Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Wielokrotnie zakup samochodu na rynku wtórnym to dobra okazja do tego, aby w atrakcyjne cenie nabyć egzemplarz ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. Niezależnie od tego, jakiego samochodu szukamy, pośród sprzedawców samochodów w dalszym ciągu nie brakuje osób, którym zależy na szybkim sprzedaniu auta po zawyżonej cenie. Handlarze, ale i sprzedawcy prywatni, chwytają się różnych sposobów, aby ukryć usterki samochodu, a nawet sprzedać auto pochodzące z kradzieży. Jak zweryfikować taki samochód przed feralnym zakupem? Pomoże sprawdzenie historii pojazdu, do czego posłuży numer VIN.

Czym jest numer VIN?
VIN (z ang. Vehicle Identification Number) to charakterystyczny dla każdego samochodu Numer Nadwozia, który nadany jest przez producenta pojazdu w celu jego identyfikacji. Numer ten oparty jest na 17-znakowym zapisie i zgodnie z normą ISO składa się z trzech części:

  • WMI - tę część stanowią trzy znaki numeru VIN opisujące światowy symbol producenta
  • VDS - kolejne znaki (na ogół 5-6) po WMI, gdzie producenci kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu
  • VIS - numer seryjny auta (najczęściej 8 znaków licząc od końca numeru VIN), gdzie kodowane są rok i miejsce produkcji oraz numer serii pojazdu

Zanim możliwe będzie sprawdzenie VIN, wcześniej należy zidentyfikować sam numer. W pierwszej kolejności podczas rozmowy telefonicznej poprosić o niego należy kierowcę lub kierowców, jeśli wybieramy auto spośród kilku ogłoszeń. Tak jest najprościej, a wszelkie próby tłumaczenia właściciela, że nie ma takiej możliwości, powinny być powodem do zakończenia rozmowy, gdyż taki sprzedawca na pewno ma coś do ukrycia.

Tym bardziej że ze znalezieniem numeru VIN auta żadnego problemu być nie może. Znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym pod literą E. Numer VIN wybity jest też na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu po stronie kierowcy lub znajdującym się po tej samej stronie słupku bocznym. Zawsze numer VIN sprawdzić trzeba jednak w co najmniej dwóch miejscach. Zdarzyć się bowiem może, że na niektórych elementach został on w niecnym celu zmieniony.

 

Jakie informacje pozwala zweryfikować raport VIN?
Skoro zakup samochodu używanego niesie w sobie duże ryzyko, które zmniejszyć można przez sprawdzenie VIN, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie dane skrywa Vehicle Identification Number.

Co w związku z tym zawiera taki raport? Podstawowe znajdujące się w nim dane, to informacje dotyczące miejsca czy roku produkcji. W raporcie VIN znaleźć można także dane techniczne oraz fabryczne wyposażenie. Jest to o tyle istotne, że pozwala sprawdzić, jak wyposażone było takie auto, kiedy zjeżdżało z linii produkcyjnej. Wszelkie braki czy dodatkowe elementy, które nie pochodzą z danego modelu, mogą i powinny budzić niepokój.

Obecnie notorycznie przekręca się też liczniki przebiegu, co dotyczy nie tylko samochodów sprzedawanych w Polsce, ale też aut importowanych. Sprzedawcy podejmują się tego czynu ze względu na wyższą wartość auta. Samochody o mniejszym przebiegu cenią się wyżej. Poza tym istnieje przekonanie, że auta mające na liczniku 200 tys. km lub więcej, są tak wyeksploatowane, że ich zakup jest nieopłacalny. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakich warunkach takie auto było użytkowane i jakie interwały czasowe miał jego serwis, ale zakup pojazdu z dużym przebiegiem to znacznie większe ryzyko.

W końcu sprzedawcy nie informują potencjalnych nabywców o większych i tych mniejszych usterkach. Zdarza się, że samochód jest sprzedawany jako bezwypadkowy, pomimo że w przeszłości brał udział w stłuczce lub poważniejszym wypadku, co negatywnie przekłada się na jego konstrukcję. Obecnie możliwości, jakie mają mechanicy, blacharze i lakiernicy, pozwala im przywrócić taki pojazd do dobrego stanu wizualnego, ukrywając jego wypadkową przeszłość. Historia Pojazdu zawiera w sobie takie zdarzenia, a więc fakt ewentualnego wypadku jest tu udokumentowany.

Jednak z dużym ryzykiem wiąże się nie tylko zakup auta wypadkowego. Negatywnie na konstrukcję mogą wpływać tzw. przekładki, co tyczy się samochodów z Wielkiej Brytanii, które mają przełożoną kierownicę i inne elementy, przez co przystosowuje się je do ruchu prawostronnego.

Oczywiście usterki ukrywane przez sprzedawców, nie muszą być tak poważne i sprowadzać się do osłabienia konstrukcji. Ukrywane, a wcześniej dobrze maskowane są też wszelkie usterki lakiernicze, a w tym obtarcia czy rysy. To samo tyczy się też prac wewnątrz kabiny, gdzie dokonuje się wymiany plastikowych elementów na części nowsze, odpowiadające — często sfałszowanemu — stanowi drogomierza.

Kupując samochód używany, zachodzi też ryzyko nabycia auta pochodzącego z kradzieży. Tu również pomaga raport historii pojazdu. Sprawdzenie VIN, np. na www.autobaza.pl, pozwala sprawdzić dany egzemplarz w bazach kradzieżowych. Co istotne weryfikowane są pojazdy zgłoszone jako kradzione w Europie, a nawet Stanach Zjednoczonych. Warto w tym miejscu tylko przypomnieć, że strata samochodu, a w tym samym wydanej na auto gotówki, to najmniejszy problem oszukanego nabywcy. Co gorsza, może mieć on również problemy karne, włącznie z oskarżeniem o paserstwo.

Paserstwo może być umyślne lub nieumyślne i być karane jako wykroczenie bądź przestępstwo. Nawet w sytuacji, kiedy nowy właściciel nie wiedział, że auto pochodzi z kradzieży, podlega on karze z tytułu wykroczenia nieumyślnego (art. 122 § 2 Kodeksu wykroczeń), co skończyć się może grzywną do 1500 złotych lub w najlepszym wypadku naganą. Z kolei paserstwo jako nieumyślne przestępstwo karane jest z Kodeksu karnego (art. 292 § 1 Kodeksu karnego) i zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 

Raport VIN a wartość samochodu
Nie ulega więc wątpliwości, że sprawdzenie VIN pozwala dowiedzieć się o interesującym nabywcę samochodzie mnóstwa kluczowych informacji. Między innymi tych odnoszących się do jego stanu technicznego, ale też legalności. W końcu nie zapominajmy, że dostęp do tak wielu różnych, a jakże ważnych informacji, przynajmniej w przybliżeniu pozwala również obliczyć wartość takiego samochodu. Porównując parametry z ogłoszenia z wynikającym z raportu VIN stanem faktycznym, można w łatwy sposób zweryfikować cenę takiego auta, a w razie jakichś wyraźnych odstępstw, zacząć ją negocjować. Mając przy sobie wyraźny dowód w formie raportu, jest to znacznie prostsze, gdyż wszelkie argumenty są po stronie potencjalnego nabywcy.

 

 

 

 

 

Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Fiat Panda II - Cena wymiany tarcz hamulcowych

Fiat Panda II - Cena wymiany tarcz hamulcowych

  Fiata Pande drugiej generacji produkowano w latach 2003 - 2012. Jest to model auta zaklasyfikowanego do segmentu B (klasa miejska). W porównaniu do swojego poprzednika o prostej konstrukcji, Panda II przeszła modernizację techniczną jak i stylistyczną. Auto przeszło dwa faceliftingi, w...

więcej

Opel Vectra C - Cena wymiany filtra paliwa

Opel Vectra C - Cena wymiany filtra paliwa

 Produkcję Opel Vectra C rozpoczęto w 2002 roku, a zakończono sześć lat później w roku 2008. Był to kolejny udany, a zarazem bardzo popularny rodzinny model Opla. W 2005 roku samochód przeszedł facelifting. W ofercie do wyboru było aż 18 silników benzynowych od 1.6 100KM, aż po silnik 3.2...

więcej

Seat Toledo III - Cena wymiany filtra powietrza

Seat Toledo III - Cena wymiany filtra powietrza

 Seat Toledo III został po raz pierwszy zaprezentowany w 2004 roku. Pojazd zaliczany jest do segmentu samochodów typu C. Toledo III w porównaniu do drugiej generacji ponowanie zmieniło swoją stylistykę. Wyszukane kształy sprawiają, że cieżko zaklasyfikować nadwozie do konkretnego typu....

więcej

Ford Focus (Mk1, Mk2, Mk3) - Cena wymiany alternatora

Ford Focus (Mk1, Mk2, Mk3) - Cena wymiany alternatora

 Focus to auto osobowe klasy kompakt produkowane przez amerykańską Ford. Jego produkcja rozpoczęła się w 1998 wydając na świat Forda Focus Mk1. Auto jak na swój czas miało bardzo futurystyczne linie nadwozia i deski rozdzielczej. Produkcja Focusa trwa do dzisiaj w czwartej generacji Mk4....

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat