Wyjazd wakacyjny - jak przygotować samochód?

Właśnie rozpoczął się sezon wakacyjny, a wraz z nim wzmożony ruch na drogach. Zanim ruszysz w drogę, powinieneś odpowiednio przygotować swój pojazd na letnie eskapady. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie urlopu i niepotrzebnych kosztów. Zapewnij sobie bezstresowy odpoczynek i nie martw się o stan swojego wozu.

Przed wyjazdem konieczny jest gruntowny przegląd stanu technicznego auta. Najlepiej dokonać go w autoryzowanym serwisie, gdzie będziesz miał pewność co do profesjonalnej usługi. Niektóre czynności wykonasz jednak bez problemu samodzielnie, warto więc o tym pamiętać.

Podstawowa sprawa to sprawdzenie poziomu oleju w aucie, który powinien znajdować się między minimum a maksimum. Poza tym skontroluj stan opon w samochodzie – czy ciśnienie jest odpowiednie? Jak wygląda głębokość bieżnika? Najlepszą metodą jest kontrola ciśnienia na dwa tygodnie przed podróżą. Pomiar ponów tydzień później – jeśli jest nieprawidłowy, powinieneś przed wyjazdem udać się do wulkanizatora. Nie chcesz chyba, żeby spotkała cię przykra sytuacja na drodze w postaci gumy prawda? Poza tym nieprawidłowe ciśnienie w oponach może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji w trakcie jazdy, koniecznie więc tego dopilnuj.

Pamiętasz o regularnej wymianie filtra powietrza? Powinieneś to robić po przejechaniu każdych 15 tys. km. W ten sposób znacznie ograniczysz zużycie paliwa.

W przypadku dalszych podróży absolutną podstawą jest kontrola wentylacji i klimatyzacji. Bardzo prawdopodobne, że ta ostatnia będzie wymagała odgrzybienia. W trakcie jazdy pamiętaj o tym, że klimatyzacji nie powinno się włączać w rozgrzanym na słońcu aucie. Najpierw przewietrz pojazd, a dopiero później załącz mechanizm. W ten sposób znacznie ograniczysz zużycie paliwa.

Nie mniej ważny jest układ hamulcowy – jeśli jest niesprawny, może prowadzić do zagrożenia poważnym wypadkiem. Szybkie zużywanie się płynu hamulcowego, piszczenie podczas hamowania, czy „luźny” hamulec powinny być dla ciebie znakiem ostrzegawczym, że coś jest nie tak. W takim przypadku koniecznie udaj się do sprawdzonego warsztatu!

Na tym niestety lista się nie kończy… Akumulator to kolejny ważny element auta, który może nam znacznie utrudnić wyjazd wakacyjny. Nieodpowiednio eksploatowany unieruchomi samochód na dobre kilkanaście godzin, co w przypadku podróży jest sporym problemem. Tymczasem powinien być całkowicie naładowany (nie mylić z przeładowany!). Za pomocą woltomierza bez problemu dokonasz wymaganego pomiaru.

Dla wielu kierowców może się to wydawać banalne, ale przed wyjazdem powinno się sprawdzić dokładnie oświetlenie zewnętrzne, co pozwoli zachować autu odpowiednią zauważalność. W państwach UE brak odpowiedniego oświetlenia jest karany surowymi mandatami, warto więc zabezpieczyć się przed tym przykrym zdarzeniem. Tym bardziej, że sprawdzenie świateł zajmie tylko chwilę, a usterkę łatwo rozpoznać i naprawić. Wystarczy tylko wymienić żarówkę i już można ruszać w drogę.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Zasady jazdy z box-em dachowym

Zasady jazdy z box-em dachowym

Wyjazd na wakacje wiąże się z dużą ilością bagaży, które ciężko pomieścić w samochodzie, zwłaszcza kiedy jedzie się z całą rodziną. Na ratunek przychodzą wtedy bagażniki dachowe, które dodają samochodowi dużo pojemności i pozwalają na zabranie wielu dodatkowych rzeczy. Wiele osób nie wie jednak...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika