Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Blacharz, naprawy blacharskie

Miałeś stłuczkę i na karoserii Twojego auta pojawiły się wgniecenia lub pęknięcia? Potrzebna będzie naprawa blacharska w dobrym warsztacie samochodowym. Wyklepywanie, dopasowywanie i prostowanie elementów blacharskich najlepiej zlecić specjaliście z doświadczeniem. Co prawda, czynności tych można dokonać samemu, ale efekt może nie być zadowalający. Ile kosztuje naprawa blacharska i jak wygląda? Spójrz poniżej, a wszystkiego się dowiesz!

Wielu posiadaczy aut jest zdziwionych, że przy oddawaniu samochodu do naprawy blacharskiej nie otrzymuje od razu wyceny. W tym przypadku jednak jest to jak najbardziej uprawnione – często koszty robocizny można ocenić dopiero po rozebraniu auta. Jeśli więc poznałeś wstępną kwotę, musisz liczyć się z tym, że może się ona zwiększyć na twoją niekorzyść. Dotyczy to nie tylko pojazdów powypadkowych, ale także dotkniętych przez rdzę. Na cenę wpływ ma też miejsce usługi – w autoryzowanym serwisie w dużym mieście zapłacimy o wiele więcej, niż w małym, prowincjonalnym warsztacie.

Jeszcze przed naprawą ustal z mechanikiem zakres usługi. Jeśli kupno nowych elementów blacharskich wyjdzie cenowo porównywalnie z wyklepywaniem starych, zainwestuj w nie. Czasami jednak kupno oryginalnych części to drogi interes, warto wtedy pomyśleć o naprawie tego, co mamy. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Zawsze możesz też pomyśleć o częściach używanych, które można trafić w dobrym stanie i bez oznak korozji.

Naprawy blacharskiej można dokonać również samemu. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba kupić odpowiednie narzędzia do naprawy. W przypadku zbyt dużych uszkodzeń błotnika lub maski, najlepiej kupić element w tym samym kolorze. Odcień może się nieco różnić w zależności od stopnia zużycia, ale nie ma na to reguły.

W przypadku małych wgnieceń można sobie nietrudno poradzić samemu. Można w tym celu zakupić specjalne przyssawki do prostowania blach samochodowych, które choć nie dają idealnego efektu, to znacznie poprawiają wygląd auta. Jak to działa? Wystarczy zamontować przyssawkę na powierzchni otaczającej wgniecenie i poprzez dźwignię stworzyć podciśnienie, co „wyciąga” blachę. Niestety, często ślady po wgnieceniu pozostają – mimo to poprawa jest zauważalna. Metoda ta opłaca się zwłaszcza w przypadku starszych aut.

W przypadku zadrapań konieczne jest malowanie danego miejsca – dobór lakieru nie jest z reguły łatwym zadaniem. Co prawda można udać się do punktu dorabiającego lakiery samochodowe, jednak zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W przypadku malowania lepiej więc udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie przy pomocy dobrego sprzętu zostanie wykonana cała usługa. To o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie, niż samodzielne przeróbki.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz