Elektryk

Elektryka w Twoim aucie nie działa jak należy? Potrzebna będzie pomoc sprawdzonego fachowca, który rozpozna problem i szybko go rozwiąże. Elektryka samochodowa wymaga doświadczenia i wiedzy, więc naprawę silników elektrycznych, w tym dmuchaw, wentylatorów, czy podnoszenia szyb zostaw specjaliście. Montaż czujników parkowania, instalowanie zestawu głośnomówiącego? Takie czynności wymagają niezbędnego doświadczenia, które posiadają mechanicy w profesjonalnym warsztacie. Tym bardziej, że elektryka w aucie psuje się notorycznie. Co jednak szwankuje najczęściej?

1. Alternator

Jeżeli chodzi o awarię alternatora, najczęściej przyczyną są zużyte szczotki, uszkodzony regulator napięcia, uszkodzony mostek diodowy, zwarcie uzwojenia wirnika lub stojana. W każdym z tych przypadków trzeba wymontować i rozebrać alternator, jeżeli natomiast doszło do awarii elektryki, koniecznie trzeba podłączyć sprzęt diagnostyczny.

2. Akumulator

Za niedziałający akumulator mogą odpowiadać zanieczyszczone i skorodowane zaciski, niski poziom elektrolitu, rozładowanie lub zwarcie. W przypadku rozładowania wystarczy urządzenie podłączyć pod prostownik. W pozostałych przypadkach natomiast nie pozostaje nic innego, jak udać się do profesjonalnego warsztatu.

3. Reflektory główne

Jeśli nie działają reflektory, przyczyn może być wiele – przepalony bezpiecznik lub żarówka, uszkodzenie przekaźnika lub wyłącznika, albo przerwa w obwodzie. Z reguły uchybienia te można wyeliminować samemu, choć dostęp do niektórych elementów może być utrudniony.

4. Kierunkowskazy

Problem z kierunkowskazami wynika często z takich samych powodów, jak w przypadku reflektorów.

5. Wentylator chłodnicy

Awaria wentylatora chłodnicy często związana jest z przepalonym bezpiecznikiem lub uszkodzonym przekaźnikiem. Problem może tkwić także w wyłączniku termicznym lub silniku wentylatora. Sama naprawa nie jest bardzo trudna, jednak nie lada wyzwanie może stanowić dostęp do poszczególnych elementów – nierzadko trzeba zdemontować kratę wlotu powietrza i kratkę zderzaka.

6. Silnik wycieraczek

Kiedy wycieraczki nie chcą działać, przyczyną może być przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, wyłącznik, a nawet sam silnik lub przerwa w obwodzie. Spośród wymienionych najtrudniej jest zlokalizować tę ostatnią, a także wymienić silnik.

7. Rozrusznik

W przypadku awarii rozrusznika winowajcą może być uszkodzony wyłącznik elektromagnetyczny, zębnik ze sprzęgłem jednokierunkowym, zużyte szczotki lub łożyska, zwarcie, a także uszkodzenia elementów przekładni planetarnej. Do naprawy każdego z tych elementów trzeba niestety wyjąć i rozmontować rozrusznik, co nie jest zadaniem dla każdego. Najlepiej więc naprawę rozrusznika pozostawić specjaliście.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

 Jak dobrać żarówki do samochodu?

Jak dobrać żarówki do samochodu?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do samochodu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Żarówki mają szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. W tym okresie...

więcej

Alternator. Kupować, czy naprawiać.

Alternator. Kupować, czy naprawiać.

Aby podjąć właściwą decyzję - naprawiać alternator, czy kupować,należy brać pod uwagę następujące kryteria: cena i czas, jakość.

więcej

Radio samochodowe – jakie wybrać?

Radio samochodowe – jakie wybrać?

Współcześnie ma rozmaite możliwości i opcje – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. To już nie tylko odbieranie fal radiowych, ale także odtwarzanie własnej muzyki, czy DVD, a nawet nawigacja...

więcej

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

 Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w immobilizer. Często kierowcy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mają cos takiego w swoim aucie. Boleśnie jednak się o tym dowiadują, gdy...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz