Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić się przed jej negatywnym działaniem bez rezygnacji z użytkowania? Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji, aby zapewnić sobie przyjemną podróż, a jednocześnie być zdrowym.

Bardzo często kierowcy w trakcie upałów włączają klimatyzację na bardzo niską temperaturę. Jest to podstawowy błąd, ponieważ zbyt duża różnica między wnętrzem kabiny, a otoczeniem może stanowić szok termiczny dla organizmu i doprowadzić do przeziębienia. Najbardziej optymalną temperaturą dla człowieka jest około dwudziestu stopni Celsjusza i właśnie taką powinno się utrzymywać w aucie. Dodatkowo różnica między kabiną auta, a otoczeniem powinna wynosić około 5 stopni.

W układzie klimatyzacji rozwijają się bardzo niebezpieczne bakterie legionelli, które znajdują tam idealne środowisko. Wywołują one chorobę, która objawami przypomina zapalenie płuc i grypę. Żeby się uchronić przed jej szkodliwym działaniem, warto regularnie odgrzybiać klimatyzację, a także wymieniać filtry. Gromadzą się na nich zarodniki pleśni, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać infekcje i reakcje alergiczne. Nietrudno więc w takim wypadku o ból gardła, katar, czy pieczenie oczu. Właśnie dlatego powinno się dwa razy w roku przeprowadzić serwis klimy. Jednoznacznym sygnałem, że rozwinęła się w niej pleśń, jest nieprzyjemny zapach unoszący się wewnątrz kabiny. W takim wypadku nie ma się co zastanawiać i bezzwłocznie odgrzybić układ.

Nawiew klimatyzatora nie powinien być ustawiony bezpośrednio na człowieka – przebywanie w takim przeciągu nie wpływa dobrze na zdrowie. Zalecane jest wyłączanie co jakiś czas klimatyzacji i przewietrzenie wnętrza samochodu.

Jak więc walczyć z problemem? Najnowocześniejszą metodą odkażania samochodu jest ozonowanie. Ozon zabija wszelkie roztocza, drobnoustroje i grzyby, świetnie radzi sobie także z dymem papierosowym. W samochodzie nie pozostanie żaden nieprzyjemny zapach. Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie ma żadnych skutków ubocznych, a po kwadransie można wsiąść w samochód i jechać.

Mało kto pamięta o tym, że klimatyzację należy włączać także zimą. Wystarczy co jakiś czas włączyć ją na minutę na maksymalne działanie, oczywiście w zamkniętym obiegu. W przypadku klimatyzacji automatycznej nie trzeba się tym przejmować, ponieważ sama się wyreguluje. Najważniejsze jednak, aby dokonywać regularnych serwisów układu, a wtedy unikniemy negatywnego działania na zdrowie.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKASerwis klimatyzacji samochodowej

Przeczytaj także

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza, ponieważ azot w o wiele mniejszym stopniu reaguje na zmianę temperatur, przez co nie ma zmian...

więcej

Co zrobić, gdy płyn wycieka z układu wspomagania kierownicy?

Co zrobić, gdy płyn wycieka z układu wspomagania kierownicy?

 Wyciek płynu ze wspomagania układu kierowniczego powinien być jak najszybciej zdiagnozowany przez mechanika. Jazda z brakiem płynu hydraulicznego w układzie kierowniczym może doprowadzić do szybkiego zużycia elementów i drogiej naprawy. Płyn hydrauliczny może wyciekać przez pompę...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają wycieraczki?

Co zrobić, gdy nie działają wycieraczki?

 O usterce wycieraczek kierowca dowiaduje się w najmniej odpowiednim momencie - wtedy gdy ich potrzebuje. Usterkę może powodować przepalony bezpiecznik, uszkodzony przełącznik wycieraczek, awaria silniczka lub mechanizmu i ramion wycieraczek. Lepiej nie ryzykować jazdą z brudną szybą i jak...

więcej

Tuning wnętrza auta

Tuning wnętrza auta

Chciałbyś zmienić swój samochód od wewnątrz, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Boisz się zbyt dużych kosztów, na które cię zwyczajnie nie stać? Spokojnie! Wiele czynności możesz wykonać samodzielnie, a twój pojazd zyska zupełnie inny wygląd. Część warto jednak powierzyć specjaliście, który...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ