Kup ubezpieczenie assistance

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że bez względu na cenę jaką za nią płacimy, naprawa auta będzie na najwyższym poziomie. Niestety, raczej nie będzie...

 

AC dobrowolne, czyli zmienne warunki ubezpieczenia

Ochrona autocasco obejmuje szkody powstałe wskutek zdarzeń losowych, polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży naszego pojazdu. Nie są to jednak zawsze takie same zdarzenia i nie ma standardowego rozliczenia szkody. Umowę AC zawieramy dobrowolnie, na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) wybranego towarzystwa. Często nie mamy o tym pojęcia. Wcale nie czytamy OWU albo sięgamy po nie po fakcie – aby sprawdzić dlaczego otrzymaliśmy tak małe (lub nawet żadne!) odszkodowanie.

Tanie autocasco? A jaka likwidacja szkody?

Najprościej mówiąc, polisa AC to umowa, która hołduje zasadzie: chcesz większą ochronę pojazdu - zapłać więcej. Jeśli szukamy taniej polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe pójdzie nam na rękę, ale my również musimy „dać coś od siebie”. Sprawiedliwe podejście do sprawy? Bardzo. Pod warunkiem, że zostaliśmy dokładnie poinformowani o tym, na jakie ustępstwa się zgadzamy.

Obniżasz cenę AC, dopłacasz po szkodzie

W przypadku bardzo taniego autocasco sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia to konieczność. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Autocasco w wersji mini, czyli polisa z wyłączeniami

W warunkach ubezpieczenia AC znajdziemy nie tylko standardowe wyłączenia od ochrony, np. po celowym uszkodzeniu pojazdu, prowadzeniu pod wpływem alkoholu czy przy rażącym niedbalstwie. Jest w nich znacznie więcej zapisów, które pozbawiają właściciela prawa do odszkodowania lub jego części. Czytajmy OWU, aby wiedzieć dokładnie od czego i na jakich zasadach będzie chroniony nasz samochód – mówi Marcin Szermański, specjalista w internetowej porównywarce ubezpieczeń  rankomat.pl  – Sprawdźmy koniecznie, czy tanie ubezpieczenie nie wynika np. z wyłączenia ochrony kradzieży pojazdu lub innych sytuacji, na których objęciu bardzo nam zależy.

Amortyzacja części

Wszystkie elementy samochodu ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Gdy w trakcie naprawy z AC konieczna jest ich wymiana, używa się części nowych. Aby na tym nie tracić, większość ubezpieczycieli stosuje tzw. amortyzację - pomniejsza się wartość elementu wymienianego. Tym samym - wypłaca niższe odszkodowanie. Amortyzację określa się procentowo, według wieku auta (im starsze – tym drożej). Jej wartość zapisana jest w OWU zakładu ubezpieczeń. Uwaga! Rozbieżności pomiędzy wielkością amortyzacji są bardzo duże. W jednej firmie może ona wynieść ponad 20% dla samochodu nie starszego niż jeden rok, w innej natomiast zostanie zniesiona dla aut do 4 lat. Z powodu amortyzacji części najwięcej stracą właściciele pojazdów powyżej 6 lat – potrącenie może sięgać nawet 65%. Warto więc przemyśleć dopłatę do polisy AC bez amortyzacji części.

Udział własny

Wprowadzenie do AC udziału własnego oznacza pomniejszenie należnego świadczenia o określony procent lub kwotę umowną. Polisa będzie tańsza, ale musimy uważać szczególnie na procentowy udział własny – przy dużym rozmiarze szkody może on okazać się dla nas sporym obciążeniem finansowym.

Sposób likwidacji szkody

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje nam wybór sposobu likwidacji szkody tylko podczas zawierania umowy. Możemy zdecydować się na wariant: kosztorys (wypłata odszkodowania „do ręki”) lub warsztat (naprawa auta bezgotówkowa w warsztacie współpracującym lub autoryzowanym). Wybieramy także rodzaj zastosowanych części (oryginały lub zamienniki).

Zazwyczaj tańsza dla ubezpieczyciela opcja rozliczenia szkody (np. kosztorys z zastosowaniem cen zamienników i amortyzacją) oznacza dla nas tańszą polisę, ale też bardziej skomplikowane i narażone na straty przywrócenie auta do poprzedniego stanu.

Sekret taniego AC? Tylko świadomy wybór!

Nie sposób przedstawić wszystkich czynników, które wpływają na koszt ubezpieczenia autocasco. Jest ich naprawdę wiele, np. wartość pojazdu, miejsce zamieszkania, parkowania, ilość zabezpieczeń antykradzieżowych, wyposażenie dodatkowe, zniżki... Wszystkie są po to, aby ubezpieczyciel jak najdokładniej określił ryzyko związane z ubezpieczeniem naszego pojazdu i na tej podstawie przedstawił nam jak najlepszą ofertę. Każdy zrobi to według własnych zasad i powalczy o nas inną ceną – mniej lub bardziej atrakcyjną.

Przed nami więc trudne wyzwanie - musimy znaleźć AC najtańsze z możliwych, ale takie, które zapewni nam najlepszą ochronę, zgodną z naszymi potrzebami. Jak tego dokonać? Najlepiej porównać propozycje wielu ubezpieczycieli. Najszybciej zrobimy to korzystając z  kalkulatora OC AC rankomat.pl, który umożliwia obliczenie wysokości składek OC AC i porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Ponadto, dzięki kalkulatorowi będziemy mogli sprawdzić zakres ubezpieczenia i szczegóły każdej oferty.

 


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie - od tego w dużej mierze zależą wszelkie możliwe uszkodzenia. Zanim więc wybierzesz odpowiednie...

więcej

Jakie są metody odgrzybiania klimatyzacji?

Jakie są metody odgrzybiania klimatyzacji?

Świat jest pełen samochodów, a miłośników motoryzacji z każdym rokiem będzie przybywać. We współczesnym świecie nieodłącznym elementem prawie każdego auta jest klimatyzacja. Trudno jest sobie wyobrazić jej brak, zwłaszcza że bezsprzecznie ma pozytywny wpływ na jakość podróżowania samochodem -...

więcej

Wymiana szyb samochodowych – kiedy jest konieczna?

Wymiana szyb samochodowych – kiedy jest konieczna?

W zależności od panujących warunków atmosferycznych, szyby samochodowe są narażone na różne rodzaje uszkodzeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ najmniejszy ubytek może doprowadzić do sporych kosztów w warsztacie. W wielu przypadkach szyby można naprawić, ale należy szybko reagować. Kiedy więc...

więcej

Awaria na drodze

Awaria na drodze

Jazda samochodem wiąże się nie tylko z możliwością szybkiego i wygodnego dotarcia do wielu miejsc. To także ryzyko awarii. Każdy posiadacz samochodu z pewnością choć raz stanął lub będzie musiał stanąć z nią twarzą w twarz. Co zrobić w przypadku, gdy niespodziewany przypadek zaskoczy nas na drodze?

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ