Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Elektryk

Elektryka w Twoim aucie nie działa jak należy? Potrzebna będzie pomoc sprawdzonego fachowca, który rozpozna problem i szybko go rozwiąże. Elektryka samochodowa wymaga doświadczenia i wiedzy, więc naprawę silników elektrycznych, w tym dmuchaw, wentylatorów, czy podnoszenia szyb zostaw specjaliście. Montaż czujników parkowania, instalowanie zestawu głośnomówiącego? Takie czynności wymagają niezbędnego doświadczenia, które posiadają mechanicy w profesjonalnym warsztacie. Tym bardziej, że elektryka w aucie psuje się notorycznie. Co jednak szwankuje najczęściej?

1. Alternator

Jeżeli chodzi o awarię alternatora, najczęściej przyczyną są zużyte szczotki, uszkodzony regulator napięcia, uszkodzony mostek diodowy, zwarcie uzwojenia wirnika lub stojana. W każdym z tych przypadków trzeba wymontować i rozebrać alternator, jeżeli natomiast doszło do awarii elektryki, koniecznie trzeba podłączyć sprzęt diagnostyczny.

2. Akumulator

Za niedziałający akumulator mogą odpowiadać zanieczyszczone i skorodowane zaciski, niski poziom elektrolitu, rozładowanie lub zwarcie. W przypadku rozładowania wystarczy urządzenie podłączyć pod prostownik. W pozostałych przypadkach natomiast nie pozostaje nic innego, jak udać się do profesjonalnego warsztatu.

3. Reflektory główne

Jeśli nie działają reflektory, przyczyn może być wiele – przepalony bezpiecznik lub żarówka, uszkodzenie przekaźnika lub wyłącznika, albo przerwa w obwodzie. Z reguły uchybienia te można wyeliminować samemu, choć dostęp do niektórych elementów może być utrudniony.

4. Kierunkowskazy

Problem z kierunkowskazami wynika często z takich samych powodów, jak w przypadku reflektorów.

5. Wentylator chłodnicy

Awaria wentylatora chłodnicy często związana jest z przepalonym bezpiecznikiem lub uszkodzonym przekaźnikiem. Problem może tkwić także w wyłączniku termicznym lub silniku wentylatora. Sama naprawa nie jest bardzo trudna, jednak nie lada wyzwanie może stanowić dostęp do poszczególnych elementów – nierzadko trzeba zdemontować kratę wlotu powietrza i kratkę zderzaka.

6. Silnik wycieraczek

Kiedy wycieraczki nie chcą działać, przyczyną może być przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, wyłącznik, a nawet sam silnik lub przerwa w obwodzie. Spośród wymienionych najtrudniej jest zlokalizować tę ostatnią, a także wymienić silnik.

7. Rozrusznik

W przypadku awarii rozrusznika winowajcą może być uszkodzony wyłącznik elektromagnetyczny, zębnik ze sprzęgłem jednokierunkowym, zużyte szczotki lub łożyska, zwarcie, a także uszkodzenia elementów przekładni planetarnej. Do naprawy każdego z tych elementów trzeba niestety wyjąć i rozmontować rozrusznik, co nie jest zadaniem dla każdego. Najlepiej więc naprawę rozrusznika pozostawić specjaliście.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe są sprzętem niezbędnym podczas zimowej wyprawy w góry. Korzysta się z nich raczej rzadko, ale jeśli już to w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc wiedzieć jak to...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Jak przewozić narty w samochodzie?

Jak przewozić narty w samochodzie?

Przewożenie nart w samochodzie, to z pewnością dość duże wyzwanie logistyczne. Nic w tym dziwnego - przecież narty, to nie są "gadżety" które zajmują mało miejsca. Wręcz przeciwnie, mogą...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz