Usunięcie filtra cząstek stałych DPF FAP, cena

Średnia cena usługi: od 602,54 PLN do 1.338,44 PLN

Twoje auto z silnikiem Diesla straciło moc i jeździsz w trybie awaryjnym? Wciąż wyświetla Ci się błąd filtra cząstek stałych, pomimo regeneracji lub czyszczenia? Być może warto pomyśleć o usunięciu filtrów DPF i FAP. Wielu posiadaczy aut z silnikiem wysokoprężnym skarży się na ogromne problemy z tym podzespołem, co uniemożliwia praktycznie normalne użytkowanie auta. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania, warto więc poznać ich opinie i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

usunięcie filtra cząstek stałych DPF FAP

Usuniecie filtra cząstek stałych od lat stanowi temat licznych dyskusji. Wiele osób wskazuje, że nie powinno się tego robić ze względu na ekologiczność rozwiązania. Niestety, podejście to nie do końca jest słuszne, ponieważ niesprawny filtr szkodzi środowisku o wiele bardziej, niż jego brak.

Filtr DPF/FAP montowany jest w większości nowych samochodów z silnikiem diesla, a jego zadaniem jest oczyszczanie spalin z cząstek sadzy. Znajduje się on w układzie wydechowym i mocno przypomina tłumik. W środku tego urządzenia znajduje się duża liczba tzw. ścianek, na których to właśnie osiadają cząstki sadzy.

Niestety, elementy te po pewnym czasie użytkowania zapychają się, a przez to tracą swoją skuteczność. Na desce rozdzielczej samochodu powinna pojawić się wtedy kontrolka sygnalizująca awarię tego układu, a silnik będzie powoli tracił moc. Producenci w celu zapobieżenia takim sytuacjom wprowadzili mechanizm samooczyszczenia filtra, który odbywa się poprzez wypalenie cząstek sadzy. Istnieją dwa sposoby wypalenia: poprzez specjalny tryb silnika lub dodanie do paliwa specjalnej cieczy. Pierwszy z nich opiera się na podwyższonych obrotach podczas pracy jednostki napędowej, przy zachowaniu prędkości nie większej, niż 80km/h - w efekcie zwiększa się emisja dwutlenku węgla, który powoduje wypalanie sadzy. Druga metoda opiera się na dodatkach do paliwa, które podwyższają temperaturę spalin i tym samym usuwają nagromadzone w filtru cząsteczki.

Warunkiem udanego przeprowadzenia takiej operacji jest przejechanie dystansu 20-30 km ze stałą prędkością. Jeśli kontrolka załączy się nam w trasie, to nie mamy właściwie czym się przejmować. Gorzej, gdy jesteśmy akurat w mieście – wtedy zastosowanie się do zaleceń takiego trybu wydaje się wręcz niemożliwe do zrealizowania. Filtr z czasem będzie się coraz bardziej zapychał, a silnik tracił swą moc. W ostateczności czeka nas wymiana filtra, a to koszt rzędu 8-10 tys. zł! Niestety, na tym wyliczanka się nie kończy, ponieważ zapchany filtr wpłynie negatywnie na układ paliwowy, co może się skończyć nawet zatarciem silnika.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na usunięcie filtra, gdy zaczyna sprawiać problemu. Niestety, nie da się tego zrobić w warunkach garażowych, ponieważ urządzenie jest połączone z komputerem sterującym silnikiem. Koniecznością jest więc zastąpienie go specjalnym emulatorem lub wgranie nowego programu do komputera. Cena w przypadku obu rozwiązań, wraz z usunięciem filtra kosztuje około 1500-2000 zł.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie...

więcej

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

 Jakie są objawy zużycia amortyzatorów? Jak wydłużyć ich żywotność? Czym grozi jazda autem, w którym są one skrajnie wyeksploatowane? Ile kosztuje wymiana amortyzatorów w największych...

więcej

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie pneumatyczne to duże udogodnienie, dzięki któremu można podróżować autem w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Niestety takie rozwiązanie ma też swoją cenę, a układ wymaga opieki...

więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Przy coraz większych upałach klimatyzacji w samochodach to absolutna konieczność. Ta przydaje się również w trakcie zimy czy jesienią, aby skutecznie pozbyć się zaparowanych szyb. Jak serwisować...

więcej