Wykręcanie urwanych wtryskiwaczy

Masz urwany wtryskiwacz w silniku twojego auta? Jest to częsta usterka i niestety dość poważna. Nie poradzi sobie z nią niestety żaden laik. Warto zwrócić się do profesjonalnego mechanika, który za pomocą specjalnego sprzętu szybko usunie pozostałość wtrysku. Dowiedz się, przy pomocy jakich metod można poradzić sobie z takim problemem i ile to kosztuje.

wykręcanie urwanych wtryskiwaczy

Czy wiesz, jak działają wtryskiwacze? Zasada jest bardzo prosta: paliwo dopływa do niego pod wysokim ciśnieniem i dostaje się do zbiorniczka w końcówce rozpylacza. Jej otwór, znajdujący się w komorze spalania silnika jest zamknięty szczelnie przez końcówkę stożkową iglicy. Wzrastające ciśnienie paliwa powoduje podniesienie iglicy i w ten sposób paliwo zostaje wstrzyknięte to cylindra. Jak widać więc, ich działanie jest bardzo ważne, aby silnik mógł prawidłowo pracować.

Wtryskiwacze we współczesnych samochodach muszą podołać naprawdę sporym obciążeniom – w obliczu ciągle zwiększającej się mocy silników, wzrasta także ciśnienie wtrysku. Nic więc dziwnego, że częściej ulegają awariom. Sprawę pogarsza jeszcze dodatkowo jakość paliwa, która w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Wszystko to powoduje, że awaria wtryskiwaczy zdarza się nawet w nowych autach.

W przypadku nowych samochodów obowiązuje oczywiście naprawa gwarancyjna, więc nie ma się za bardzo czym przejmować. Gorzej, jeśli usunięcie usterki odbywa się już z budżetu właściciela pojazdu.

Dlaczego tak trudno jest wykręcić zepsute wtryskiwacze? Ich gniazda są dość długie, a do tego dochodzi jeszcze nagar i korozja, które blokują element. Gdy dojdzie do usterki pierścienia uszczelniającego wtryskiwacza, z cylindra wydostaje się mieszanina oleju napędowego, sadzy i spalin. Jeżeli dzieje się tak przez długi czas, szczelina między obudową wtryskiwacza a gniazdem głowicy wypełnia się właśnie twardym nagarem. Sprawa może się jeszcze bardziej pogorszyć, gdy dostanie się tam woda i dochodzi do korozji elektrochemicznej.

Wykręcanie wtryskiwaczy bywa trudnym i długotrwałym procesem, w trakcie którego łamią się narzędzia, sam wtryskiwacz, ale co gorsza, dochodzi też do uszkodzenia głowicy i pokrywy zaworów. Jak więc radzą sobie z takim problemem profesjonalne warsztaty? W serwisach wyspecjalizowanych fachowcy dysponują specjalnymi narzędziami o napędzie hydraulicznym, przy pomocy których są w stanie usunąć każdy wtryskiwacz. Koszt za jedną sztukę wynosi od 300 do 500zł. Cena w dużej mierze zależy od tego, czy urwany element wychodzi w całości, czy w kawałkach. Usługa kończy się na czyszczeniu i frezowaniu gniazda wtryskiwacza oraz wymianie gwintów. Po kilku godzinach samochód wraca do klienta.

Jak widać, wykręcenie uszkodzonego wtryskiwacza nie jest prostym zadaniem i wielu mechaników nie potrafi sobie z nim poradzić. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt, którym nie każdy warsztat dysponuje. Warto więc postawić na profesjonalny serwis, wyposażony w nowoczesne urządzenia i mieć pewność wysokiej jakości obsługi.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

  Produkcja BMW X6 F16 rozpoczęła się w 2014 roku i trwa do dnia dzisiejszego. To kontynuacja nowo powstałego segmentu samochodów SAC. Poza nieznacznym zwiększeniem rozmiaru jest to...

więcej

BMW X5 E53 - Cena wymiany rozrządu

BMW X5 E53 - Cena wymiany rozrządu

  Największy z SUV-ów oferowanych przez BMW to model X5 E53. Produkcję pojazdu rozpoczęto w 2000 roku, a zakończono 6 lat później, w roku 2006. W ofercie było 5 silników benzynowych o mocach...

więcej

Audi A5 I - Cena wymiany rozrządu

Audi A5 I - Cena wymiany rozrządu

  Audi A5 I generacji można porównać do Audi A4 w nadwoziu coupe i liftback. Jego produkcja rozpoczęła się w 2007 i trwała do 2016, przechodząc facelifting w 2011 roku. W ofercie znalazło się...

więcej

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

  Produkowany w latach 2003 - 2010 Touran I generacji to średniej wielkości van w ofercie Volkswagena. W 2006 roku model ten przeszedł facelifting, a w 2007 został według holendrów Samochodem...

więcej