Pobierz darmową aplikację mobilną

Bagażniki dachowe

Wybierasz się na wakacje z rodziną i potrzebujesz dodatkowej przestrzeni bagażowej? A może chcesz zabrać ze sobą rowery? Sprawdź ofertę polecanych sklepów i serwisów oferujących bagażniki dachowe i narciarskie, boksy oraz bazy pod fotelik samochodowy dla aut osobowych i dostawczych. Wybór jest ogromny! Zanim jednak przystąpisz do zakupu, dowiedz się, jak wygląda montaż i wytrzymałość konkretnego rozwiązania. W końcu chodzi nie tylko o przewożone rzeczy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo własnego auta.

Jeśli mimo wszystko brakuje ci miejsca na bagaże w aucie, możesz pomyśleć o kupnie bagażnika dachowego. Poza tym wiele form oferuje wynajem różnych rodzajów skrzyń, wraz z wszelkimi potrzebnymi mocowaniami. Nie należy jednak umieszczać w nim ciężkich przedmiotów, które znacząco mogłyby wpłynąć na środek ciężkości w aucie. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że bagażnik dachowy zwiększa opór powietrza i zużycie paliwa. Samochód całkowicie inaczej zachowuje się podczas jazdy, a droga hamowania znacząco się wydłuża. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź ciśnienie w ogumieniu i ustaw odpowiednią wysokość świecenia reflektorów. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów sprawdź stabilność mocowań dodatkowego bagażnika.

Boxy dachowe różnią się między sobą wielkością, ceną i sposobami montażu. Najtańsze odpowiedniki można zakupić już za 300 zł, najdroższe nawet za 7 tys. zł. Pojemność z reguły wynosi od 300 do 600 l. Droższe wersje z reguły są łatwiejsze w montażu i mają więcej zabezpieczeń przed kradzieżą.

Z kolej przy transporcie rowerów bardzo popularnym rozwiązaniem są uchwyty dachowe, dzięki którym rowery stoją na samochodzie. Za cenę 300-350 zł możemy spodziewać się uchwytu, który będzie stabilnie utrzymywał rower, a jednocześnie nie uszkodzi jego delikatnego lakieru. Najlepsze są wersje, przy których nie trzeba używać narzędzi. Postaw na uchwyty stalowe, które są o wiele bardziej wytrzymałe, niż te z aluminium.

Nie każdy samochód nadaje się do montowania na nim rowerów. W takim wypadku lepiej zdecydować się na uchwyty mocowane do haka holowniczego – nie musimy się wtedy martwić wysokością auta i łatwo zamontujemy rowery z tyłu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wjechania do garażu, razem z jednośladami. Warunkiem jest oczywiście posiadanie haka holowniczego.

Inną opcją związaną z hakiem jest powieszenie rowerów poprzez umocowanie ramy. Bagażnik taki szybko i łatwo się składa po ich zdjęciu, jednak nie są one już tak stabilne w trakcie jazdy. Jeśli nie posiadasz haka holowniczego, rozwiązaniem dla ciebie może być bagażnik mocowany na klapie auta. Rowery jadą wtedy z tyłu i wystają nieco poza obrys samochodu. Ostatecznie możesz również pokusić się o zwyczajne złożenie tylnych siedzeń, co znacznie powiększy bagażnik i tam umieścić rowery. Znacznie ograniczy to przestrzeń wewnątrz, ale za to rowery będą chronione przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Zasady jazdy z box-em dachowym

Zasady jazdy z box-em dachowym

Wyjazd na wakacje wiąże się z dużą ilością bagaży, które ciężko pomieścić w samochodzie, zwłaszcza kiedy jedzie się z całą rodziną. Na ratunek przychodzą wtedy bagażniki dachowe, które dodają...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Bagażnik rowerowy - jaki rodzaj wybrać?

Bagażnik rowerowy - jaki rodzaj wybrać?

Transport rowerów to niemały problem w przypadku małych samochodów. Naprzeciw oczekiwań wychodzą jednak liczni producenci, oferujący rozmaite typy bagażników rowerowych. Wybór nie jest wcale taki...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz