Przyczepy campingowe

Nie martw się więcej hotelem i noclegami - zabierz swoje cztery kąty ze sobą. Znajdź serwis, w którym bez problemu kupisz lub naprawisz przyczepę kampingową. Nowy lub używany camping? Sprawdź, jak szeroki wybór oferują dealerzy. Przyczepy z kuchenką, ogrzewaniem, bagażnikiem na rowery? Im większe wymagania, tym więcej elementów do sprawdzenia przed kupnem. Zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie oględzin i jak wybrać najlepszą przyczepę.

Zarówno w przypadku nowej, jak i używanej opony, podstawową sprawą jest jej waga. Wystarczy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jakiej masy całkowitej nie może przekroczyć przyczepa, aby nie naruszyć konstrukcji pojazdu. Przekraczanie tej wartości jest zabronione przez prawo i bardzo niebezpieczne!

Od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące holowania przyczep dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Od tego momentu mogą oni mianowicie prowadzić zespół pojazdów o masie do 4250 kg, czyli samochód do 3500 kg plus przyczepę lekką. Zupełną nowością jest wprowadzenie kategorii B96, która pozwala na kierowanie zespołem pojazdów do 4250 kg bez względu na masę całkowitą przyczepki, ale tylko wtedy, gdy auto holujące ma masę o 33 % większą od przyczepy. Aby zdobyć takie uprawnienie w Polsce, trzeba zdać egzamin – taki sam, jak na kategorię B+E, ale bez konieczności odbycia kursu.

Jeśli kupujesz przyczepę używaną, która jest sprowadzona z zagranicy, sprawdź koniecznie wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty. Często w takich przypadkach zdarza się, że czegoś brakuje, a to już poważny problem. Nie warto liczyć na łaskawość urzędników – wszystko musi się zgadzać.

W przypadku nowej przyczepy nie trzeba właściwie sprawdzać stanu technicznego – liczą się przede wszystkim walory estetyczne i funkcjonalność. Wystarczy wybrać przyczepę odpowiadającą potrzebom i dopasowaną wagowo do samochodu. W przypadku samochodów używanych można wymienić całą litanię spraw, na które należy zwrócić uwagę. Do najważniejszych należy ogólny stan podwozia (m.in. czy podłoga nie jest przegnita), występowanie rdzy, stan hamulców i amortyzatorów, ale także opon, podpor i dyszla. W przypadku wnętrza powinno się sprawdzić, czy w przyczepie występuje zapach stęchlizny, ale także pleśń, zacieki, nieszczelności i ogólny stan wizualny wszelkiego wyposażenia. Szczególny nacisk trzeba położyć na kuchnię i łazienkę – czy przepływ wody jest odpowiedni, jak wygląda jej odpływ, czy wc działa bez zarzutu. Niezbędna jest również kontrola stanu klimatyzacji, ogrzewania i elektryki.

Kupno przyczepy kempingowej to niełatwa sprawa, wymagająca cierpliwości i spostrzegawczości. W przypadku używanej trzeba zwrócić uwagę na masę czynników, aby nie kupić kompletnego bubla. W przypadku nowej przyczepy nie ma oczywiście takich zmartwień. Tak naprawdę wszystko zależy od zasobności portfela – im więcej można przeznaczyć na ten cel, tym lepszy nabytek.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza,...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej