Opony niskoprofilowe

Opony niskoprofilowe są szeroko stosowane w motosporcie, oraz wykorzystywane przez fanów tuningu samochodowego. Opona niskoprofilowa oznacza, że jej szerokość jest zdecydowanie większa od wysokości. Profil takiej opony potrafi mieścić się w wartościach 20-30%. Opona niskoprofilowa polepsza prowadzenie samochodu, jednak odbiera sporo komfortu podczas jazdy. Jeżeli chodzi o aspekty wizualne, opona niskoprofilowa uwydatnia felgę, która robi znacznie lepsze wrażenie.

opony niskoprofilowe

Opony niskoprofilowe są atrybutem zacięcia sportowego i tuningu. Znacząco zmieniają wygląd samochodu, a także właściwości jezdne. Czasami zwykły samochód wyposażony w niskoprofilowe opony z pokaźnymi felgami zaczyna robić wrażenie. Niestety, ma to też swoje wady. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie są wady i zalety opon niskoprofilowych.

Opony niskoprofilowe określa sie jako opony o znacznie większej szerokość w stosunku do jej wysokości. Zdarza się, że profil, czyli stosunek szerokości do wysokości tego typu ogumienia wynosi tylko 20%. Dysproporcja jest więc znacząca.

Skąd w ogóle zapotrzebowanie na tego typu opony? Wynika ono przede wszystkim z coraz lepszych osiągów samochodów wypuszczanych na rynek – potrzebne więc były także nowe rozwiązania w kwestii opon. Niskoprofilówki powodują obniżenie środka ciężkości auta, przez co lepiej się je prowadzi. Znacznie poprawiają też skuteczność hamowania, co sprawiło, że są powszechnie stosowane w autach sportowych. W trakcie jazdy można cieszyć się pewniejszym pokonywaniem zakrętów na gładkiej nawierzchni, a kierowca ma znacznie lepsze panowanie nad pojazdem – praca układu kierowniczego jest bardziej precyzyjna. Innym pozytywnym aspektem jest o wiele słabsze odczuwanie przechyłów bocznych.

Niestety, rozwiązanie to ma też swoje wady, na których czele stoi o wiele mniejszy komfort jazdy. Opony niskoprofilowe znacząco obniżają komport podróżowania, generując przy okazji większy hałas w porównaniu do standardowych opon. W przypadku kiepskiej nawierzchni odczuwanie dyskomfortu w trakcie jazdy jest naprawdę uciążliwe. Dodatkowo na takich nierównościach przyczepność kół jest znacznie obniżona. Z powodu hałaśliwej pracy, opony te mogą się okazać uciążliwe podczas długich podroży. Stosowanie opon niskoprofilowych w samochodzie nieprzystosowanym do tego typu ogumienia, będzie powodowało szybsze zużycie elementów zawieszenia. Konieczna jest także korekta ustawień świateł.

Czy opony niskoprofilowe zużywają się szybciej? Teoretycznie żywotność takiego ogumienia, użytkowanego w prawidłowy sposób powinna być taka sama, jak zwykłego. W praktyce opony te są mocniej narażone na uszkodzenia, zwłaszcza w przypadku jazdy ze zbyt niskim ciśnieniem lub zbyt dużym obciążeniem. Analogicznie jest z usterkami opony w wyniku zderzenia z krawężnikiem, czy studzienką kanalizacyjną. Mimo to ogumienie niskoprofilowe znajduje wielu zwolenników, zwłaszcza lubiących sportową jazdę i nie ma się im co dziwić – sportowa jazda na tych oponach może przynieść prawdziwą frajdę, a efekty estetyczne zachwycą niejedną osobę. Wszystko zależy więc od preferencji.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej