Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Poszukujesz warsztatu specjalizującego się w naprawie samochodów z automatyczną skrzynią biegów? Interesuje Cię regeneracja wybranych części, wymiana oleju, a może gruntowna naprawa automatu? To zadania dla fachowca, któremu bez obaw oddasz swoje auto. Wielu kierowców boi się, że naprawa tego typu przekładni może wiązać się z dużymi kosztami, co nie zawsze jest prawdą. Jak więc wygląda ta kwestia w praktyce?

naprawa automatycznej skrzyni biegów

Koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów z reguły są dosyć spore, co wynika z wysokich cen części zamiennych. Dodatkowo czaso- i kosztochłonne jest samo rozebranie przekładni, które wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Niestety, na polskim rynku ciągle brakuje fachowców, którzy zajmują się takimi usługami kompleksowo.

Automatyczna skrzynia biegów jest najbardziej skomplikowanym podzespołem pojazdu i najczęściej stanowi aż jedną trzecią jego wartości. W przypadku starszych aut może się zdarzyć, że koszty naprawy przewyższą wartość całego samochodu. Nie zdziw się więc, kiedy usłyszysz wycenę na 5-7 tys. na początku spisz protokół przyjęcia pojazdu. Prawdziwy fachowiec przed dokonaniem wyceny, dokona kontroli komputerowej pojazdu, a także się nim przejedzie. Warto także mieć na uwadze, że sprowadzanie skrzyni z zagranicy nie zawsze się opłaca. Bardzo często są one w złym stanie i taki zakup to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Wiele osób szukając oszczędności decyduje się na sprowadzenie skrzyni. Przy szacunkowym koszcie 4-4,5 tys. zł trzeba doliczyć koszty wysyłki (ok. 100zł). Do tego dochodzi ponad tysiąc złotych za włożenie skrzyni i około sześćset za wymianę oleju. Po podliczeniu okazuje się, że niewiele oszczędzimy, a do tego nie będziemy mieli żadnej gwarancji na ten podzespół. Lepiej więc serwisować auto w profesjonalnym warsztacie i nie oszczędzać na tym. Najdroższe w naprawie są z reguły japońskie automaty, co wynika z cen części. Na ich obronę można jednak powiedzieć, że rzadko się psują.

Co najczęściej psuje się w automatach? Z reguły elektrozawory hydrauliczne, co wynika ze zbyt rzadkiej wymiany oleju. Koszt wymiany jednego to kilkaset złotych, ale często konieczna jest wymiana całego bloku sterującego, a to już ogromne obciążenie dla portfela. Jeśli już dojdzie do naprawy, trzeba też wymienić wszystkie uszczelki, co kosztuje od 300 do nawet 2 tys. zł.

Zawsze pamiętaj o wymianie oleju w automatycznej skrzyni biegów, a unikniesz kosztów napraw. Wielu mechaników niestety wprowadza w błąd użytkowników aut, twierdząc, że taka wymiana nie jest konieczna. Nie daj się zwieść i właściwie użytkuj swoje auto!

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza?...

więcej

Ile kosztuje naprawa zawieszenia pneumatycznego?

Ile kosztuje naprawa zawieszenia pneumatycznego?

Kluczem do oszacowania kosztów konkretnej naprawy zawieszenia pneumatycznego jest dokładne sprawdzenie całego układu i wyselekcjonowanie części, które nadają się do wymiany. Koszt usługi...

więcej

Audi A6 C6 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Audi A6 C6 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Żywotność zawieszenia pneumatycznego przewidziana jest na 10 lat lub na przebieg około 200 000 km. Jednak długość eksploatacji jest w dużej mierze uzależniona od jakości dróg na jakich użytkowane...

więcej

Czy warto kupować auto z zawieszeniem pneumatycznym?

Czy warto kupować auto z zawieszeniem pneumatycznym?

Zawieszenie pneumatyczne to rozwiązanie stosowane od lat głównie przez producentów marek premium, ale nie tylko. Jakie korzyści w codziennej eksploatacji daje? Czym różni się pneumatyka od...

więcej