Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić się przed jej negatywnym działaniem bez rezygnacji z użytkowania? Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji, aby zapewnić sobie przyjemną podróż, a jednocześnie być zdrowym.

Bardzo często kierowcy w trakcie upałów włączają klimatyzację na bardzo niską temperaturę. Jest to podstawowy błąd, ponieważ zbyt duża różnica między wnętrzem kabiny, a otoczeniem może stanowić szok termiczny dla organizmu i doprowadzić do przeziębienia. Najbardziej optymalną temperaturą dla człowieka jest około dwudziestu stopni Celsjusza i właśnie taką powinno się utrzymywać w aucie. Dodatkowo różnica między kabiną auta, a otoczeniem powinna wynosić około 5 stopni.

W układzie klimatyzacji rozwijają się bardzo niebezpieczne bakterie legionelli, które znajdują tam idealne środowisko. Wywołują one chorobę, która objawami przypomina zapalenie płuc i grypę. Żeby się uchronić przed jej szkodliwym działaniem, warto regularnie odgrzybiać klimatyzację, a także wymieniać filtry. Gromadzą się na nich zarodniki pleśni, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać infekcje i reakcje alergiczne. Nietrudno więc w takim wypadku o ból gardła, katar, czy pieczenie oczu. Właśnie dlatego powinno się dwa razy w roku przeprowadzić serwis klimy. Jednoznacznym sygnałem, że rozwinęła się w niej pleśń, jest nieprzyjemny zapach unoszący się wewnątrz kabiny. W takim wypadku nie ma się co zastanawiać i bezzwłocznie odgrzybić układ.

Nawiew klimatyzatora nie powinien być ustawiony bezpośrednio na człowieka – przebywanie w takim przeciągu nie wpływa dobrze na zdrowie. Zalecane jest wyłączanie co jakiś czas klimatyzacji i przewietrzenie wnętrza samochodu.

Jak więc walczyć z problemem? Najnowocześniejszą metodą odkażania samochodu jest ozonowanie. Ozon zabija wszelkie roztocza, drobnoustroje i grzyby, świetnie radzi sobie także z dymem papierosowym. W samochodzie nie pozostanie żaden nieprzyjemny zapach. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie ma żadnych skutków ubocznych, a po kwadransie można wsiąść w samochód i jechać.

Mało kto pamięta o tym, że klimatyzację należy włączać także zimą. Wystarczy co jakiś czas włączyć ją na minutę na maksymalne działanie, oczywiście w zamkniętym obiegu. W przypadku klimatyzacji automatycznej nie trzeba się tym przejmować, ponieważ sama się wyreguluje. Najważniejsze jednak, aby dokonywać regularnych serwisów układu, a wtedy unikniemy negatywnego działania na zdrowie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub całkowicie niesprawnym układem klimatyzacji, zgłoś się do warsztatu samochodowego. Sprawna klimatyzacja...

więcej

Co zrobić, gdy samochód podskakuje i buja podczas jazdy?

Co zrobić, gdy samochód podskakuje i buja podczas jazdy?

Bujanie i podskakiwanie samochodu podczas jazdy pochodzi bezpośrednio z podwozia samochodu. Przyczyną takiego zachowania mogą być uszkodzone amortyzatory, uszkodzona kolumna zawieszenia, zbyt wysokie ciśnienie powietrza w kołach, bąble na oponach czy zwihrowane tarcze hamulcowe. Jazda...

więcej

Kupno samochodu – jakie formalności?

Kupno samochodu – jakie formalności?

Decyzja o zakupie auta wymaga nie tylko sporych funduszy, ale także namysłu i często cierpliwości. Każdy kierowca posiada indywidualne preferencje, dlatego dobranie idealnego pojazdu często stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli masz już ten komfort i wybrałeś coś dla siebie, to połowa problemu z...

więcej

Co zrobić, gdy ciężko odpala silnik?

Co zrobić, gdy ciężko odpala silnik?

Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?