Przyczepy campingowe

Nie martw się więcej hotelem i noclegami - zabierz swoje cztery kąty ze sobą. Znajdź serwis, w którym bez problemu kupisz lub naprawisz przyczepę kampingową. Nowy lub używany camping? Sprawdź, jak szeroki wybór oferują dealerzy. Przyczepy z kuchenką, ogrzewaniem, bagażnikiem na rowery? Im większe wymagania, tym więcej elementów do sprawdzenia przed kupnem. Zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie oględzin i jak wybrać najlepszą przyczepę.

Zarówno w przypadku nowej, jak i używanej opony, podstawową sprawą jest jej waga. Wystarczy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jakiej masy całkowitej nie może przekroczyć przyczepa, aby nie naruszyć konstrukcji pojazdu. Przekraczanie tej wartości jest zabronione przez prawo i bardzo niebezpieczne!

Od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące holowania przyczep dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Od tego momentu mogą oni mianowicie prowadzić zespół pojazdów o masie do 4250 kg, czyli samochód do 3500 kg plus przyczepę lekką. Zupełną nowością jest wprowadzenie kategorii B96, która pozwala na kierowanie zespołem pojazdów do 4250 kg bez względu na masę całkowitą przyczepki, ale tylko wtedy, gdy auto holujące ma masę o 33 % większą od przyczepy. Aby zdobyć takie uprawnienie w Polsce, trzeba zdać egzamin – taki sam, jak na kategorię B+E, ale bez konieczności odbycia kursu.

Jeśli kupujesz przyczepę używaną, która jest sprowadzona z zagranicy, sprawdź koniecznie wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty. Często w takich przypadkach zdarza się, że czegoś brakuje, a to już poważny problem. Nie warto liczyć na łaskawość urzędników – wszystko musi się zgadzać.

W przypadku nowej przyczepy nie trzeba właściwie sprawdzać stanu technicznego – liczą się przede wszystkim walory estetyczne i funkcjonalność. Wystarczy wybrać przyczepę odpowiadającą potrzebom i dopasowaną wagowo do samochodu. W przypadku samochodów używanych można wymienić całą litanię spraw, na które należy zwrócić uwagę. Do najważniejszych należy ogólny stan podwozia (m.in. czy podłoga nie jest przegnita), występowanie rdzy, stan hamulców i amortyzatorów, ale także opon, podpor i dyszla. W przypadku wnętrza powinno się sprawdzić, czy w przyczepie występuje zapach stęchlizny, ale także pleśń, zacieki, nieszczelności i ogólny stan wizualny wszelkiego wyposażenia. Szczególny nacisk trzeba położyć na kuchnię i łazienkę – czy przepływ wody jest odpowiedni, jak wygląda jej odpływ, czy wc działa bez zarzutu. Niezbędna jest również kontrola stanu klimatyzacji, ogrzewania i elektryki.

Kupno przyczepy kempingowej to niełatwa sprawa, wymagająca cierpliwości i spostrzegawczości. W przypadku używanej trzeba zwrócić uwagę na masę czynników, aby nie kupić kompletnego bubla. W przypadku nowej przyczepy nie ma oczywiście takich zmartwień. Tak naprawdę wszystko zależy od zasobności portfela – im więcej można przeznaczyć na ten cel, tym lepszy nabytek.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Mazda 2 II - Cena wymiany rozrządu

Mazda 2 II - Cena wymiany rozrządu

  Mazda 2 otrzymała w 2008r. tytuł World Car of the Year. Mazda 2 II należy do segmentu B i była produkowana od 2007 do 2014. Model został stworzony dzięki współpracy z Fordem w stylu auta...

więcej

Renault Clio III - Cena wymiany rozrządu

Renault Clio III - Cena wymiany rozrządu

 Trzecia już generacja miejskiej propozycji od Renault produkowana była w latach 2005-2012. Tym razem do dyspozycji klientów pozostawiono benzynowe jednostki napędowe o pojemnościach 1.2 -...

więcej

Renault Megane II - Cena wymiany rozrządu

Renault Megane II - Cena wymiany rozrządu

Renault Megane II to następca bardzo popularnego Megane I. Produkowany był w latach 2002-2009 w nadwoziach Cabrio, Sedan, Kombi, Hatchback i Coupe. Dostępne silniki benzynowe rozpoczynały się od...

więcej

Dacia Duster I - Cena wymiany rozrządu

Dacia Duster I - Cena wymiany rozrządu

 Dacia Duster I to crossover, którego produkcja rozpoczęła się w roku 2010 i trwa do dzisiaj. W 2017 roku pojawiła się II generacja samochodu, która nieznacznie zmieniła jego wygląd. Pojazd...

więcej