Przyczepy samochodowe

Potrzebujesz przyczepy samochodowej do przewozu towarów, motocykli, maszyn lub urządzeń? Znajdź wyspecjalizowany warsztat, w którym kupisz oraz naprawisz przyczepkę samochodową, a także uzyskasz profesjonalną poradę dotyczącą jej serwisowania. Interesują Cię nowoczesne rozwiązania zabudowy nadwozi i przyczep lub zabudowy stałe i plandeki? Wszystko to oferują sprawdzone serwisy, które pomogą ci w wyborze najlepszej opcji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie przyczepy samochodowej.

przyczepy samochodowe

Przyczepa to pojazd kołowy, który nie ma własnego silnika i jest przystosowany do ciągnięcia. Można podzielić je na dwa typy: lekką o masie całkowitej do 750 kg, niewyposażoną w hamulec najazdowy, i powyżej 750 kg, która musi taki posiadać. Jeśli więc posiadasz wyłącznie prawo jazdy kat. B, możesz holować wyłącznie przyczepę lekką. Żeby sprawdzić jej masę całkowitą, należy sprawdzić dowód rejestracyjny, gdzie wszystkie wartości są podane w kilogramach.

Od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące holowania przyczep dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Od tego momentu mogą oni mianowicie prowadzić zespół pojazdów o masie do 4250 kg, czyli samochód do 3500 kg plus przyczepę lekką. Zupełną nowością jest wprowadzenie kategorii B96, która pozwala na kierowanie zespołem pojazdów do 4250 kg bez względu na masę całkowitą przyczepki, ale tylko wtedy, gdy auto holujące ma masę o 33 % większą od przyczepy. Aby zdobyć takie uprawnienie w Polsce, trzeba zdać egzamin – taki sam, jak na kategorię B+E, ale bez konieczności odbycia kursu.

O zaletach posiadania przyczepki samochodowej chyba nie trzeba nikogo przekonywać – jeśli musisz przewieść coś dużego, z pewnością się przyda. Można w ten sposób oszczędzić na usługach firm transportowych, które niestety do tanich nie należą. Pojawia się jednak pytanie: kupić, czy wypożyczyć? Zależy to od częstotliwości wykorzystania przyczepy. Jeśli masz miejsce w garażu, odpowiednią gotówkę i będziesz często używał tego rozwiązania, zdecyduj się na zakup. Wypożyczenie przyczepy to koszt około 50 zł na godzinę, więc już po kilku razach przestaje się to opłacać. Jeżeli natomiast chodzi o przewóz jednorazowy, to wypożyczalnia jest jak najbardziej opcją na plus. Przy zakupie przyczepy pamiętaj, że musisz ją zarejestrować w wydziale komunikacji, a także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Użytkowanie przyczepy samochodowej wiąże się z koniecznością posiadania haka holowniczego w samochodzie. Jeżeli takiego nie posiadasz, możesz skorzystać z usługi montażu, którą oferuje wiele warsztatów. Po założeniu haka konieczna jest legalizacja w stacji kontroli pojazdów, a także wizyta w wydziale komunikacji w celu umieszczenia odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do kupna, czy użytkowania przyczepy samochodowej, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu, w którym z pewnością uzyskasz kompleksową pomoc.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu? Jaka jest cena przeglądu? Jak często należy wykonywać przegląd techniczny auta? Jak wygląda przegląd auta z gazem? Jaki jest koszt przeglądu auta z...

więcej

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Wielokrotnie zakup samochodu na rynku wtórnym to dobra okazja do tego, aby w atrakcyjne cenie nabyć egzemplarz ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. Niezależnie od tego, jakiego samochodu szukamy,...

więcej