Telematyka w OC a młody kierowca

Składki OC dla młodych kierowców są dużo wyższe w porównaniu z ceną polis oferowanych doświadczonym kierowcom. Dlatego coraz częściej myśli się o wprowadzeniu technologii telematycznej pozwalającej na naliczaniu zniżek w OC. Czy i w jaki sposób mieliby skorzystać na tym młodzi kierowcy? Dowiedz się więcej.

OC dla młodych kierowców w porównywatce Rankomat.pl bywa tańsze nawet o 50, proc. Mimo to stawki polisy są bardzo wysokie. Szacuje się, że osoby młode i niedoświadczone płacą nawet 153 proc. więcej niż pozostali kierowcy. Wcale jednak tak być nie musi.


Telematyka, czyli co?


Telematyka to złożony system pozwalający na naliczanie zniżek w OC w odniesieniu do stylu jazdy i przestrzegania przez kierowców przepisów drogowych. Monitorowanie tych parametrów w czasie rzeczywistym dawałoby dość realny pogląd na temat zachowania konkretnego kierowcy na drodze.


Dzięki systemom telematycznym możliwe jest m.in. mierzenie prędkości, przyspieszenia, intensywności hamowania. Ponadto system uwzględnia porę dnia, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu – wszystko po to, aby wyniki monitorowania były jak najbardziej precyzyjne.


Jak telematyka wpłynie na obniżenie OC dla młodych kierowców?


Przyczyna wysokich składek OC dla młodych kierowców jest jedna – to duże ryzyko ubezpieczeniowe, jakie ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że – zgodnie ze statystykami policyjnymi – to młodzi i niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Spowodowane jest to m.in. brawurowym zachowaniem, nieumiejętnością szybkiego reagowania na nagłe sytuacje na drodze czy brakiem zdolności przewidywania zachowań pojazdu.


Oczywiście nie można generalizować, ponieważ nie wszyscy młodzi kierowcy jeżdżą nieostrożnie. Jednak jako że towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą na ryzyko ubezpieczeniowe przez pryzmat ogółu, osoby te – poprzez płacenie wysokich składek – muszą ponosić konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania innych kierowców. Telematyka ma to wszystko zmienić, ponieważ – dzięki monitorowaniu konkretnej osoby – na podstawie stylu jazdy będzie można przyznawać zniżki / zwyżki adekwatne do faktycznego ryzyka ubezpieczeniowego.


Czy takie rozwiązanie podoba się młodym kierowcom? Jak wynika z przeprowadzonych sondaży, nawet 60 proc. osób w wieku 25-34 lata zgodziłoby się na monitorowanie stylu jazdy w zamian za zniżki oferowane przez ubezpieczyciela.


Na razie nie wiadomo, czy i kiedy wszyscy ubezpieczyciele zaproponują swoim klientom takie rozwiązanie. Do tego czasu nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać najtańsze ubezpieczenia samochodu na Rankomat.pl.

 


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy samochód podskakuje i buja podczas jazdy?

Co zrobić, gdy samochód podskakuje i buja podczas jazdy?

Bujanie i podskakiwanie samochodu podczas jazdy pochodzi bezpośrednio z podwozia samochodu. Przyczyną takiego zachowania mogą być uszkodzone amortyzatory, uszkodzona kolumna zawieszenia, zbyt wysokie ciśnienie powietrza w kołach, bąble na oponach czy zwihrowane tarcze hamulcowe. Jazda...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika