Co zrobić, gdy silnik ciężko odpala?

Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.

Posiadanie samochodu w którym występuje problem z uruchomieniem silnika to niewątpliwie niekomfortowa sytuacja. O ile problem z odpaleniem silnika nie  może  może może może może może  zagraża życiu, to skutecznie uniemożliwia sprawne poruszanie się. Jest wiele czynników wpływających na trudne uruchomienie silnika. Od problemów natury elektrycznej, po układ paliwowy, czy nawet rozrusznik. Znalezienie źródła problemów może wymagać pewnych poszukiwań. Brak należytej uwagi związanej z wystepującą usterką może doprowadzic do większych uszkodzeń.

 

Jak to działa:

Aby uruchomić silnik należy zakręcić wałem korbowym z odpowiednią prędkością, pozwalającą na zassanie mieszanki paliwa i powietrza, sprężenie oraz zapłon.

Rozrusznik jest elektrycznym silnikiem, który obraca wałem korbowym w celu uruchomienia silnika. Posiada on małe koło zębate, które współpracuje z zębami umieszczonymi na kole zamachowym. Załączany jest on tylko w momencie uruchamiania silnika.

Rozrusznik do pracy potrzebuje prądu, który pobiera z akumulatora. Do sterowania jego pracą używana jest stacyjka z kluczykiem. Po przekręceniu kluczyka w celu uruchomienia samochodu, zasilanie zostaje doprowadzone do rozrusznika, a ten porusza kołem zamachowym. Jeżeli podczas takich prób nie następuje żadna reakcja, lub proces kręcenia odbywa się bardzo wolno, uszkodzony może być właśnie rozrusznik.

akumulator

Dlaczego silnik ciężko odpala?

  • Awaria rozrusznika - z biegiem czasu rozrusznik ulega zużyciu i może przestać poprawnie działać. Jeżeli to on okaże się powodem problemów z uruchomieniem silnika, będzie należało go wymienić. Jeżeli wał się kręci, problemu należy szukać gdzieś indziej. Problem może doytyczyć rozrusznika, gdy po przekręceniu kluczyka nie wydarzy się nic, lub rozruch będzie powolny.
  • Przerwa w przewodach przekaźnika - wiązka kabli pomiędzy akumulatorem, a rozrusznikiem może ulec uszkodzeniu. Spowoduje to przerwanie pracy rozrusznika i uniemożliwienie uruchomienia silnika.
  • Niski poziom lub rozładowany akumulator - rozrusznik do pracy potrzebuje prądu z akumulatora. Jeżeli akumulator jest rozładowany, lub osłabiony, może niemieć wystarczającej mocy do zasilenia rozrusznika. Jeżeli jest to możliwe, należy podładować akumulator, lub wymienić w przypadku uszkodzenia.

Może się także okazać, że bieguny akumulatora są zaśniedziałe i nieprzewodzą poprawnie prądu. Należy także sprawdzić zamocowanie klem i ich czystość.

  • Uszkodzona stacyjka - z biegiem czasu stacyjka się wyrabia i jest częstym powodem trudności w uruchomieniu silnika. Jeżeli stacyjka robi się gorąca, wskazuje to na problem z jej okablowaniem. Może ona także ulec całkowitemu uszkodzeniu i będzie wymagała wymiany.
  • Awaria pompy paliwa - jeżeli silnik nie będzie otrzymywał wystarczającej ilości paliwa, wystąpią problemy z jego uruchomieniem. Pompa paliwa odpowiada za przepompowanie paliwa ze zbiornika do wtryskiwaczy, więc jeżeli nie będzie ona w pełni sprawna, silnik będzie ciężko uruchomić. W najgorszym wypadku w ogóle nie odpali.
  • Zużyte świece zapłonowe - świece wytrwarzają iskrę, która zapala mieszankę paliwowo-powietrzną. Zużyte świece są jedną z przyczyn utrudnionego rozruchu silnika. Wraz z zużyciem się elektrod na świecy, zwiększa się odległość jaką musi pokonać iskra. Może to wydłużyć czas kręcenia wałem, zanim nastąpi zapłon i prawidłowa praca silnika.
  • Zapchany filtr paliwa - zanieczyszczenia w filtrze paliwa mogą skutecznie utrudnić uruchamianie silnika. Filtr taki będzie miał ograniczoną przepustowość paliwa, przez co niewystarczająca jego ilość dostanie się do wtryskiwaczy, powodując problemy z odpaleniem.
  • Zanieczyszczone paliwo - tankowanie na niepewnych stacjach paliw może doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika z uwagi na zanieczyszczone paliwo. Może też dojść do sytuacji, że paliwo jest dobre jakościowo, ale przez jego małą ilość w zbiorniku dochodzi do wytącenia wody z powietrza. Woda, która dostanie się z paliwem do silnika może wyrządzić duże szkody.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza rozrusznik, akumulator, przewody i inne odpowiedzialne za rozruch elementy. Zaliczają się do nich także świece, pompa i filtr paliwa i inne. 

Jak to jest ważne?

Problemu z uruchomieniem samochodu nie powinno się lekceważyć, ponieważ jak w większości przypadków, zwłoka pogłębia problem, zwiększając ostateczny koszt naprawy.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

 Konieczność pompowania pedału hamulca jest oznaką poważnej usterki układu hamulcowego. Kierowca powinien mieć możliwość natychmiastowego zatrzymania samochodu, a problem z pompowaniem pedału może być spowodowany zapowietrzonym układem, awarią pompy hamulcowej, czy niewłaściwy stan i poziom...

więcej

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Nagła głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika może sygnalizować jego poważny problem. W większości przypadków niedomagania silnika objawiają się m.in. dudnieniem czy stukami. Spowodowane może być to tak błachą przyczyną jak zużyte świece zapłonowe, a także poważniejszymi jak uszkodzony tłumik...

więcej

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Gdy temperatura na zewnątrz spada, temperatura wewnątrz kabiny utrzymywana jest przez układ ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie nie działa poprawnie, oznacza to pewne zagrożenie i to nie ze względu na komfort podróżowania, a np. na same zdolności fizyczne człowieka. Poza utrudnieniem w kierowaniu...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę