Co zrobić, gdy ślizgają się biegi w ASB podczas przyspieszania?

Automatyczna skrzynia biegów do swojej pracy musiała zostać wyposażona w wiele współpracujących elementów, to też wszelkie usterki z nieprawidłową pracą mogą mieć różne źródła. Najczęściej jest to niski poziom oleju przekładniowego, jego zabrudzenie i zużycie, wycieki, a także zużyte koła zębate biegów czy uszkodzony konwerter. Awarie automatycznej skrzyni biegów bywają bardzo drogie w naprawie, dlatego lepiej nie bagatelizować objawów usterki.

 

Znajdź warsztat i umów naprawę ASB

Przeglądaj 1544562 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ ASB

Gdy kierowca wciska pedał przyspieszenia, a skrzynia biegów ustawiona jest w pozycji D, samochód powinien zacząć płynnie przyspieszyć. Tak sytuacja wygląda w poprawnie działającej automatycznej skrzyni biegów. Jeżeli zauważysz, że Twój samochód zachowuje się inaczej, skrzynia ślizga się i samochód nie przyspiesza prawidłowo, lepiej jak najszybciej znajdź źródło usterki.

Jak to działa:

Skrzynia biegów to kompletny system składający się z wielu komponentów. Dotyczy to zarówno skrzyń automatycznych jak i manualnych. W kontekście ślizgania się biegów, problem dotyczy głównie automatycznych skrzyń biegów, dlatego to ich będzie dotyczył opis usterki. W przypadku skrzyń manualnych, wszelkie objawy ślizgania się powodowane są przez zużyte sprzęgło, które podlega wymianie.

W automatycznej skrzyni biegów wszystko musi współgrać ze sobą, aby poprawnie przenosić moc i napędzać samochód. Poziom oleju w skrzyni biegów musi być prawidłowy (jego brak może powodować ślizganie), a sam olej powinien być czysty. W skrzyni znajduje się także zestaw sprzęgieł, które muszą być załączane w odpowiednim momencie. Z biegiem czasu synchronizatory łączące odpowiednie biegi także ulegają zużyciu.

Jeżeli opiłki lub zanieczyszczenia zatkają układ, lub zablokują filtr oleju, skrzynia biegów nie ma prawa pracować poprawnie.

olej do automatycznej skrzyni biegów

Przyczyny usterki:

  • Niski poziom oleju w skrzyni - właściciele automatycznych skrzyń biegów słyszą o tym na każdym kroku. Bardzo ważna jest regularna wymiana i kontrolowanie poziomu oleju w skrzyni, ponieważ w przeciwieństwie do skrzyni manualnej, tutaj wykonuje on bardzo ciężką pracę. Jeżeli skrzynia się ślizga, lub wydaje dziwne dźwięki, sprawdź poziom oleju. Jazda ze zbyt niskim poziomem spowoduje kolejne uszkodzenia, a nawet przegrzanie skrzyni.
  • Przepalony, brudny olej - poza odpowiednim poziomem oleju w skrzyni, ważna jest także jego jakość. Z biegiem czasu ulega zużyciu, i tak jak olej silnikowy podlega okresowej wymianie. W przeciwnym razie stopień jego zabrudzenia osiągnie niebezpiecznie wysoki poziom.
  • Wyciek oleju - efekt jest dokładnie ten sam jak w przypadku jazdy z niskim poziomem oleju. Tutaj jednak wskazywany jest powód usterki, która może leżeć właśnie w wycieku. Wycieki mogą być minimalne, jak również znaczących rozmiarów, które w krótkim czasie opróżnią skrzynię biegów z potrzebnego do pracy oleju.
  • Zużyte koła zębate biegów - jeżeli posiadasz samochód z dużym przebiegiem, a skrzynia biegów nigdy nie była wymieniana, może się okazać, że zwyczajnie uległa już zużyciu. Nawet regularnie serwisowane skrzynie biegów z czasem ulegają zużyciu. Poprawny serwis jedynie wydłuża ich trwałość.
  • Uszkodzone synchronizatory - synchronizatory odpowiadają za załączanie poszczególnych biegów. Z biegiem czasu (szczególnie gdy nie jest zachowany odpowiedni poziom oleju) ulegają zużyciu. Jeżeli poziom zużycia będzie zbyt dużo, w efekcie odczuwalne będzie ślizganie się skrzyni biegów.
  • Uszkodzony konwerter - konwerter odpowiada za przekazanie energii z silnika do skrzyni biegów. Działa on w oparciu o olej przekładniowy, zatem także tutaj zbyt niski poziom oleju będzie powodował uszkodzenia. Uszkodzenie konwertera również może powodować ślizganie się skrzyni biegów.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza działanie skrzyni biegów podczas jazdy próbnej, oraz podłącza komputer diagnostyczny do samochodu za pomocą złącza OBD II, w poszukiwaniu ewentualnych błędów. Dalszy ciąg usuwania usterki zależy już od zdiagnozowanej przyczyny.

Jak to jest ważne?

Jeżeli odczuwalne jest ślizganie skrzyni biegów, należy jak najszybciej zidentyfikować problem. Nawet jeżeli jest to spowodowane zbyt niskim poziomem oleju, może w krótkim czasie zmienić się w poważne uszkodzenie skrzyni biegów.
 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ