Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

To ile widzimy zza kierownicy prowadząc samochód, ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy dbać o to by samochód był wyposażony w dobrze dopasowane wycieraczki, które zapewnią nam dobrą widoczność w czasie deszczu, śniegu oraz podróżowania na dalekich trasach. W okresie jesiennym i zimowym zanieczyszczenia na szybie bardziej się uwidaczniają, wtedy też najlepiej zauważamy sprawność wycieraczek. Jednak zużyte bądź uszkodzone w całym okresie używania mogą doprowadzić do porysowania szyby i pogorszenia widoczności.

Optymalny czas sprawności wycieraczek wynosi około pół roku. Niektóre nowoczesne samochody wyposażone są w znaczniki poziomu zużycia wycieraczek, co pozwala szybko i łatwo rozpoznać czy nadają się jeszcze do użytku. Jeśli jednak nie posiadamy takiego auta podpowiadamy co może wskazywać, że aktualne wycieraczki się zużyły i należy je wymienić:
- zostawianie szerokich smug w centralnym polu widzenia na szybie podczas pracy
- piszczenie lub nadmierne tarcie szyby
- odrywanie się gumowej części od stelaża
- nierównomierne zbieranie zanieczyszczeń
Prawidłowo działająca wycieraczka powinna płynnie, równo i bezgłośnie poruszać się po powierzchni szyby. Wtedy należycie spełnia swe zadanie oraz przyczynia się do komfortu i bezpieczeństwa naszej jazdy. Niepożądane piski i skrobanie mogą rozpraszać uwagę kierowcy a nawet wywoływać rozdrażnienie.

Czym kierować się podczas zakupu wycieraczek do samochodu?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wycieraczek, które różnią się między sobą wieloma czynnikami: długość piór, typ mocowania, materiał, z którego zostały wykonane, marka oraz oczywiście cena. Do wyboru mamy tradycyjne wycieraczki lub aerodynamiczne czyli tak zwane płaskie. Te drugie mają dłuższy czas eksploatacyjny, lepiej zbierają wodę i lepiej przylegają do szyby.
Decydując się na zakup nowych wycieraczek typu klasycznego, głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest ich długość. Warto także posłuchać zaleceń producenta i sprawdzić na opakowaniu, czy dana wycieraczka jest rekomendowana do naszego samochodu.

Wycieraczki samochodowe można kupić w sklepie motoryzacyjnym czy hipermarkecie. W przypadku tego pierwszego możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy, który może doradzić odpowiedni produkt. Możemy również zabrać ze sobą starą wycieraczkę, która posłuży nam za wzornik. Pamiętajmy, że często każda z wycieraczek ma inną długość. Lewa jest przeważnie dłuższa od prawej. Dobrze jest zwrócić uwagę na mocowania naszych wycieraczek i tych, które planujemy zakupić. Wiele z nich posiada odpowiednie adaptery umożliwiające instalację, jednak lepiej się upewnić, niż później zwracać lub wymieniać zakup.
Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego materiału została wykonana wycieraczka. Te najtrwalsze produkuje się z grafitu, dobre wycieraczki mogą być też z naturalnego kauczuku. Do produkcji najtańszych wycieraczek stosuje się kauczuk syntetyczny.

Nie zapominajmy o wycieraczce tylnej szyby, oczywiście jeżeli nasze auto jest w nią wyposażone. Należy tak samo zweryfikować jej przydatność do użycia.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika