Co to znaczy „odgrzybianie klimatyzacji”?

 Zbliżają się wielkimi krokami upalne dni, a co za tym idzie, klimatyzacje pójdą w ruch. Współcześnie większość kierowców absolutnie nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez stosowanie tego urządzenia. I nie ma się co dziwić – komfort jazdy jest nieporównywalnie większy, a to wpływ znacznie na nasze samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja to udogodnienie, o które trzeba dbać. W innym wypadku doprowadzi ona do większych szkód, niż pożytku.

Po raz pierwszy klimatyzacja samochodowa pojawiła się w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wyposażenie najdroższych limuzyn. Niedługo potem zaczęto stosować to rozwiązanie na szeroką skalę. Dzisiaj praktycznie każdy nowszy samochód posiada klimę i raczej nic nie zapowiada, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety, większość posiadaczy aut nie wie, jak prawidłowo ją użytkować, aby służyła jak najdłużej bez awarii i usterek.

Aby cieszyć się klimatyzacją przez długi czas, należy ją prawidłowo użytkować. Latem, gdy samochód podczas postoju mocno się nagrzewa, należy go przewietrzyć przed jazdą, aby zapewni
prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji. Z kolei zimą z reguły nie używa się tego układu wcale, a to już spory błąd. Nieuruchamianie jej przynajmniej raz w tygodniu grozi uszkodzeniem kompresora w wyniku zapieczenia. Niewiele osób pamięta, że klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze. Zimą, gdy w aucie nie brak wilgoci, warto ją włączyć, aby zapobiec parowaniu szyb. Jeśli już stało się tak, że nie używałeś instalacji przez dłuższy czas, koniecznie ją zdezynfekuj. Zalegająca wilgoć często prowadzi do powstawania grzybów i drobnoustrojów, a te są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. W miarę możliwości parkuj też auto w zacienionym miejscu, a w słoneczne dni zostawiaj uchylone szyby. W ten sposób zaoszczędzisz zużycie paliwa przy chłodzeniu powietrza.

Czym jest odgrzybianie klimatyzacji? To właśnie wspomniana już dezynfekcja, której należy dokonywać regularnie, aby pozbyć się wszelkich grzybów i bakterii z układu. Dzięki tej czynności eliminuje się ryzyko związane z wszelkimi chorobami układu oddechowego, a także reakcjami alergicznymi. Gdy z wnętrza klimatyzacji zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, będzie to jednoznaczny sygnał, że czas na odgrzybianie. Najpierw jednak należy wymienić filtr kabinowy, który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia – inaczej proces odkażania nie będzie miał sensu. Jeśli tego nie potrafisz, zgłoś się do sprawdzonego fachowca, który szybko wykona usługę. W warunkach domowych możesz sięgnąć po metodę piankową, która jest najtańsza, ale jednocześnie najmniej dokładna. Do najskuteczniejszych sposobów zalicza się metodę ultradźwiękową i ozonowanie. Te jednak należy przeprowadzać w profesjonalnym serwisie, który zadba o odpowiednią jakość usługi. Pamiętaj, aby przynajmniej raz w roku dokonywać kontroli układu klimatyzacji i dokonywać odgrzybiania. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że unikniesz niepotrzebnych kosztów związanych z nagłą awarią.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?