Blacharz, naprawy blacharskie

Miałeś stłuczkę i na karoserii Twojego auta pojawiły się wgniecenia lub pęknięcia? Potrzebna będzie naprawa blacharska w dobrym warsztacie samochodowym. Wyklepywanie, dopasowywanie i prostowanie elementów blacharskich najlepiej zlecić specjaliście z doświadczeniem. Co prawda, czynności tych można dokonać samemu, ale efekt może nie być zadowalający. Ile kosztuje naprawa blacharska i jak wygląda? Spójrz poniżej, a wszystkiego się dowiesz!

blacharz

Wielu posiadaczy aut jest zdziwionych, że przy oddawaniu samochodu do naprawy blacharskiej nie otrzymuje od razu wyceny. W tym przypadku jednak jest to jak najbardziej uprawnione – często koszty robocizny można ocenić dopiero po rozebraniu auta. Jeśli więc poznałeś wstępną kwotę, musisz liczyć się z tym, że może się ona zwiększyć na twoją niekorzyść. Dotyczy to nie tylko pojazdów powypadkowych, ale także dotkniętych przez rdzę. Na cenę wpływ ma też miejsce usługi – w autoryzowanym serwisie w dużym mieście zapłacimy o wiele więcej, niż w małym, prowincjonalnym warsztacie.

Jeszcze przed naprawą ustal z mechanikiem zakres usługi. Jeśli kupno nowych elementów blacharskich wyjdzie cenowo porównywalnie z wyklepywaniem starych, zainwestuj w nie. Czasami jednak kupno oryginalnych części to drogi interes, warto wtedy pomyśleć o naprawie tego, co mamy. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Zawsze możesz też pomyśleć o częściach używanych, które można trafić w dobrym stanie i bez oznak korozji.

Naprawy blacharskiej można dokonać również samemu. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba kupić odpowiednie narzędzia do naprawy. W przypadku zbyt dużych uszkodzeń błotnika lub maski, najlepiej kupić element w tym samym kolorze. Odcień może się nieco różnić w zależności od stopnia zużycia, ale nie ma na to reguły.

W przypadku małych wgnieceń można sobie nietrudno poradzić samemu. Można w tym celu zakupić specjalne przyssawki do prostowania blach samochodowych, które choć nie dają idealnego efektu, to znacznie poprawiają wygląd auta. Jak to działa? Wystarczy zamontować przyssawkę na powierzchni otaczającej wgniecenie i poprzez dźwignię stworzyć podciśnienie, co „wyciąga” blachę. Niestety, często ślady po wgnieceniu pozostają – mimo to poprawa jest zauważalna. Metoda ta opłaca się zwłaszcza w przypadku starszych aut.

W przypadku zadrapań konieczne jest malowanie danego miejsca – dobór lakieru nie jest z reguły łatwym zadaniem. Co prawda można udać się do punktu dorabiającego lakiery samochodowe, jednak zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W przypadku malowania lepiej więc udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie przy pomocy dobrego sprzętu zostanie wykonana cała usługa. To o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie, niż samodzielne przeróbki.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej