Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić się przed jej negatywnym działaniem bez rezygnacji z użytkowania? Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji, aby zapewnić sobie przyjemną podróż, a jednocześnie być zdrowym.

Bardzo często kierowcy w trakcie upałów włączają klimatyzację na bardzo niską temperaturę. Jest to podstawowy błąd, ponieważ zbyt duża różnica między wnętrzem kabiny, a otoczeniem może stanowić szok termiczny dla organizmu i doprowadzić do przeziębienia. Najbardziej optymalną temperaturą dla człowieka jest około dwudziestu stopni Celsjusza i właśnie taką powinno się utrzymywać w aucie. Dodatkowo różnica między kabiną auta, a otoczeniem powinna wynosić około 5 stopni.

W układzie klimatyzacji rozwijają się bardzo niebezpieczne bakterie legionelli, które znajdują tam idealne środowisko. Wywołują one chorobę, która objawami przypomina zapalenie płuc i grypę. Żeby się uchronić przed jej szkodliwym działaniem, warto regularnie odgrzybiać klimatyzację, a także wymieniać filtry. Gromadzą się na nich zarodniki pleśni, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać infekcje i reakcje alergiczne. Nietrudno więc w takim wypadku o ból gardła, katar, czy pieczenie oczu. Właśnie dlatego powinno się dwa razy w roku przeprowadzić serwis klimy. Jednoznacznym sygnałem, że rozwinęła się w niej pleśń, jest nieprzyjemny zapach unoszący się wewnątrz kabiny. W takim wypadku nie ma się co zastanawiać i bezzwłocznie odgrzybić układ.

Nawiew klimatyzatora nie powinien być ustawiony bezpośrednio na człowieka – przebywanie w takim przeciągu nie wpływa dobrze na zdrowie. Zalecane jest wyłączanie co jakiś czas klimatyzacji i przewietrzenie wnętrza samochodu.

Jak więc walczyć z problemem? Najnowocześniejszą metodą odkażania samochodu jest ozonowanie. Ozon zabija wszelkie roztocza, drobnoustroje i grzyby, świetnie radzi sobie także z dymem papierosowym. W samochodzie nie pozostanie żaden nieprzyjemny zapach. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie ma żadnych skutków ubocznych, a po kwadransie można wsiąść w samochód i jechać.

Mało kto pamięta o tym, że klimatyzację należy włączać także zimą. Wystarczy co jakiś czas włączyć ją na minutę na maksymalne działanie, oczywiście w zamkniętym obiegu. W przypadku klimatyzacji automatycznej nie trzeba się tym przejmować, ponieważ sama się wyreguluje. Najważniejsze jednak, aby dokonywać regularnych serwisów układu, a wtedy unikniemy negatywnego działania na zdrowie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Holowanie przyczep kempingowych a prawo

Holowanie przyczep kempingowych a prawo

Wakacje na łonie natury niewielkim kosztem staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na rozbicie biwaku nad jeziorem, niż drogą wycieczkę za granicą. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na wypożyczanie kamperów i przyczep kempingowych. W pierwszym przypadku...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią układu ABS, uszkodzonymi czujnikami prędkości kół czy uszkodzonym modułem kontroli trakcji. Aby uniknąć...

więcej

Użytkowanie auta podczas upałów

Użytkowanie auta podczas upałów

Zaczynają się wakacje, a wraz z nimi upały i duże temperatury. Jazda samochodem bez klimatyzacji będzie prawdziwą męką, podobnie jak wejście do rozgrzanego na słońcu pojazdu. Silne promienie słoneczne źle wpływają na stan naszych aut, dlatego trzeba o nie wyjątkowo dbać. Czy wiesz, co należy...

więcej

Jaki alkomat wybrać?

Jaki alkomat wybrać?

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, które może nas uchronić od wielu niebezpiecznych sytuacji. Gdy nie masz pewności, czy możesz już wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, wystarczy tylko użyć tego sprytnego urządzenia i problem z głowy. Po co jeździć specjalnie na komisariat, nieraz...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ