Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że bez względu na cenę jaką za nią płacimy, naprawa auta będzie na najwyższym poziomie. Niestety, raczej nie będzie...

 

AC dobrowolne, czyli zmienne warunki ubezpieczenia

Ochrona autocasco obejmuje szkody powstałe wskutek zdarzeń losowych, polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży naszego pojazdu. Nie są to jednak zawsze takie same zdarzenia i nie ma standardowego rozliczenia szkody. Umowę AC zawieramy dobrowolnie, na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) wybranego towarzystwa. Często nie mamy o tym pojęcia. Wcale nie czytamy OWU albo sięgamy po nie po fakcie – aby sprawdzić dlaczego otrzymaliśmy tak małe (lub nawet żadne!) odszkodowanie.

Tanie autocasco? A jaka likwidacja szkody?

Najprościej mówiąc, polisa AC to umowa, która hołduje zasadzie: chcesz większą ochronę pojazdu - zapłać więcej. Jeśli szukamy taniej polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe pójdzie nam na rękę, ale my również musimy „dać coś od siebie”. Sprawiedliwe podejście do sprawy? Bardzo. Pod warunkiem, że zostaliśmy dokładnie poinformowani o tym, na jakie ustępstwa się zgadzamy.

Obniżasz cenę AC, dopłacasz po szkodzie

W przypadku bardzo taniego autocasco sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia to konieczność. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Autocasco w wersji mini, czyli polisa z wyłączeniami

W warunkach ubezpieczenia AC znajdziemy nie tylko standardowe wyłączenia od ochrony, np. po celowym uszkodzeniu pojazdu, prowadzeniu pod wpływem alkoholu czy przy rażącym niedbalstwie. Jest w nich znacznie więcej zapisów, które pozbawiają właściciela prawa do odszkodowania lub jego części. Czytajmy OWU, aby wiedzieć dokładnie od czego i na jakich zasadach będzie chroniony nasz samochód – mówi Marcin Szermański, specjalista w internetowej porównywarce ubezpieczeń  rankomat.pl  – Sprawdźmy koniecznie, czy tanie ubezpieczenie nie wynika np. z wyłączenia ochrony kradzieży pojazdu lub innych sytuacji, na których objęciu bardzo nam zależy.

Amortyzacja części

Wszystkie elementy samochodu ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Gdy w trakcie naprawy z AC konieczna jest ich wymiana, używa się części nowych. Aby na tym nie tracić, większość ubezpieczycieli stosuje tzw. amortyzację - pomniejsza się wartość elementu wymienianego. Tym samym - wypłaca niższe odszkodowanie. Amortyzację określa się procentowo, według wieku auta (im starsze – tym drożej). Jej wartość zapisana jest w OWU zakładu ubezpieczeń. Uwaga! Rozbieżności pomiędzy wielkością amortyzacji są bardzo duże. W jednej firmie może ona wynieść ponad 20% dla samochodu nie starszego niż jeden rok, w innej natomiast zostanie zniesiona dla aut do 4 lat. Z powodu amortyzacji części najwięcej stracą właściciele pojazdów powyżej 6 lat – potrącenie może sięgać nawet 65%. Warto więc przemyśleć dopłatę do polisy AC bez amortyzacji części.

Udział własny

Wprowadzenie do AC udziału własnego oznacza pomniejszenie należnego świadczenia o określony procent lub kwotę umowną. Polisa będzie tańsza, ale musimy uważać szczególnie na procentowy udział własny – przy dużym rozmiarze szkody może on okazać się dla nas sporym obciążeniem finansowym.

Sposób likwidacji szkody

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje nam wybór sposobu likwidacji szkody tylko podczas zawierania umowy. Możemy zdecydować się na wariant: kosztorys (wypłata odszkodowania „do ręki”) lub warsztat (naprawa auta bezgotówkowa w warsztacie współpracującym lub autoryzowanym). Wybieramy także rodzaj zastosowanych części (oryginały lub zamienniki).

Zazwyczaj tańsza dla ubezpieczyciela opcja rozliczenia szkody (np. kosztorys z zastosowaniem cen zamienników i amortyzacją) oznacza dla nas tańszą polisę, ale też bardziej skomplikowane i narażone na straty przywrócenie auta do poprzedniego stanu.

Sekret taniego AC? Tylko świadomy wybór!

Nie sposób przedstawić wszystkich czynników, które wpływają na koszt ubezpieczenia autocasco. Jest ich naprawdę wiele, np. wartość pojazdu, miejsce zamieszkania, parkowania, ilość zabezpieczeń antykradzieżowych, wyposażenie dodatkowe, zniżki... Wszystkie są po to, aby ubezpieczyciel jak najdokładniej określił ryzyko związane z ubezpieczeniem naszego pojazdu i na tej podstawie przedstawił nam jak najlepszą ofertę. Każdy zrobi to według własnych zasad i powalczy o nas inną ceną – mniej lub bardziej atrakcyjną.

Przed nami więc trudne wyzwanie - musimy znaleźć AC najtańsze z możliwych, ale takie, które zapewni nam najlepszą ochronę, zgodną z naszymi potrzebami. Jak tego dokonać? Najlepiej porównać propozycje wielu ubezpieczycieli. Najszybciej zrobimy to korzystając z  kalkulatora OC AC rankomat.pl, który umożliwia obliczenie wysokości składek OC AC i porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Ponadto, dzięki kalkulatorowi będziemy mogli sprawdzić zakres ubezpieczenia i szczegóły każdej oferty.

 


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co to jest ABS i jak działa w samochodzie

Uklad ABS, z j. ang. Anti-Lock Breaking System zapobiega blokowaniu kół pojazdu podczas hamowania. Został stworzony po to aby umożliwiać jednoczesne hamowanie (szczególnie gwałtowne) z możliwością kierowania pojazdem. W samochodach osobowych jest stosowany od lat 70. ubiegłego wieku, a od 1 maja...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?