Tachografy

 Tachografy to urządzenia pomiarowe, które łączą w sobie funkcję prędkościomierza i zegara. Rejestrują one przejechaną drogę, prędkość, a także okresy pracy kierowcy, dyżur przy pojeździe, czy odpoczynek. Z czasem jednak, jak wszystko, ulegają awarii. Wielu kierowców, którym taka usterka przydarza się w drodze, nie wie, jak postąpić, by wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami. Podpowiadamy, co należy zrobić w takim przypadku, aby uniknąć odpowiedzialności i nie psuć sobie niepotrzebnie nerwów.

tachografy

W przypadku uszkodzenia tachografu pracodawca ma obowiązek go naprawić, na co wskazuje art. 16 rozporządzenia EWG nr 3821/85. Jeżeli jednak samochód nie jest w stanie wrócić w ciągu tygodnia do siedziby przedsiębiorstwa, naprawy takiej należy dokonać w drodze. Kierowca, który w trasie zauważy, że mechanizm ten nie działa prawidłowo, powinien niezwłocznie zaznaczyć to w wykresówce i zapisać wszystkie informacje o swojej aktywności w okresie awarii urządzenia rejestrującego.

Ponadto kierowca może jeździć z zepsutym tachografem maksymalnie przez siedem dni, ale tylko wtedy, gdy zgłosił awarię przedsiębiorcy, a zaistniałe warunki nie pozwoliły na wcześniejsze usunięcie usterki. Musi jednak przez cały czas skrupulatnie opisywać wykresówkę.

Na rynku występują dwa rodzaje tachografu: analogowy i cyfrowy. Zgodnie z polskimi przepisami, od 1 maja 2006 r. wszystkie nowo rejestrowane autobusy i samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5t muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy. Obowiązek ten nie dotyczy natomiast pojazdów zarejestrowanych przed tą datą – jeżeli posiadają sprawne urządzenie analogowe, mogą z niego jak najbardziej korzystać. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ obsługa wersji cyfrowej wcale nie jest trudna.

Podstawową różnicą miedzy tymi urządzeniami są nośniki, na których zapisuje się dane. W zapomnienie odchodzą powoli papierowe tarczki – w nowych urządzeniach stosuje się specjalne karty chipowe. Aby kierowca mógł zacząć korzystać z tej opcji, musi wyrobić sobie więc kartę kierowcy, czego dokonuje się poprzez wypełnienie wniosku, dołączenie do niego wymaganych dokumentów i wniesieniu opłaty w PWPW. W przypadku nie posiadania tego dokumentu grozi kierowcy kara grzywny w wysokości 500zł. Z kolei zgubienie lub zniszczenie karty nie eliminuje go z dalszej jazdy – wystarczy tylko zgłosić ten fakt wystawcy w ciągu siedmiu dni. Przez dwa tygodnie można wtedy jeździć na tachografie cyfrowym – w tym okresie wyrabia się duplikat karty. Trzeba jednak wykonywać tzw. wydruki dzienne z urządzenia i dokładnie je opisywać.

Użytkowanie tachografu nie jest trudną czynnością. Najpierw trzeba włożyć swoją kartę kierowcy do wyznaczonego slotu w urządzeniu. Po chwili tachograf zapyta nas o kraj, w którym się znajdujemy. Jeżeli w poprzednim dniu po wyjęciu karty byliśmy w domu, należy zaznaczyć wpis odpoczynku. Potem można już ruszać w trasę. Jak widać więc, jest to proste w użyciu urządzenie.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Citroen C4 II - Cena wymiany rozrządu

Citroen C4 II - Cena wymiany rozrządu

 Najnowsza generacja modelu C4 jest produkowana od 2010r. Pojazd jest wyłącznie produkowany w odmianie 5-drzwiowego hatchbacka. Inne odmiany przeniesiono na serię DS. W ofercie występują 4...

więcej

Citroen C3 II - Cena wymiany rozrządu

Citroen C3 II - Cena wymiany rozrządu

 Citroen C3 II pojawił się po raz pierwszy w 2009 roku. Samochód zachował charakterystyczny kształt po swoim poprzedniku. C3 II dostępna była w dwóch wersjach: hatchback oraz minivan. W 2013...

więcej

Citroen C4 I - Cena wymiany rozrządu

Citroen C4 I - Cena wymiany rozrządu

 Model produkowano w latach 2004-2010. Citroen C4 I zdobył nagrodę World Car Design of the Year. W roku 2008 przeprowadzono face lifting. W ofercie silnikowej znalazły się 4 silniki benzynowe...

więcej

Citroen C5 III - Cena wymiany rozrządu

Citroen C5 III - Cena wymiany rozrządu

 Zbudowany na platformie podłogowej PSA PF3. Produkcja tego modelu opiewała na lata 2007-2017. W 2011r. przeprowadzono pierwszy face lifting, a rok później kolejny. W ofercie modelu znalazły...

więcej