Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

To ile widzimy zza kierownicy prowadząc samochód, ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy dbać o to by samochód był wyposażony w dobrze dopasowane wycieraczki, które zapewnią nam dobrą widoczność w czasie deszczu, śniegu oraz podróżowania na dalekich trasach. W okresie jesiennym i zimowym zanieczyszczenia na szybie bardziej się uwidaczniają, wtedy też najlepiej zauważamy sprawność wycieraczek. Jednak zużyte bądź uszkodzone w całym okresie używania mogą doprowadzić do porysowania szyby i pogorszenia widoczności.

Optymalny czas sprawności wycieraczek wynosi około pół roku. Niektóre nowoczesne samochody wyposażone są w znaczniki poziomu zużycia wycieraczek, co pozwala szybko i łatwo rozpoznać czy nadają się jeszcze do użytku. Jeśli jednak nie posiadamy takiego auta podpowiadamy co może wskazywać, że aktualne wycieraczki się zużyły i należy je wymienić:
- zostawianie szerokich smug w centralnym polu widzenia na szybie podczas pracy
- piszczenie lub nadmierne tarcie szyby
- odrywanie się gumowej części od stelaża
- nierównomierne zbieranie zanieczyszczeń
Prawidłowo działająca wycieraczka powinna płynnie, równo i bezgłośnie poruszać się po powierzchni szyby. Wtedy należycie spełnia swe zadanie oraz przyczynia się do komfortu i bezpieczeństwa naszej jazdy. Niepożądane piski i skrobanie mogą rozpraszać uwagę kierowcy a nawet wywoływać rozdrażnienie.

Czym kierować się podczas zakupu wycieraczek do samochodu?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wycieraczek, które różnią się między sobą wieloma czynnikami: długość piór, typ mocowania, materiał, z którego zostały wykonane, marka oraz oczywiście cena. Do wyboru mamy tradycyjne wycieraczki lub aerodynamiczne czyli tak zwane płaskie. Te drugie mają dłuższy czas eksploatacyjny, lepiej zbierają wodę i lepiej przylegają do szyby.
Decydując się na zakup nowych wycieraczek typu klasycznego, głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest ich długość. Warto także posłuchać zaleceń producenta i sprawdzić na opakowaniu, czy dana wycieraczka jest rekomendowana do naszego samochodu.

Wycieraczki samochodowe można kupić w sklepie motoryzacyjnym czy hipermarkecie. W przypadku tego pierwszego możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy, który może doradzić odpowiedni produkt. Możemy również zabrać ze sobą starą wycieraczkę, która posłuży nam za wzornik. Pamiętajmy, że często każda z wycieraczek ma inną długość. Lewa jest przeważnie dłuższa od prawej. Dobrze jest zwrócić uwagę na mocowania naszych wycieraczek i tych, które planujemy zakupić. Wiele z nich posiada odpowiednie adaptery umożliwiające instalację, jednak lepiej się upewnić, niż później zwracać lub wymieniać zakup.
Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego materiału została wykonana wycieraczka. Te najtrwalsze produkuje się z grafitu, dobre wycieraczki mogą być też z naturalnego kauczuku. Do produkcji najtańszych wycieraczek stosuje się kauczuk syntetyczny.

Nie zapominajmy o wycieraczce tylnej szyby, oczywiście jeżeli nasze auto jest w nią wyposażone. Należy tak samo zweryfikować jej przydatność do użycia.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Fora motoryzacyjne górą !

Fora motoryzacyjne górą !

Coraz więcej posiadaczy samochodów szuka informacji z branży motoryzacyjnej w sieci. Ogromną popularnością cieszą się fora internetowe, specjalizujące się w tej tematyce. I nic w tym dziwnego – można na nich znaleźć mnóstwo przydatnych informacji, wymienić opinie z innymi użytkownikami, a nawet...

więcej

Gdy psuje się sprzęgło…

Gdy psuje się sprzęgło…

Sprzęgło stanowi bardzo ważny element auta, bez którego nie będzie ono jeździć. To właśnie ono odpowiada za kontrolę mocy silnika przekazywanej na koła. Jego usterka wiąże się więc z trwałym unieruchomieniem auta. Awaria sprzęgła wiąże się ze sporymi kosztami, które stanowią znaczne obciążenie...

więcej

Kupujemy nawigację samochodową

Kupujemy nawigację samochodową

Na rynku występuje ogromny wybór, jeśli chodzi o nawigacje samochodowe. Od tych najtańszych, na które stać większość z nas, do najdroższych, cechujących się profesjonalnym oprogramowaniem, dokładnymi mapami i ogromnymi możliwościami sprzętowymi. Jaką nawigację wybrać? Wbrew pozorom nie jest to...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?