Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić się przed jej negatywnym działaniem bez rezygnacji z użytkowania? Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji, aby zapewnić sobie przyjemną podróż, a jednocześnie być zdrowym.

Bardzo często kierowcy w trakcie upałów włączają klimatyzację na bardzo niską temperaturę. Jest to podstawowy błąd, ponieważ zbyt duża różnica między wnętrzem kabiny, a otoczeniem może stanowić szok termiczny dla organizmu i doprowadzić do przeziębienia. Najbardziej optymalną temperaturą dla człowieka jest około dwudziestu stopni Celsjusza i właśnie taką powinno się utrzymywać w aucie. Dodatkowo różnica między kabiną auta, a otoczeniem powinna wynosić około 5 stopni.

W układzie klimatyzacji rozwijają się bardzo niebezpieczne bakterie legionelli, które znajdują tam idealne środowisko. Wywołują one chorobę, która objawami przypomina zapalenie płuc i grypę. Żeby się uchronić przed jej szkodliwym działaniem, warto regularnie odgrzybiać klimatyzację, a także wymieniać filtry. Gromadzą się na nich zarodniki pleśni, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać infekcje i reakcje alergiczne. Nietrudno więc w takim wypadku o ból gardła, katar, czy pieczenie oczu. Właśnie dlatego powinno się dwa razy w roku przeprowadzić serwis klimy. Jednoznacznym sygnałem, że rozwinęła się w niej pleśń, jest nieprzyjemny zapach unoszący się wewnątrz kabiny. W takim wypadku nie ma się co zastanawiać i bezzwłocznie odgrzybić układ.

Nawiew klimatyzatora nie powinien być ustawiony bezpośrednio na człowieka – przebywanie w takim przeciągu nie wpływa dobrze na zdrowie. Zalecane jest wyłączanie co jakiś czas klimatyzacji i przewietrzenie wnętrza samochodu.

Jak więc walczyć z problemem? Najnowocześniejszą metodą odkażania samochodu jest ozonowanie. Ozon zabija wszelkie roztocza, drobnoustroje i grzyby, świetnie radzi sobie także z dymem papierosowym. W samochodzie nie pozostanie żaden nieprzyjemny zapach. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie ma żadnych skutków ubocznych, a po kwadransie można wsiąść w samochód i jechać.

Mało kto pamięta o tym, że klimatyzację należy włączać także zimą. Wystarczy co jakiś czas włączyć ją na minutę na maksymalne działanie, oczywiście w zamkniętym obiegu. W przypadku klimatyzacji automatycznej nie trzeba się tym przejmować, ponieważ sama się wyreguluje. Najważniejsze jednak, aby dokonywać regularnych serwisów układu, a wtedy unikniemy negatywnego działania na zdrowie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?