Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

To ile widzimy zza kierownicy prowadząc samochód, ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy dbać o to by samochód był wyposażony w dobrze dopasowane wycieraczki, które zapewnią nam dobrą widoczność w czasie deszczu, śniegu oraz podróżowania na dalekich trasach. W okresie jesiennym i zimowym zanieczyszczenia na szybie bardziej się uwidaczniają, wtedy też najlepiej zauważamy sprawność wycieraczek. Jednak zużyte bądź uszkodzone w całym okresie używania mogą doprowadzić do porysowania szyby i pogorszenia widoczności.

Optymalny czas sprawności wycieraczek wynosi około pół roku. Niektóre nowoczesne samochody wyposażone są w znaczniki poziomu zużycia wycieraczek, co pozwala szybko i łatwo rozpoznać czy nadają się jeszcze do użytku. Jeśli jednak nie posiadamy takiego auta podpowiadamy co może wskazywać, że aktualne wycieraczki się zużyły i należy je wymienić:
- zostawianie szerokich smug w centralnym polu widzenia na szybie podczas pracy
- piszczenie lub nadmierne tarcie szyby
- odrywanie się gumowej części od stelaża
- nierównomierne zbieranie zanieczyszczeń
Prawidłowo działająca wycieraczka powinna płynnie, równo i bezgłośnie poruszać się po powierzchni szyby. Wtedy należycie spełnia swe zadanie oraz przyczynia się do komfortu i bezpieczeństwa naszej jazdy. Niepożądane piski i skrobanie mogą rozpraszać uwagę kierowcy a nawet wywoływać rozdrażnienie.

Czym kierować się podczas zakupu wycieraczek do samochodu?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wycieraczek, które różnią się między sobą wieloma czynnikami: długość piór, typ mocowania, materiał, z którego zostały wykonane, marka oraz oczywiście cena. Do wyboru mamy tradycyjne wycieraczki lub aerodynamiczne czyli tak zwane płaskie. Te drugie mają dłuższy czas eksploatacyjny, lepiej zbierają wodę i lepiej przylegają do szyby.
Decydując się na zakup nowych wycieraczek typu klasycznego, głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest ich długość. Warto także posłuchać zaleceń producenta i sprawdzić na opakowaniu, czy dana wycieraczka jest rekomendowana do naszego samochodu.

Wycieraczki samochodowe można kupić w sklepie motoryzacyjnym czy hipermarkecie. W przypadku tego pierwszego możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy, który może doradzić odpowiedni produkt. Możemy również zabrać ze sobą starą wycieraczkę, która posłuży nam za wzornik. Pamiętajmy, że często każda z wycieraczek ma inną długość. Lewa jest przeważnie dłuższa od prawej. Dobrze jest zwrócić uwagę na mocowania naszych wycieraczek i tych, które planujemy zakupić. Wiele z nich posiada odpowiednie adaptery umożliwiające instalację, jednak lepiej się upewnić, niż później zwracać lub wymieniać zakup.
Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego materiału została wykonana wycieraczka. Te najtrwalsze produkuje się z grafitu, dobre wycieraczki mogą być też z naturalnego kauczuku. Do produkcji najtańszych wycieraczek stosuje się kauczuk syntetyczny.

Nie zapominajmy o wycieraczce tylnej szyby, oczywiście jeżeli nasze auto jest w nią wyposażone. Należy tak samo zweryfikować jej przydatność do użycia.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA


Przeczytaj także

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe są sprzętem niezbędnym podczas zimowej wyprawy w góry. Korzysta się z nich raczej rzadko, ale jeśli już to w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc wiedzieć jak to prawidłowo zrobić.

więcej

Najdroższe samochody na świecie

Najdroższe samochody na świecie

Ile jesteś w stanie zapłacić za wymarzone auto? Pytanie to jest zależne od wielu czynników, a najważniejszy z nich to zasobność portfela. Wielu bogaczy na całym świecie kolekcjonuje najdroższe samochody i płaci za nie prawdziwe fortuny. Czy ty byłbyś w stanie wydać na pojazd kilkadziesiąt...

więcej

Przegląd serwisowy VW Golf 5

Przegląd serwisowy VW Golf 5

Volkswagen może poszczycić się naprawdę dużą popularnością aut – wielu klientów zaufało tej marce i pozostaje jej wiernym mimo upływu lat. Przoduje w tej kwestii zdecydowanie Golf, który został uznany za mało awaryjny i wytrzymały pojazd. W 2003 r. na rynku pojawiła się piąta generacja tego auta...

więcej

Hak holowniczy – czy warto?

Hak holowniczy – czy warto?

Posiadanie haku holowniczego przy aucie bardzo się przydaje, gdy trzeba przewieźć coś większego. Wielu kierowców uważa, że jest to im całkowicie niepotrzebne, jednak w nagłych przypadkach zmieniają zdanie. Jeżeli wiesz, że takie udogodnienie będzie ci nieraz potrzebne, warto jest rozważyć jego...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ