dokonaniu wymiany twoim obowiązkiem będzie udać się do warsztatu na ustawienie zbieżności – jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mógł czuć się bezpiecznie w swoim samochodzie. Nigdy więc o tym nie zapominaj!

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią...

więcej

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej